Po zimowej przerwie spędzonej na Hawajach, Solar Impulse – pierwszy samolot w historii, który ma okrążyć kulę ziemską nie zużywając paliwa kopalnego – wznowił swój lot dookoła świata. Na potrzeby tego pionierskiego projektu ABB zapewnia niezbędne wsparcie techniczne, wykorzystując swoje innowacje i technologie. W ten sposób wspólnie informujemy, że możliwe jest oddzielenie wzrostu gospodarczego od negatywnego oddziaływania na środowisko.
- Sojusz ABB z Solar Impulse odzwierciedla nasze obustronne przekonanie, że wykorzystując czyste technologie, jak energia słoneczna, świat może funkcjonować bez zużywania zasobów Ziemi - powiedział prezes zarządu ABB Ulrich Spiesshofer. - ABB i Solar Impulse idealnie się uzupełniają, ponieważ rozwiązania, które Solar Impulse wykorzystuje w powietrzu, ABB z powodzeniem stosuje na ziemi i jako technologiczny lider umożliwia zakładom użyteczności publicznej, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększanie swojej wydajności, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ABB wniosła istotny wkład w misję Solar Impulse w ubiegłym roku, zarówno przed startem, jak i w poszczególnych miejscach lądowania samolotu. Teraz firma ponownie przydzieliła swojego inżyniera do zespołu obsługi naziemnej Solar Impulse na cały okres pozostałego lotu, który będzie przebiegać nad kontynentalną częścią Stanów Zjednoczonych i dalej nad Atlantykiem - do punktu startowego w Abu Zabi.
Zespoły ABB będą również na miejscu, aby asystować pilotowi i maszynie podczas przerw w podróży oraz udzielać wszelkiej pomocy potrzebnej na ziemi. ABB i Solar Impulse będą kontynuować swoją ścisłą współpracę na rzecz zwiększenia świadomości tej misji i jej celów wśród przedsiębiorców, urzędników, studentów i opinii publicznej.
- Solar Impulse nie został zbudowany do przewożenia pasażerów, lecz aby wykazać, że alternatywne źródła energii i nowe technologie mogą zasilać świat w zrównoważony sposób - powiedział współzałożyciel Solar Impulse i pilot samolotu o tej samej nazwie, Bertrand Piccard. - Nasz sojusz z ABB jest przykładem idealnej współpracy, ponieważ mamy ten sam cel: uczynić świat lepszym wykorzystując energię w bardziej efektywny sposób i oszczędzając zasoby naturalne.
Aby dotrzeć na Hawaje, co wiązało się z rekordowym, 118-godzinnym lotem z Japonii, Solar Impulse musiał pokonać wiele tych samych problemów technologicznych, które muszą zostać rozwiązane, aby umożliwić przejście do niskoemisyjnej energetyki w skali całego świata. Należą do nich zmniejszenie zużycia energii do absolutnego minimum, integracja energii odnawialnej z systemem elektroenergetycznym oraz technologie magazynowania energii, która ma zasilać samolot w nocy.
W czasie drugiej części misji, ABB przedstawi naziemne rozwiązania, które mają sprostać tym wyzwaniom: mikrosieci integrujące odnawialne źródła energii z systemami połączonymi z siecią oraz technologie cyfrowe zarządzające wielokierunkowymi przepływami energii elektrycznej równoważąc podaż i popyt na zasilanie.
Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym przez firmę w 2016 roku była wycieczka dla prasy na hawajską wyspę Kauai 15 kwietnia, gdzie technologie przekształcania mocy ABB w nowym parku solarnym pomagają zapewnić stabilne i niezawodne dostawy energii elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu zakład energetyczny radykalnie zmniejszył import oleju napędowego na rzecz większego wykorzystania energii słonecznej, wodnej i biomasy.
Przez cały czas trwania misji inżynier ABB Eoin Caldwell będzie przesyłał regularne raporty i bieżące informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych i naszej mikrostrony Solar Impulse www.abb.com/betterworld, gdzie można również znaleźć filmy, blogi i artykuły pokazujące, że możliwe jest funkcjonowanie świata bez zużywania zasobów Ziemi.