Najmłodsze pokolenie nie pamięta świata bez internetu, za to doskonale czuje się w świecie mobilnych urządzeń. Aby pomóc młodym ludziom we właściwy sposób korzystać z nowych technologii, a w przyszłości je współtworzyć, rusza program Technologie z klasą, organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Jednym z partnerów projektu została firma ABB.
Dla dzisiejszych kilku- i kilkunastolatków nowe technologie, najczęściej w formie połączonych z siecią smartfonów, tabletów i komputerów osobistych, stanowią źródło rozrywki i wiedzy, a jednocześnie szybkiej komunikacji. Szkoła stoi przed ogromnym wyzwaniem dopasowania nauki do wymogów świata nowych technologii - musi nie tylko przekazywać wiedzę w nowoczesnej formie, ale także rozwijać określone kompetencje swoich uczniów, takie jak umiejętność programowania, które w przyszłości staną się dla nich niezbędne.
Świadoma tej sytuacji firma ABB, która od lat angażuje się w projekty społeczne kładące nacisk na edukację, postanowiła włączyć się w program Technologie z klasą, prowadzony przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Wraz z firmami Brown Brothers Harriman, Luxoft, Google i Fundacją Orange została partnerem przedsięwzięcia. - Jako firma technologiczna chętnie wspieramy inicjatywy edukacyjne, starając się przybliżyć młodym ludziom nowe technologie, które towarzyszą nam wszystkim w dynamicznie zmieniającym się świecie. Takim przedsięwzięciem jest program Technologie z klasą, dzięki któremu pomożemy nauczycielom i uczniom zdobywać wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania w bardzo przystępny i ciekawy sposób - mówi Jacek Pielka, dyrektor ds. komunikacji, ABB.
Inicjatywa jest adresowana do uczniów klas I-III i VII szkół podstawowych. Celem programu jest wsparcie nauczycieli w uczeniu programowania, efektywnego korzystania z nowych technologii i zasad bezpieczeństwa w sieci. Są to obszary, które stały się częścią podstawy programowej dla klas I-VII. W ramach programu nauczyciele otrzymają specjalne materiały dydaktyczne - udostępniony zostanie cykl scenariuszy lekcji oraz innowacyjny zestaw edukacyjny do pracy z uczniami, który ma kształcić umiejętności programowania i logicznego myślenia. Ponadto nauczyciele i rodzice będą mogli wziąć udział w webinariach oraz szkoleniach i wykładach prowadzonych przez ekspertów firm partnerskich. Warsztaty odbędą się w kilku lokalizacjach w Polsce, aby dać możliwość udziału w nich jak największej liczbie nauczycieli.
Wszystkie treści programu są stworzone przez specjalistów z firm technologicznych, przy współpracy metodycznej ekspertów Fundacji Uniwersytet Dzieci. Nauczyciele otrzymają możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu nowych technologii pod okiem profesjonalistów, a dzieci i młodzież - szansę atrakcyjnej i efektywnej nauki tego, czego będzie się od nich wymagać na rynku pracy.
Dzięki materiałom lekcyjnym przygotowanym przez ekspertów ABB uczniowie będą mogli poznać podstawy automatyki i zobaczyć, jak roboty, m.in. pierwszy na świecie dwuramienny robot w pełni współpracujący z człowiekiem (YuMi), pomagają ludziom w życiu codziennym. Ponadto, w grudniu specjaliści firmy spotkają się z nauczycielami podczas wykładów i warsztatów w Olsztynie. Planowana jest również wizyta w jednej z siedzib ABB.
Nauczyciele z całej Polski biorą udział w programie bezpłatnie.
Technologie z klasą to kolejny projekt społeczny, w który angażuje się ABB w Polsce. Firma jest organizatorem konkursów na najlepsze obronione prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie z dziedzin związanych z działalnością firmy (Konkurs o nagrodę ABB) oraz na najlepsze projekty rozwiązań informatycznych (ABB IT Challenge). W ostatnich latach ABB była zaangażowana w projekt społeczny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Aleksandrowie Łódzkim pt. "Uczeń z pasją, inżynier z przyszłością", który rozwijał w młodych ludziach zainteresowanie naukami ścisłymi.
Fundacja Uniwersytet Dzieci inspiruje dzieci nauką od 2007 roku. Jest organizatorem pierwszego i największego uniwersytetu dziecięcego w Polsce. Rozbudza dziecięcą ciekawość, a także oferuje nauczycielom bezpłatne scenariusze zajęć na platformie scenariuszelekcji.edu.pl.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu, odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl