Raport zrównoważonego rozwoju firmy ABB za rok 2014: zaangażowanie w ideę lepszego świata

ABB opublikowała swój [ Raport zrównoważonego rozwoju za rok 2014 ]. Pokazano w nim, w jaki sposób dopasowano zasady zrównoważonego rozwoju do korporacyjnej strategii Grupy ABB o nazwie „Next Level”. Opisano postępy w realizacji ogólnofirmowych celów dotyczących zrównoważonego rozwoju, które służą przyspieszeniu tworzenia zrównoważonych rozwiązań.

center

W przedmowie do raportu za 2014 rok zacytowano wypowiedź prezesa zarządu Grupy ABB Ulricha Spiesshofera, który powiedział: "W strategii Next Level uwzględniliśmy nasze działania zmierzające do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, wprowadzone przez Komitet Wykonawczy pod koniec 2013 roku".

"Ponadto zrównoważony rozwój jest integralną częścią przyjętej przez nas ogólnej strategii firmy. Jego obecność w naszej codziennej działalności na różne sposoby pomaga nam tworzyć wartościowe rozwiązania i zarządzać ryzykiem. Jeżeli chodzi o opracowywanie nowych rozwiązań, nasza zdolność do innowacji oraz wytwarzania energooszczędnych produktów ma znaczący wpływ na to, co możemy zaoferować klientom, oraz na nasz sukces. Dobre zarządzanie ryzykiem wzmacnia wydajność i stabilność firmy".

W raporcie znalazły się opinie interesariuszy o kluczowych zagadnieniach zrównoważonego rozwoju związanych z sukcesami biznesowymi firmy ABB. Interesariusze wyraźnie wskazują na to, że oferowane przez firmę energooszczędne produkty, systemy i usługi stanowią najbardziej istotny wkład w dbałość o zrównoważone środowisko.

Kluczowe dane
Poniżej przedstawiono najważniejsze dane za 2014 rok:

  • 51 procent przychodów firmy ABB pochodzi z oferty produktów energooszczędnych i portfolio w zakresie energetyki odnawialnej,
  • do ABB trafiło online 489 000 podań o pracę, co uwidacznia, że firma jest chętnie wybieranym pracodawcą,
  • ABB zaoszczędziła 5,2 mln metrów sześciennych wody dzięki jej ponownemu wykorzystaniu i recyklingowi,
  • 79 procent odpadów generowanych przez ABB zostało poddanych procesowi recyklingu,
  • ABB przeznaczyła około 9 mln USD na projekty wspierające społeczności lokalne, a pracownicy dobrowolnie poświęcili 3600 osobogodzin na prace związane z odpowiedzialnością korporacyjną,
  • ABB zdobyła łącznie 28 nagród za zaangażowanie obywatelskie.
center

Dziewięć celów Grupy
Wizja ABB zawiera się w haśle "Power and Productivity for a better world", zaś cele zrównoważonego rozwoju podkreślają sposób, w jaki firma ABB wspiera i będzie wspierać w przyszłości bardziej zrównoważony świat - poprzez pozytywny wpływ tego, co produkuje, na środowisko oraz poprzez to, jak się zachowuje w społeczeństwie.

Raport koncentruje się na dziewięciu celach zrównoważonego rozwoju firmy ABB na lata 2014-2020. Odwołano się w nim do postępów osiągniętych przez firmę w 2014 roku i przewidziano obszary zainteresowań na nadchodzące lata. Jednym z głównych działań firmy w minionym roku było stworzenie szeregu celów i kluczowych wskaźników wydajności, które wspierałyby te cele.

Kluczowy cel stanowi dążenie ABB do bycia wiodącym międzynarodowym dostawcą innowacyjnych, bezpiecznych i efektywnie wykorzystujących zasoby produktów, systemów i usług, pomagających klientom zwiększać produktywność przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania na środowisko. Za cel obrano zwiększenie dochodu z oferty energooszczędnych produktów o 20 procent w okresie od 2014 do 2020 roku.

Ponadto firma ABB zobowiązała się do zmniejszenia energochłonności o 20 procent na dolar przychodu w ramach własnej działalności. Dążąc do tego celu, w 2014 roku w zakładach ABB prowadzono ponad 200 projektów dotyczących efektywności energetycznej oraz wdrożono ogólnoeuropejski program służący systematycznej ocenie i zmniejszeniu zużycia energii w obiektach firmy.

Opracowano również listę celów ilościowych związanych z innymi aspektami wpływania na środowisko. Obejmują one zmniejszenie zużycia wody o 25 procent na terenach ubogich w wodę/mających z nią problemy oraz zmniejszenie ilości odpadów kierowanych do ostatecznej utylizacji o 20 procent.

center

Jeden z innych celów - osiągnięcie do 2020 roku statusu najlepszej firmy pod względem bezpieczeństwa i zdrowia - skupia się na działaniach wewnętrznych ABB, ale ma też wyraźny wpływ na relacje firmy z klientami. ABB postanowiła używać wskaźników służących do pomiaru postępu, a nie opóźnień, dążąc do prawdziwej zmiany kulturowej w firmie. W związku z tym skoncentrowano się na takich kwestiach, jak raportowanie zagrożeń, kontrole bezpieczeństwa i opracowanie danych statystycznych o wypadkach.

O zaangażowaniu firmy w bezpieczeństwo świadczy pierwszy globalny Tydzień Bezpieczeństwa, który obejmował 2500 sesji szkoleniowych z udziałem ponad 140 000 uczestników w przeszło 40 krajach. Wprowadzono nagrodę Dyrektora Generalnego Safety Award pozwalającą wyróżnić wybitne osiągnięcia w dziedzinie inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa i zachęcającą do dzielenia się najlepszymi praktykami.

Inne kluczowe zagadnienia opisane w raporcie są związane z: efektywnym korzystaniem z zasobów, integralnością, odpowiedzialnym zaopatrzeniem oraz rolą ABB jako pracodawcy i w społeczeństwie. W rozdziale dotyczącym społeczeństwa opisano, jak ABB angażuje swoich interesariuszy, przyciąga i dba o rozwój pracowników oraz opracowuje wartościowe rozwiązania. Pulpit nawigacyjny pokazuje przegląd poczynionych postępów i rozdziały szczegółowo opisujące każdy cel.

- Po raz pierwszy mamy kompleksowy zbiór celów dotyczących zrównoważonego rozwoju, obejmujący całą firmę i nasze wartości, napędzany przez nasze biznesy i funkcje "grupowe" oraz wspierany przez indywidualne plany osiągnięć i wskaźniki KPI - powiedział Adam Roscoe, kierownik działu zrównoważonego rozwoju Grupy ABB. - Fakt, że te cele są osadzone w naszej codziennej działalności biznesowej pomaga zrozumieć, czym są wartości i problemy zrównoważonego rozwoju, oraz to, jak podnoszą one wartość firmy.

Raportowanie i audyt
W związku z rosnącym zainteresowaniem zewnętrznymi kwestiami zrównoważonego rozwoju firma usprawniła również proces audytu. Zewnętrzni audytorzy ABB - firma DNV GL - szerzej niż w latach poprzednich spojrzeli na raportowanie, wydajność i zakłady firmy ABB. Sprawozdanie z audytu znajduje się pod koniec raportu.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp