- W stacji elektroenergetycznej w Zurychu zamontowano rozdzielnie wysokiego i średniego napięcia w ramach pilotażowego projektu.
- Nowa mieszanina gazów izolacyjnych stanowi alternatywę dla sześciofluorku siarki (SF₆) i może znacznie zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko.
- Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) nowej mieszaniny gazów jest niemal o 100 proc. mniejszy niż GWP gazu SF6.
- Nowa technologia pozwoliła odzyskać około 70 proc. z 5000 m2 przestrzeni zajmowanej przez starą stację.
ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, dokonała ważnego przełomu w technologii rozdzielnic izolowanych gazem (GIS), oddając do eksploatacji pierwsze na świecie pola średniego i wysokiego napięcia rozdzielnicy GIS, wykorzystującej przyjazną dla środowiska mieszaninę gazów jako alternatywę dla powszechnie stosowanego gazu cieplarnianego SF6.
Rozdzielnica składa się m.in. z przekładników i wyłączników automatycznych, zabezpieczając, sterując i izolując urządzenia elektryczne w sieci. Rozdzielnice są montowane w całym łańcuchu energetycznym, na wszystkich poziomach napięcia, począwszy od elektrowni poprzez sieci przesyłowe i rozdzielcze, aż po odbiorców końcowych. Rozdzielnice wysokiego i średniego napięcia wykorzystywane są w sieciach przesyłowych i rozdzielczych, podnosząc poziom ich niezawodności, efektywności oraz bezpieczeństwa.
W nowej, przyjaznej dla środowiska rozdzielnicy ABB medium izolacyjnym jest mieszanina gazów alternatywna wobec SF6. Wykorzystano ją też jako medium wygaszające łuk elektryczny w rozdzielnicy wysokiego napięcia. Opracowana wspólnie z firmą 3M, bazująca na fluoroketonie mieszanina gazów zastępująca SF6 jest przeznaczona do stosowania w aparaturze rozdzielczej. Jej potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) jest niemal o 100 proc. niższy niż GWP SF6, bez uszczerbku dla jakości i niezawodności sprzętu. Efektem tego jest obniżenie o 50 proc. emisji równoważnika CO2 przez GIS w całym okresie eksploatacji tych urządzeń (pozostała część przypada na surowce, produkcję i straty cieplne).
Pola rozdzielnicy 170/24kV zostały dostarczone do ewz na potrzeby niedawno uruchomionej w Zurychu stacji 3x50 MVA. Stacja dostarcza energię elektryczną do północnej części miasta, zamieszkanej przez około 50 000 ludzi, w której znajduje się duża hala widowiskowa i teren targów handlowych. W stacji zainstalowano także niskoszumowe transformatory mocy oraz stacyjną automatykę zabezpieczeniową i systemy sterowania firmy ABB.
Oryginalnie zaprojektowana i umieszczona 15 metrów pod ziemią stacja wykorzystująca technologię GIS zastąpiła pochodzącą z 1949 roku napowietrzną rozdzielnię z izolacją powietrzną (AIS), zwalniając w ten sposób na inne potrzeby około 70 proc. powierzchni zajmowanej przez starą konstrukcję, a zarazem poprawiając estetykę panoramy miasta.
- W roku 1967 ABB, także na zamówienie ewz, zamontowała pierwszą na świecie stację wysokiego napięcia wykorzystującą technologię GIS. Obecne osiągnięcie wpisuje się w naszą tradycję nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz podkreśla doskonałe stosunki między obiema firmami - powiedział Bernhard Juncker, dyrektor Dywizji Produktów Energetyki ABB. - Uruchomienie tej pilotażowej instalacji otwiera drogę do budowy w nadchodzących latach rozdzielnic jeszcze bardziej przyjaznych dla środowiska.
Już od dziesięcioleci gaz SF6, ze względu na swoje właściwości fizyczne, jest powszechnie używany w branży elektrycznej jako czynnik izolujący i gaszący łuk elektryczny. Sprężony gaz SF6 podnosi bezpieczeństwo i niezawodność działania rozdzielnic z izolacją gazową oraz pozwala znacznie zmniejszyć rozmiary takich instalacji. Z drugiej strony jest to gaz cieplarniany i wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o eksploatację przez cały okres użytkowania, co może pociągać za sobą znaczne koszty, szczególnie podczas likwidacji przestarzałych podstacji.
W połowie lat 60. XX wieku ABB jako pierwsza zbudowała stację wysokiego napięcia wykorzystującą technologię GIS i nadal jest liderem tego typu rozwiązań, oferując pełen wachlarz urządzeń obejmujących napięcia od 6,6 do 1200 kV. Jako rynkowy lider technologii GIS wysokiego i średniego napięcia, ABB uruchomiła ponad 300 000 instalacji tego typu na całym świecie. Przedstawione powyżej najnowsze osiągnięcie przyczyni się do dalszego zmniejszenia emisji CO2 bez obniżania sprawności i niezawodności systemów energetycznych.