ABB otrzymała zamówienie o wartości 450 mln USD na połączenie HVDC pomiędzy Norwegią a Wielką Brytanią

Połączenie NSN zintegruje rynki energetyczne Norwegii i Wielkiej Brytanii, umożliwiając obu krajom czerpanie większych korzyści z energii odnawialnej jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo energetyczne.

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymała zamówienie o wartości 450 mln USD na połączenie sieci elektroenergetycznych Wielkiej Brytanii i Norwegii, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne obu państw oraz ilość odnawialnej energii wiatrowej i wodnej przesyłanej do sieci tych krajów.

Zamówienie złożyła firma Statnett, państwowy operator sieci energetycznych w Norwegii, oraz National Grid, międzynarodowa spółka zajmująca się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego z Wielkiej Brytanii. Zamówienie zaksięgowano w III kwartale 2015 roku.

center

ABB wykona stacje przekształtnikowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) na dwóch końcach połączenia NSN (ang. North Sea Network - Sieć Morza Północnego), pomiędzy Norwegią a Wielką Brytanią. To najnowszy przykład tego, w jaki sposób ABB usprawnia kluczowe linie energetyczne w celu zwiększenia zdolności przesyłowych w handlu energią elektryczną. W ostatnim czasie ABB wygrała również przetarg na projekt NordLink, który obejmuje stworzenie połączenia ±525 kV o mocy 1400 MW pomiędzy Norwegią a Niemcami.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy ze Statnett i z National Grid, której celem jest dalsza integracja europejskiego rynku energetycznego - powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes Grupy ABB. - HVDC to kluczowa technologia, która została opracowana przez ABB oraz ważny aspekt naszej strategii Next Level. Sukces ten wiąże się również z faktem, że podział naszej Dywizji Systemów Energetyki przynosi rezultaty na drodze do zyskownego i zrównoważonego wzrostu.

Linia NSN będzie w stanie przesyłać energię elektryczną o mocy 1400 MW przez wody norweskie i brytyjskie. Linia o długości 730 km będzie stanowić najdłuższe na świecie podwodne połączenie międzysieciowe, które ma zostać uruchomione w 2021 roku.

W przypadku wygenerowania dużej ilości energii z wiatru, a jednocześnie stosunkowo niskiego zapotrzebowania na elektryczność w Wielkiej Brytanii, energia zostanie przesłana nowym połączeniem do Norwegii, co pozwoli zaoszczędzić wodę w tamtejszych zbiornikach. Z kolei w przypadku dużego zapotrzebowania na energię w Wielkiej Brytanii w okresie bezwietrznym, energia elektryczna z norweskich elektrowni wodnych zostanie przesłana do sieci brytyjskiej.

W ramach zamówienia ABB zaprojektuje, wykona, dostarczy i uruchomi dwie stacje przekształtnikowe ±525 kV o mocy 1400 MW z zastosowaniem własnej technologii o nazwie HVDC Light®, która wykorzystuje przekształtnik typu VSC. Jedna stacja mieścić się będzie w Blyth w Wielkiej Brytanii, a druga w norweskim Kvilldal.

- HVDC to sprawdzone rozwiązanie na potrzeby integracji odnawialnych źródeł energii oraz niezawodnego i wydajnego przesyłu energii na duże odległości, często pod wodą lub pod ziemią - powiedział Claudio Facchin, dyrektor Dywizji Systemów Energetyki ABB. - Projekt ten to osiemnaste z kolei połączenie transgraniczne oparte na technologii HVDC, realizowane przez ABB w Europie. Cieszymy się, że możemy odegrać rolę w tworzeniu bardziej zintegrowanej europejskiej sieci energetycznej.

Od momentu gdy ponad 60 lat temu ABB stała się pionierem technologii HVDC, udało się jej pozyskać około 100 projektów HVDC, co stanowi mniej więcej połowę zainstalowanej bazy na świecie i przekłada się na 120 000 MW całkowitej zainstalowanej mocy. Już w 1990 roku ABB wprowadziła technologię HVDC Light® opartą na przekształtniku napięcia typu VSC. Obecnie jako lider w tej dziedzinie realizuje 15 z 21 projektów VSC na całym świecie.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp