Niezbite dowody wykazują, że powodowane przez człowieka emisje gazów cieplarnianych - przede wszystkim dwutlenku węgla (CO2) - mają wpływ na globalną zmianę klimatu.
Nasza wizja "Power and productivity for a better world" łączy bieżącą działalność ABB z ambicją stworzenia lepszego świata, co w tym kontekście oznacza zmniejszenie negatywnych oddziaływań skutkujących zmianami klimatycznymi. Aktywnie uczestniczymy też w kierowanej przez ONZ inicjatywie "Sustainable Energy for All", pomagając w globalnej promocji energooszczędnych produktów.
Naszym największym wkładem w zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) są i będą nasze energooszczędne produkty, systemy i usługi oraz rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną, które pozwalają zarówno zwiększyć produktywność, jak i zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko.
Technologie te, kluczowe dla walki ze zmianami klimatu, są też centralnym elementem naszej działalności, są częścią naszej oferty rynkowej i jako takie decydują o tym, w jaki sposób zaspokajamy potrzeby naszych klientów. Ponadto tworzą wyraziste i motywujące środowisko pracy dla naszych pracowników oraz są źródłem zysków dla udziałowców.
ABB popiera międzynarodowe i krajowe działania służące obniżeniu emisji, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych konsekwencji dla ekosystemów i społeczeństwa. Mamy nadzieję, że w grudniu 2015 roku, na zorganizowanej w Paryżu konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, zostanie zawarte istotne, międzynarodowe porozumienie ograniczające emisję GHG. Stworzy to ramy, w których przedsiębiorstwa takie jak ABB będą mogły lepiej poznać swe role w pracach nad rozwiązaniem tego globalnego problemu.
Jesteśmy świadomi tego, że przebudowa globalnych źródeł energii wymaga czasu, ale też wiemy, że już teraz można podjąć inne działania obniżające emisję gazów cieplarnianych - takie jak stymulowanie inwestycji w energooszczędne technologie, systemy energii odnawialnej i energetyczne systemy przesyłowe o wysokiej sprawności - które będą mieć natychmiastowy, dobroczynny wpływ na poziom emisji. Dodatkową korzyścią będzie też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państw dzięki zmniejszeniu uzależnienia od innych źródeł energii. Jednym z uderzających przykładów jest zastosowanie falowników do podniesienia efektywności energetycznej silników elektrycznych. Same tylko urządzenia zainstalowane przez ABB pozwoliły w 2014 roku zaoszczędzić 445 terawatogodzin energii. To mniej więcej tyle, ile zużywa 110 mln europejskich gospodarstw domowych w ciągu roku.
Naszym wewnętrznym celem jest zmniejszenie emisji GHG pochodzących z bezpośredniego używania paliw oraz kupowanej energii elektrycznej i cieplnej. Wyznaczyliśmy sobie zadanie zmniejszenia do roku 2020 energochłonności ABB o 20 proc. w stosunku do roku 2013. Obejmuje to zarówno zużywanie paliw w sposób bezpośredni, jak i wykorzystanie energii elektrycznej oraz cieplnej z sieci miejskich w procesach produkcyjnych i na potrzeby eksploatacji budynków.
Ulrich Spiesshofer prezes zarządu Grupy ABB Zurich, Szwajcaria, listopad 2015 |