Firma ABB, wiodący dostawca rozwiązań dla energetyki i automatyki, dostarczy dwie nowe stacje elektroenergetyczne na napięcie 220 kV każda na Sri Lankę. Umowa z Ceylon Electricity Board (CEB) opiewa na kwotę 40 mln USD i obejmuje także modernizację istniejącej stacji. Wybór dostawcy miał miejsce w czwartym kwartale 2014 roku.
Nowe stacje zostaną wybudowane w miejscowości Polpitiya w Prowincji Centralnej i w Padukka w pobliżu stolicy Prowincji Zachodniej, Kolombo. Istniejąca stacja w Pannipitiya na przedmieściach Kolombo będzie rozbudowana. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2017.
Rozwój nowej infrastruktury stanowi część narodowego projektu czystej energii i poprawy efektywności sieci, który ma na celu unowocześnienie krajowego systemu przesyłowego poprzez zwiększenie zdolności przesyłowej, poprawę możliwości integracji odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie strat i podniesienie niezawodności systemu. Do roku 2020 rząd planuje zwiększyć moc wytwórczą o dodatkowe 2500 megawatów oraz zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych w sieci krajowej do około 20%.
W ramach wspomnianego kontraktu "pod klucz", ABB zaprojektuje, opracuje, dostarczy i uruchomi zamówione stacje, dostarczając następujące urządzenia i rozwiązania: rozdzielnicę wysokiego napięcia izolowaną powietrzem, rozdzielnicę wnętrzową średniego napięcia izolowaną gazem, transformatory, automatyka stacyjną oraz zabezpieczenia zgodne z normą IEC 61850 oraz systemy łączności światłowodowej.
"Dostarczone przez nas stacje zwiększą zdolności przesyłowe i zabezpieczą rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną na Sri Lance", powiedział Claudio Facchin, szef Pionu Power Systems firmy ABB, i dodał, że "wsparcie tego kraju w rozwoju jego infrastruktury energetycznej, poprawie bezpieczeństwa dostaw i zwiększaniu efektywności energetycznej daje nam wiele satysfakcji".
ABB jest wiodącym na świecie dostawcą stacji elektroenergetycznych izolowanych powietrezm, gazem oraz hybrydowych na napięcia do 1100 kV. Urządzenia te zapewniają sprawny i niezawodny przesył i dystrybucję energii elektrycznej przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne; służą one odbiorcom komunalnym, przemysłowym i indywidualnym; stosuje się je w takich segmentach gospodarki jak koleje, transport miejski i odnawialne źródła energii.