ABB otrzymała zamówienie o wartości 900 mln USD na połączenie norweskiej i niemieckiej sieci energetycznej

Projekt NordLink będzie najdłuższym w Europie połączeniem wzajemnym wysokiego napięcia prądu stałego. Umożliwi on przesłanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych o mocy 1400 MW.

center

ABB otrzymała zamówienia o wartości około 900 mln USD. Zamawiającym jest konsorcjum wiodących przedsiębiorstw z branży energetycznej: Statnett i TenneT oraz banku rozwoju KfW. Zamówienia dotyczą dostawy lądowych stacji przekształtnikowych i kabla wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) na teren Niemiec. Celem jest dokonanie pierwszego w historii połączenia sieci energetycznej w Norwegii z niemiecką. Długość połączenia wyniesie 623 km. Będzie to zatem najdłuższy kabel HVDC tego typu w Europie. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji połączenia planowane jest na 2020 rok. Kontrakt obejmuje także pięcioletnią umowę na świadczenie usług serwisowych.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z TenneT i Statnett w ramach kolejnego przełomowego projektu wspierającego integrację europejskiego rynku energii. Inteligentne połączenie energii elektrycznej wytwarzanej z różnych źródeł odnawialnych, np. energii słonecznej i wiatrowej w Niemczech oraz wodnej w Norwegii, dowodzi, że pod względem technicznym jesteśmy w stanie realizować cele zrównoważonej polityki energetycznej w Europie - powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. - Zamówienie to pokazuje wiodącą pozycję ABB w technologii HVDC. To także kolejny ważny etap dla naszej dywizji Systemy Energetyki, która jest ponownie na dobrej drodze do długotrwałego wzrostu i rentowności.

NordLink - mapa
NordLink - mapa
center

NordLink odegra kluczową rolę w połączeniu Norwegii i Niemiec. Komisja Europejska uznała, że przedsięwzięcie leży we wspólnym interesie wszystkich państw. Celem jest stworzenie zintegrowanego rynku energetycznego w krajach Unii Europejskiej. Pozwoli on na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w Niemczech i Norwegii. Ułatwi także integrację energii odnawialnej w sieciach krajowych dzięki przesyłowi nadwyżki energii wyprodukowanej w Niemczech z wiatru i słońca do Norwegii oraz energii z norweskich elektrowni wodnych do Niemiec. Połączenie zapewni przesył energii o rekordowej mocy 1400 MW, co wystarczy do zasilenia 3,6 mln gospodarstw domowych w Niemczech.

- Projekt NordLink po raz kolejny pokazuje zaangażowanie ABB w efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zapewniamy czystą energię milionom osób oraz wspieramy politykę energetyczną Niemiec i Norwegii - powiedział Claudio Facchin, dyrektor dywizji Systemy Energetyki. - Byliśmy pionierem HVDC i nadal rozwijamy nowe technologie. Dzięki nim możemy zrealizować takie projekty jak NordLink.

ABB zaprojektuje, wykona, dostarczy i uruchomi dwie stacje przekształtnikowe 525 kV o mocy 1400 MW z zastosowaniem własnej technologii VSC (Voltage Source Converter) o nazwie HVDC Light®. Pierwsza stacja będzie znajdować się w pobliżu Tonstad w południowej Norwegii, a druga niedaleko Wilster w północnych Niemczech.

W ramach tego projektu ABB także zaprojektuje, wyprodukuje i zainstaluje na terenie Niemiec system kablowy 525 kV z izolacją impregnowaną (MI). Część kabla o długości 154 km znajdzie się pod wodą, natomiast pozostałe 54 km będzie stanowił kabel podziemny.

Od momentu gdy 60 lat temu firma ABB stała się pionierem technologii HVDC, udało się jej pozyskać ok. 100 kontraktów w obszarze HVDC. Odpowiada to całkowitej zainstalowanej mocy wynoszącej ponad 120 000 MW i stanowi mniej więcej połowę zainstalowanej bazy światowej. W latach 90. ubiegłego wieku ABB dalej rozwijała technologię, wprowadzając VSC-HVDC o nazwie HVDC Light®. Pozostaje ona liderem we wdrażaniu technologii VSC. Niedawno uruchomiła połączenie Skagerrak 4 i realizuje 15 spośród 18 tego typu rozwiązań funkcjonujących na świecie. ABB może się poszczycić ponad stuletnim doświadczeniem w zakresie kabli energetycznych. Na chwilę obecną firma pozyskała zamówienia na ponad 8300 km kabli HVDC. ABB to jedyny dostawca, który może zapewnić zarówno kabel typu MI jak i wytłaczany o poziomie napięcia 525 kV.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp