Nowatorskie projekty i nieskrępowane myślenie – ruszyła Akademia Prototypowania i Fabrykacji

24 lutego br. wystartowała Akademia Prototypowania i Fabrykacji, nowy projekt łódzkiego FabLab-u wspierany przez ABB. Spośród 94 nowatorskich pomysłów do udziału w Akademii wybrano 28 odważnych propozycji z dużym potencjałem realizacji. Specjalnie z myślą o rekrutach zmodernizowano i o 25 proc. zwiększono powierzchnię warsztatową FabLab-u. W nowym warsztacie powstaną projekty rozwiązań związanych z energią – tematem przewodnim Akademii. Najciekawsze pomysły oraz możliwości warsztatu zaprezentowane zostały podczas środowego spotkania inauguracyjnego.

Nadesłane w procesie rekrutacji do Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF) projekty były bardzo zróżnicowane. Zgłoszono m.in. prototyp balonowej elektrowni wiatrowej, pomysł na trenażer rolkowy do wytwarzania energii przy okazji ćwiczeń fizycznych, koncepcję personalnych mierników przyjętej dawki promieniowania UV, czy projekt systemu zapasowej energii w postaci tekstronicznego plecaka zawierającego akumulator. A to tylko kilka z nadesłanych 94 pomysłów, spośród których specjalnie powołane jury, składające się z przedstawicieli FabLab-u i ABB, sponsora projektu, wyłoniło zwycięską 28.

center

Głównym kryterium wyboru uczestników były kreatywność, potencjał wykonawczy prezentowanych projektów oraz motywacja do rozwoju w ramach Akademii. Jury przykładało też dużą wagę do dotychczasowych doświadczeń rekrutów.

Różnorodność zgłoszeń mile nas zaskoczyła. Po intensywnych naradach udało nam się wytypować bardzo ciekawą grupę osób o wielu profesjach i szerokich zainteresowaniach. Wierzę, że różnorodność uczestników będzie sprzyjać pracy zespołowej i przyniesie fantastyczne efekty końcowe. Teraz, kiedy przechodzimy do praktycznej realizacji Akademii, uwolnimy z uczestników jeszcze więcej kreatywności i zachęcimy do kooperacji w ramach zgłoszonych koncepcji projektowych - mówi Grzegorz Belica, wiceprezes FabLab Łódź, koordynator Akademii i członek jury.

Nad wybranymi w procesie rekrutacji projektami uczestnicy Akademii będą pracować wraz z ekspertami i specjalistami FabLab-u. W celu przygotowania do realizacji prototypów uczestnicy przejdą szkolenia z dwóch specjalizacji: Prototypowanie i Fabrykacja oraz Elektronika i Programowanie. Zajęcia odbywać się będą w przestrzeni warsztatowej łódzkiego FabLab-u, która została wyremontowana i specjalnie wyposażona w nowoczesny sprzęt ufundowany przez ABB.

Każda innowacja zaczyna się od pomysłu. Aby ten mógł się zmaterializować potrzeba ustrukturyzowanej wiedzy, narzędzi i doświadczonych osób, które pokierują nas w odpowiednią stronę, pokażą jak pomysł zamienić w prototyp. Wierzymy, że APiF i społeczność FabLab-u to przestrzeń, w której można tę ścieżkę przejść i wiele się nauczyć - powiedział podczas inauguracji Piotr Sobczyk, menedżer ds. komunikacji w ABB.

center

Dzięki wsparciu ABB warsztat FabLab Łódź został zmodernizowany i rozbudowany o dodatkową powierzchnię. Pojawiły się w nim nowe sprzęty w tym m.in. drukarka 3D, stanowisko laserowe i stanowisko elektroniczne wyposażone w stacje lutownicze na gorące powietrze, odsysacze, wytrawiarkę, multimetry i urządzenie lutownicze SMD. Ponadto, uczestnicy Akademii będą też mieli dostęp do: pieca do wytopu aluminium, maszyny do obróbki drewna, frezarki CNC DIY, tokarki TSB-16 i wielu innych urządzeń.

Brak dostępu do maszyn powoduje, że projektanci tracą wiarę w siebie i swoją zdolność do nieskrępowanego myślenia. Tymczasem ograniczeniem konstruktora powinna być tylko wyobraźnia -motywował chęć uczestnictwa w Akademii jeden z kandydatów.

Więcej informacji o Akademii Prototypowania i Fabrykacji znajduje się na stronie projektu http://apif.fablablodz.org

FabLab (ang. fabrication laboratory) - to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych. Jej celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. Międzynarodowa sieć FabLab-ów zrzesza kilkaset organizacji. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLaba-mi i ruchami wytwórców.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp