W locie dookoła świata Solar Impulse pokonał połowę swojej trasy za pomocą wyłącznie energii słonecznej, udowadniając tym samym, że możliwe jest generowanie elektryczności w sposób stabilny przez 24 godziny na dobę przy wykorzystaniu jedynie energii odnawialnej. Z kolei na lądzie, ABB - światowy lider w technologii energetyki i mikrosieci - pomaga odległym społecznościom i wyspom takim jak Hawaje w zaspokajaniu potrzeb energetycznych poprzez wprowadzanie odnawialnych źródeł energii i technologii czystej energii do sieci.
Solar Impulse, zasilany wyłącznie energią słoneczną, wkrótce rozpocznie drugą część swojego historycznego, liczącego 40 tys. km lotu dookoła o świata. Samolot wystartuje z lotniska Kaleaola na Hawajach, utrzymując kurs na kontynentalne Stany Zjednoczone. Stan "Aloha" jest liderem spośród wszystkich 50 stanów, jeśli chodzi o plany wobec OZE - chce, aby do 2045 roku wszystkie hawajskie wyspy były zasilane wyłącznie za pomocą odnawialnych źródeł energii. Technologia ABB już pomaga w osiągnięciu tego celu. System magazynowania energii Battery Energy Storage System na wyspie Kauai pomaga utrzymać stabilność zasilania i zapewnia zasilanie awaryjne na wypadek nieplanowanych przerw w dostawie energii.
- Jednym z naszych celów dla tej historycznej podróży dookoła świata i dla naszego partnerstwa technologicznego z Solar Impulse, jest pokazanie, że przy pomocy bardziej inteligentnych i zrównoważonych technologii można oddzielić kwestię wzrostu ekonomicznego od negatywnego wpływu na środowisko - powiedział Greg Scheu, prezydent regionu Ameryk w Grupie ABB. - Energia odnawialna, mikrosieci, magazynowanie energii, wyższe standardy efektywności - to wszystko pokazuje, że możemy zasilać świat nie zużywając zasobów planety.
- Musieliśmy stworzyć statek powietrzny z wyjątkowo wydajną siecią, od silników elektrycznych po baterię i system zarządzania - powiedział Andre Borschberg, pilot i dyrektor zarządzający Solar Impulse. - Na pokładzie mamy system, który "przechwytuje" swoją własną energię, przekształca ją w energię elektryczną, magazynuje i zarządza jej konsumpcją w sposób zrównoważony. To jest dokładnie to, co ABB robi na lądzie, wykorzystując rozproszone zasoby energetyczne lub mikrosieci.
- Solar Impulse może latać w dzień i w nocy na trasie dookoła świata bez wykorzystania paliw kopalnych, demonstrując dojrzałość tych technologii. Mogą one trafić na rynek już teraz, aby każdy mógł z nich korzystać - dodał pilot i prezes Solar Impulse Bertrand Piccard. - ABB dodaje wiarygodności do tego, co robimy.
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.