ABB zdobyła warte 155 milionów USD zamówienie na zasilanie dużego pola naftowego na Morzu Północnym

Układ zasilania prądem stałym wysokiego napięcia (HVDC) będzie przesyłać energię na odległość ponad 200 kilometrów z lądu na morskie platformy wiertnicze firmy Statoil na polu naftowym Johan Sverdrup

center

ABB otrzymała warte 155 mln USD zamówienie od norweskiej firmy Statoil na dostawę systemów i wyposażenia do dwóch stacji przetwornic HVDC łączących niedawno odkryte morskie pole naftowe Johan Sverdrup z lądową siecią energetyczną. Kontrakt został zaksięgowany w I kwartale 2015 roku.

Wydobycie ropy naftowej na polu Johan Sverdrup, znajdującym się na zachód od Stavanger na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS), powinno rozpocząć się w drugiej połowie 2019 roku. Pełna wydajność jest szacowana na 550 tys. - 650 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, co będzie stanowić 40 proc. całkowitego wydobycia ropy na NCS. Cztery platformy, które powstaną w pierwszej fazie inwestycji, będą w całości zasilane z lądu za pomocą łącza HVDC dostarczonego przez ABB. To będzie pierwszy etap prac związanych z zasilaniem z lądu, który umożliwi przyszły rozwój pola Johan Sverdrup oraz innych pól znajdujących się na Utsira High do 2022 roku.

- Z przyjemnością będziemy kontynuować współpracę z firmą Statoil, dostarczając trzecie łącze zasilania z lądu HVDC - powiedział dyrektor dywizji Automatyka Procesowa ABB Peter Terwiesch. - Dzięki temu, że platformy naftowe będą zasilane energią elektryczną z lądu, nie będzie potrzeby stosowania lokalnego zasilania w postaci turbin gazowych, co znaczne obniży emisję CO2 oraz koszty eksploatacji i konserwacji.

ABB zaprojektuje, dostarczy i przekaże do eksploatacji wyposażenie dla dwóch stacji przetwornic wysokiego napięcia ±80 kV 100 MW. Jedna ze stacji będzie zlokalizowana na wybrzeżu w Haugsneset. Tam prąd zmienny (AC) z sieci będzie przetwarzany na prąd stały (DC), który będzie przesyłany na odległość ponad 200 km do drugiej stacji znajdującej się na jednej z platform wiertniczych. Na niej prąd DC będzie przetwarzany z powrotem w prąd AC i dostarczany do całego pola.

Rozwiązanie ABB zostanie oparte na technologii Voltage-Sourced Converter (VSC), nazywanej HVDC Light, która umożliwia elastyczne przesyłanie energii elektrycznej na duże odległości. Ta technologia umożliwiła ABB podpisanie kontraktów na dostarczenie wszystkich czterech systemów zasilania z lądu HVDC na Morzu Północnym. System dla pola Troll A firmy Statoil oraz sprężarek 1 i 2 dostarczono w 2005 roku, dla pola Valhall firmy BP - w 2011 roku, dla pól Troll A 3 i 4 obecnie znajduje się w trakcie dostarczania, a teraz powstanie system dla pola Johan Sverdrup.

ABB jako pierwsza opracowała technologię transmisji HVDC 60 lat temu i zrealizowała około 100 takich projektów. Łącznie daje to ponad 120 GW, czyli mniej więcej połowę globalnych instalacji systemów HVDC. W latach 90. ABB nadal rozwijała tę technologię za pomocą przetwornic napięcia - przełomowego rozwiązania, które później nazwano HVDC Light.

Połączeń VSC-HVDC coraz częściej używa się do łączenia odnawialnych źródeł energii z ośrodkami pobierającymi energię i do realizacji połączeń transgranicznych, a także zasilania z lądu i centrów miast, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp