ABB i Solar Impulse rozwijają nową koncepcję bezemisyjnego transportu

Lot dookoła świata samolotem Solar Impulse jest przykładem rewolucyjnych zmian w bezemisyjnym transporcie, które zachodzą w przestworzach. Podobną misję — ale na drogach publicznych — firma ABB realizuje w Chinach, w ramach projektu instalowania szybkich ładowarek.

Pilot samolotu Solar Impulse 2 Bertrand Piccard przed 20-godzinnym lotem do Chongqing w Chinach. Fot.:Solar Impulse | Stefatou| Rezo.ch
Pilot samolotu Solar Impulse 2 Bertrand Piccard przed 20-godzinnym lotem do Chongqing w Chinach. Fot.:Solar Impulse | Stefatou| Rezo.ch
center

Jedno z licznych przedsięwzięć ABB polega na dostarczaniu szybkich ładowarek stałoprądowych firmie Shenzhen BYD Daimler New Technology Co., Ltd. (w skrócie BDNT), produkującej samochód elektryczny DENZA, którego zasięg na jednym ładowaniu wynosi 300 kilometrów.

Chiny są obecnie największym na świecie rynkiem zbytu samochodów. W 2014 roku sprzedano tu ponad 23 mln pojazdów. Kraj ten intensywnie promuje samochody elektryczne jako sposób na poprawę jakości powietrza w błyskawicznie rozrastających się miastach, zmniejszenie zależności od importu ropy naftowej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Szybkie ładowarki stałoprądowe ABB są integralną częścią tej strategii, gdyż niezawodna sieć stacji ładowania i możliwość uzupełnienia zapasu energii w dowolnym czasie i miejscu pomogą zwiększyć zaufanie konsumentów do napędu elektrycznego.

- Branża samochodów elektrycznych zyskuje na znaczeniu jako jedna ze strategicznych gałęzi chińskiego przemysłu, a miejska struktura ładowania będzie najważniejszym motorem rozwoju tego obiecującego rynku - powiedział dr Chunyuan Gu, dyrektor zarządzający ABB w Chinach. - Jesteśmy przekonani, że dzięki kompetencjom technologicznym oraz globalnemu doświadczeniu w dziedzinie energoelektroniki, oprogramowania, usług, a także dystrybucji energii firma ABB, we współpracy z partnerami działającymi w branży samochodów elektrycznych, takimi jak BDNT, może wesprzeć rozwój zrównoważonej mobilności w Chinach.

Największy inwestor w odnawialne źródła energii: Chiny
Solar Impulse wylądował w Chongqing w poniedziałek, aby spędzić kolejne tygodnie w Chinach. Jednym z ważniejszych punktów na trasie historycznego lotu dookoła świata samolotem na baterie słoneczne jest Nankin.

Jedna z szybkich ładowarek naściennych, jakie ABB udostępnia kierowcom samochodów elektrycznych DENZA w ramach współpracy z chińską firmą Shenzhen BYD Daimler New Technology Co., Ltd.
Jedna z szybkich ładowarek naściennych, jakie ABB udostępnia kierowcom samochodów elektrycznych DENZA w ramach współpracy z chińską firmą Shenzhen BYD Daimler New Technology Co., Ltd.
center

Piloci Bertrand Piccard i Andre Borschberg demonstrują tam możliwości i szanse związane z odnawialnymi źródłami energii, których znaczenie Chiny dostrzegają. Kraj ten już jest największym na świecie inwestorem w odnawialne źródła energii - w 2014 roku wartość tych inwestycji w Chinach wyniosła prawie 90 mld USD.

W tym samym roku ABB zawarła innowacyjno-technologiczne porozumienie z Solar Impulse, oddelegowując trzech inżynierów do pracy przy tym projekcie. Działania te są bowiem zgodne z firmowym motto: "Power and productivity for a better world"

Szybkie ładowarki ABB - w Chinach i na całym świecie - są zasadniczym elementem działań firmy jako pioniera w budowaniu połączonej z Internetem infrastruktury ładowania obsługującej wszystkie standardy ładowania samochodów elektrycznych.

Początki ABB w chińskiej branży samochodów elektrycznych
ABB rozpoczęła wdrażanie projektów pilotażowych z lokalnymi producentami i dostawcami mediów komunalnych w Chinach w 2010 roku, włączając się w budowę fundamentów powstającej branży. W 2013 roku ABB rozpoczęła tworzenie struktur chińskiego oddziału zajmującego się pojazdami elektrycznymi, podejmując działania w zakresie badań i rozwoju, produkcji, logistyki i świadczenia usług oraz przygotowując się do nawiązania strategicznej współpracy z Shenzhen BYD Daimler New Technology Co., Ltd.

Chińskie władze intensywnie zachęcają samorządy lokalne do budowy stacji ładowania pojazdów, a także zapraszają do współpracy w tym zakresie partnerów prywatnych, takich jak ABB.

Na początku bieżącego roku chiński państwowy operator sieci elektroenergetycznych zainstalował 50 stacji szybkiego ładowania między Pekinem a Szanghajem, pomagając ograniczyć tzw. stres zasięgu u kierowców pokonujących tę 12-godzinną, liczącą 1260 kilometrów trasę między dwoma największymi chińskimi miastami.

Stały rozwój infrastruktury
Efektem współpracy ABB z Shenzhen BYD Daimler New Technology Co., Ltd. jest możliwość szybkiego i wygodnego ładowania w domu, w pracy lub w publicznych stacjach ładowania. Powstała także aplikacja na urządzenia mobilne do zdalnego monitorowania sesji ładowania i sterowania jej przebiegiem.

Od czasu ogłoszenia współpracy w lutym 2014 roku ABB dostarczyła już pierwszą partię ładowarek do samochodów elektrycznych. Urządzenia zainstalowane w chińskich domach stanowią proste, szybkie i niezawodne rozwiązanie dla użytkowników. Liczba zainstalowanych urządzeń ciągle rośnie.

Samochód elektryczny DENZA w salonie sprzedaży, obok szybkiej ładowarki ABB. ABB wspiera rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych na całym świecie, w tym w Europie, gdzie rządy starają się ograniczać „stres zasięgu” i promować korzystanie z pojazdów niezanieczyszczających środowiska.
Samochód elektryczny DENZA w salonie sprzedaży, obok szybkiej ładowarki ABB. ABB wspiera rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych na całym świecie, w tym w Europie, gdzie rządy starają się ograniczać „stres zasięgu” i promować korzystanie z pojazdów niezanieczyszczających środowiska.
center

Po umowie na dostawę szybkich ładowarek do samochodów DENZA firmy ABB i BYD zawarły już kolejne porozumienie w celu opracowywania rozwiązań do magazynowania energii, które powinno przyczynić się do jeszcze większej popularyzacji odnawialnych źródeł energii w Państwie Środka.

Nie tylko Chiny...
ABB buduje sieci szybkiego ładowania z partnerami także w innych krajach, w tym w Holandii i Estonii.

Inżynierowie ABB w dużym stopniu przyczynili się do rozbudowy sieci szybkiego ładowania. ABB dostarczyła, na przykład, wszystkie szybkie ładowarki do nowego parku szybkiego ładowania w Bergen w Norwegii, w którym od stycznia nawet 14 pojazdów może ładować akumulatory jednocześnie.

W Niemczech, Holandii, Danii i Szwecji ABB jest jednym z partnerów pomagających instalować infrastrukturę szybkiego ładowania w tzw. europejskim długodystansowym korytarzu z infrastrukturą elektrycznego czystego transportu drogowego (ELECTRIC).

W ramach projektu planowane jest zainstalowanie 155 stacji ładowania, dzięki którym kierowcy samochodów elektrycznych będą mogli podróżować z północy na południe, nie martwiąc się o możliwość uzupełnienia zapasu energii.

- Jesteśmy przekonani, że taka sieć pozwoli wykazać, iż e-mobilność to realna opcja podróżowania na długich dystansach przez kontynent - powiedział Crijn Bouman, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w grupie produktowej ABB obejmującej infrastrukturę ładowania pojazdów. - Jeżeli starannie zaplanujemy tę infrastrukturę, nikt nie będzie się musiał obawiać, że utknie na drodze bez dostępu do ładowarki.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp