Technologia ABB pomaga tworzyć historię w Alpach Szwajcarskich

W momencie, gdy Szwajcaria uruchamia najdłuższy tunel kolejowy świata – wiodący przez Alpy Gotthard-Basistunnel o długości 57 km – ABB otwiera specjalny pawilon w Rynaecht, w północnym wejściu do tunelu, aby naświetlić wkład firmy w coś, co jest nazywane „projektem stulecia”. Wśród obecnych podczas ceremonii otwarcia byli prezes rady nadzorczej ABB Peter Voser oraz prezes zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer.

center

Aby podkreślić fakt otwarcia Gotthard-Basistunnel, w Rynaecht oraz w Pallegio w północnym wejściu do tunelu, ABB stworzyła specjalne pawilony, w których przedstawione są rozwiązania dostarczone przez firmę na potrzeby "projektu stulecia". ABB wyposażyła 50-Hz system zasilania infrastruktury tunelu w główne urządzenia elektryczne, zapewniła także zasilanie i systemy sterowania na potrzeby systemu wentylacyjnego, który - biorąc pod uwagę zainstalowaną moc 15,6 MW - jest najpotężniejszym tego typu systemem na świecie.

W pawilonach prezentowany jest również wkład ABB w tworzenie infrastruktury tunelów kolejowych Szwajcarii na przestrzeni ponad 100 lat, jak również historia długiej współpracy firmy z SBB (Szwajcarskimi Kolejami Federalnymi). BBC, czyli szwajcarska poprzedniczka ABB, zelektryfikowała pierwszy tunel kolejowy Świętego Gotarda, ukończony w 1882 roku, jak również - na początku XX wieku - tunel Loetschberg i tunel pod przełęczą Simplon.

Tuż po otwarciu pawilonów, delegacja ABB - w skład, której weszli również prezydent regionu Europy Bernhard Jucker oraz krajowy dyrektor zarządzający ABB w Szwajcarii Remo Luetolf - wzięła udział w oficjalnej ceremonii otwarcia Gotthard-Basistunnel, wspólnie z przedstawicielami szwajcarskiego rządu i liderami z krajów sąsiednich.

4 i 5 czerwca pawilony ABB będą dostępne dla wszystkich zwiedzających, jako część specjalnego programu wydarzeń poświęconych otwarciu tunelu, który jest kluczową arterią w rozbudowywanej sieci europejskiego transportu kolejowego.

Więcej informacji na temat wkładu ABB w budowę Gotthard-Basistunnel można znaleźć na naszym portalu Gottardo 2016.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp