Nowy blok energetyczny w Turowie z jednofazową technologią ABB

ABB dostarczy pięć sztuk transformatorów, w tym trzy jednostki jednofazowe, które prześlą moc z generatora w elektrowni w Turowie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, pomagając zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną setek tysięcy gospodarstw domowych.

Zaproponowane przez ABB jednofazowe jednostki to rozwiązanie zarezerwowane dla nowoczesnej energetyki, która coraz częściej inwestuje w bloki energetyczne o dużych mocach, czasem przekraczających 1000 MW. W takich obiektach niemożliwe jest zainstalowanie trójfazowego transformatora, którego gabaryty i ciężar uniemożliwiają transport.

Klientem ABB jest spółka celowa Budimex S.A. Tecnicas Reunidas S.A - Turów Spółka Cywilna, jeden z wykonawców nowego bloku powstającego w Turowie. Zgodnie z umową ABB Sp. z o.o. zaprojektuje oraz dostarczy tam trzy transformatory jednofazowe o mocach 210 MVA na napięcie 400 kV oraz dwa transformatory trójfazowe o mocach 90 MVA: odczepowy na napięcie 21 kV oraz rezerwowy na napięcie 110 kV. Dostawy potrwają do stycznia 2018 r., a montaż zajmie trzy miesiące. Za produkcję urządzeń odpowiada łódzki Zakład Transformatorów Mocy ABB.

Powstający dla PGE GiEK nowy blok w Turowie zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną blisko miliona gospodarstw domowych. Inwestycja zakończy się w II kwartale 2020 r.

Nowy blok w Turowie to kolejny etap projektów z programu inwestycyjnego PGE, którego łączna wartość opiewa na 50 mld zł. W ramach założonych działań, m.in. budowane są nowe bloki energetyczne, a istniejące podlegają modernizacji, wcześniej ABB dostarczała już jednofazowe transformatory do Elektrowni Kozienice. Dostawy transformatorów jednofazowych do Elektrowni Opole są obecnie realizowane.

- W przypadku elektrowni Turów moc nowego bloku wyniesie 603 MVA z uwagi na ulokowanie oraz pojemność złóż węgla brunatnego, których eksploatację szacuje się na 30 lat do ich wyczerpania. Specyficzna lokalizacja na krańcu Polski powoduje jednak, że dostawa ładunku staje się dużym wyzwaniem - powiedział Robert Szejn, starszy kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Transformatorów ABB.

Wyprodukowane przez ABB jednostki o największych mocach będą odpowiedzialne za odbiór i przesył energii elektrycznej wygenerowanej w nowo powstającym bloku energetycznym. Urządzenia spełniają dyrektywy unijne dotyczące strat jałowych i obciążeniowych. Transformator odczepowy posłuży do zasilenia urządzeń działających w elektrowni, ciągłość ich pracy oraz bezpieczeństwo energetyczne zagwarantuje transformator rezerwowy.

Transformatory są integralną częścią sieci przesyłowej i odgrywają kluczową rolę w wydajnym i bezpiecznym przekształcaniu energii elektrycznej między sieciami o różnym napięciu. Transformatory są kluczowymi elementami, które zwiększają lub zmniejszają napięcie jedno- lub trójfazowe do odpowiednich poziomów, co powoduje, że energia elektryczna przesyłana jest bez zakłóceń.

Oferta ABB obejmuje transformatory mocy o napięciu do 1200 kilowoltów, transformatory rozdzielcze suche i olejowe, transformatory trakcyjne i do specjalnych zastosowań oraz świadczenie powiązanych usług wraz z produkcją osprzętu oraz części.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i inteligentnych ruchomych urządzeń mechanicznych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu przewodząc Rewolucji Energetycznej i Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp