ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymał zamówienie na dostarczenie głównego podzespołu - interferometru Michelsona - do satelity misji GOSAT-2, która umożliwi japońskiemu rządowi kontynuowanie i rozszerzenie programu pomiaru emisji gazów cieplarnianych.
Umowę zawarto z firmą Mitsubishi Electric Corporation, która jest podstawowym dostawcą wyposażenia dla drugiego japońskiego programu Satelity do Obserwacji Gazów Cieplarnianych (GOSAT-2). Nad GOSAT-2, którego uruchomienie jest planowane w 2017 roku, pracują wspólnie Japońska Agencja Kosmiczna (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA), Narodowy Instytut Studiów Środowiskowych i japońskie Ministerstwo Środowiska.
ABB dostarczy interferometr Michelsona, serce systemu odpowiedzialnego za gromadzenie i przesyłanie dokładnych pomiarów atmosferycznych z wysokości 613 kilometrów nad ziemią. Dane te są wykorzystywane do ustalenia globalnego występowania dwutlenku węgla i metanu oraz różnic w rozkładzie źródeł i miejsc osiadania tych gazów w ujęciu miesięcznym, rocznym oraz w zależności od lokalizacji. GOSAT-2 - ulepszony następca GOSAT-1 - podniesie jakość takich obserwacji, wykorzystując czujniki o wysokiej wydajności, aby zapewnić jeszcze bardziej precyzyjne pomiary, oraz dostarczy nowe możliwości pomiaru poziomu tlenku węgla i cząstek pyłu zawieszonego.
- ABB jest dumna z tego, że została wybrana na dostawcę interferometru satelity GOSAT-2, który bazuje na dziedzictwie GOSAT-1 (IBUKI), satelity funkcjonującego z powodzeniem na orbicie od 2009 roku. Dostarczamy technologię dla japońskich programów kosmicznych od ponad 20 lat, a nasz zespół jest w pełni oddany misji GOSAT. Wykorzystywana przez japoński program kosmiczny technologia w dużej mierze opiera się również na instrumencie ACE-FTS, zbudowanym przez ABB dla Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej i umieszczonym na satelicie Scisat - mówi Marc-Andre Soucy, dyrektor ds. systemów kosmicznych i obronnych w Jednostce Biznesu Urządzeń Pomiarowych i Analitycznych ABB.
GOSAT-2 zostanie wyposażony w szereg bardzo zaawansowanych instrumentów, w tym czujniki zachmurzenia/aerozoli i gazów cieplarnianych. Projekt będzie stanowić wkład w realizację Dyplomatycznej Strategii Przeciwdziałania Globalnemu Ociepleniu ogłoszonej przez rząd Japonii podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 19) w Warszawie w 2013 roku.