Pierwszy kontrakt ABB z Amec Foster Wheeler w Polsce

ABB dostarczy energooszczędne przemienniki częstotliwości oraz silniki niskiego napięcia, które posłużą do zasilenia wentylatorów powietrza i spalin, a także pompy wody zasilającej w powstającej w Zabrzu nowej elektrociepłowni Fortum.

Fot: Fortum
Fot: Fortum
center

Nowa elektrociepłownia, która ma znajdować się obok historycznej EC Zabrze, zostanie oddana do użytku w 2018 roku. Inwestorem jest fińskie Fortum, dla którego Amec Foster Wheeler dostarczy technologie kotłowe. Firma podpisała z ABB umowę na dostawę 6 sztuk przemienników częstotliwości typu ACS880 na napięcie 690V, 4 sztuk silników typu AMI i 2 silników M3BP o mocach nawet do 3,7 MW.

Silniki wraz z najnowocześniejszymi na rynku przemiennikami częstotliwości posłużą do zasilenia wentylatorów powietrza i spalin, a także pompy wody zasilającej w nowym zakładzie, który docelowo ma zaopatrywać w ciepło sieciowe 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Nowa elektrociepłownia Fortum będzie produkować rocznie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 870 milionów złotych.

Kontrakt ABB z Amec Foster Wheeler przewiduje dostawy urządzeń w połowie 2017 roku, a uruchomienie całej instalacji planowane jest na listopad 2018. - To jest czas, który pozwala na solidne przygotowanie projektu i dokumentacji. Nie oznacza to jednak, że zabraknie wyzwań. W tym okresie będziemy regularnie raportować do Amec Foster Wheeler stan zaawansowania produkcji według harmonogramu zamawiającego - dodał Stanisław Wilusz z Lokalnej Jednostki Biznesu Silników i Generatorów ABB.

Pozyskanie kontraktu wiązało się ze spełnieniem wielu wymagań klienta, m.in. zapewnieniem niezawodności zasilania i dostępności wentylatora głównego na poziomie 98 proc. w ciągu roku.

- Główny wentylator spalin (ID FAN) to bardzo wrażliwa instalacja, od której zależy praca całej elektrociepłowni, dlatego zaproponowaliśmy sprawdzone i znane na rynku urządzenia. O sukcesie zadecydował też atrakcyjny pakiet napędów o dużych mocach zasilanych napięciem 690 VAC. W tym zakresie dysponujemy bogatym portfolio i doświadczeniem. Podobne projekty realizowaliśmy m.in. dla spalarni odpadów w Poznaniu oraz w Elektrociepłowni JSW KOKS S.A. na terenie Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - powiedział Andrzej Olszenko, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Sprzedaży Napędów i Sterowania w ABB.

ABB jest wiodącym globalnym dostawcą napędów oraz powiązanych narzędzi oprogramowania dla wszystkich aplikacji i sektorów przemysłu. Biznes napędów ABB zatrudnia 6000 osób w 80 krajach.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp