Grupa ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymała od Hitachi Zosen Inova — szwajcarskiej firmy zajmującej się projektowaniem, zaopatrzeniem i budową instalacji do przetwarzania odpadów na energię — zamówienie na dostawę kompletnych rozwiązań elektrycznych i sterujących do nowego Centrum Odzysku Energii w Severnside (Anglia) oraz spalarni odpadów w Poznaniu.
Rynek spalarni, czyli instalacji, w których elektryczność i ciepło są wytwarzane z odpadów komunalnych i przemysłowych, intensywnie się rozwija. Z jednej strony wzrost liczby ludności i urbanizacja prowadzą do zwiększania się ilości opadów, z drugiej zaś możliwości składowania tych odpadów na wysypiskach są coraz bardziej ograniczone. W latach 1990-2010 ilość odpadów komunalnych w skali globalnej zwiększyła się z 700 milionów do 1,3 miliarda ton, a do 2025 roku może wzrosnąć do 2,2 miliarda ton. W procesie przetwarzania odpadów na energię z jednej tony odpadów komunalnych można uzyskać nawet 800 kilowatogodzin (kWh) energii elektrycznej.
"Cieszy nas możliwość uczestniczenia w realizacji projektów przetwarzania odpadów na energię, które pomogą ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne i są zgodne z naszą wizją budowania lepszego świata" - powiedział Claudio Facchin, dyrektor globalnej dywizji Systemy Energetyki ABB. "Nasza oferta technologiczna i doświadczenie w branży pozwalają nam angażować się w takie przedsięwzięcia w całym łańcuchu dostaw, począwszy od fazy projektowania, poprzez realizację, aż do wsparcia w cyklu eksploatacji danej instalacji".
"Jesteśmy zadowoleni, że do współpracy przy tych projektach wybraliśmy ABB, ponieważ firma ta podziela nasze uznanie dla wartości, jaką niesie za sobą dostarczanie rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju w celu poprawy stanu środowiska naturalnego" - powiedział Franz-Josef Mengede, dyrektor generalny Hitachi Zosen Inova.
Zaawansowany i w pełni zintegrowany system sterowania ABB, oparty na platformie Symphony® Plus, umożliwia szybką regulację warunków spalania, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo i wydajność eksploatacji. Proces znacznie ogranicza ilość odpadów i zanieczyszczeń oraz zagrożenia związane z emisją spalin. ABB dostarcza rozwiązania w formie wstępnie zmontowanych i fabrycznie sprawdzonych modułów, co ułatwia szybką realizację zamówienia i instalację, zaś cały sprzęt o zasadniczym znaczeniu spełnia najwyższe normy niezawodności i dostępności.
Wydział ds. Utylizacji Odpadów w zachodnim Londynie (West London Waste Authority) buduje spalarnię Severnside, aby ograniczyć ilość odpadów kierowanych na wysypiska. Projekt poznański jest częścią szerszego programu realizowanego przez polskie miasta, które chcą spełnić wymagania nowych krajowych i europejskich norm dotyczących ochrony środowiska w zakresie utylizacji odpadów.
Zakład w Severnside będzie przetwarzał do 400 000 ton stałych odpadów komunalnych rocznie, a zainstalowana moc elektryczna 37 megawatów (MW) wystarczy do zaopatrzenia w energię 50 000 domów w Wielkiej Brytanii. Spalarnia w Poznaniu o mocy 18 MW będzie mogła przyjąć rocznie 210 000 ton odpadów, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko. Uruchomienie obu zakładów jest planowane na 2016 rok.
ABB dostarcza rozwiązania w zakresie energetyki i automatyki do setek zakładów zajmujących się przetwarzaniem odpadów na energię na całym świecie. Dzięki tym rozwiązaniom największe światowe metropolie, takie jak Berlin, Singapur, Wiedeń czy Londyn, a także małe i średnie gminy, mogą efektywnie, opłacalnie i bezpiecznie wytwarzać energię ze źródeł odnawialnych, jakimi są odpady.