Rozbudowa metra ma zwiększyć przewóz pasażerów ograniczając jednocześnie natężenie ruchu samochodowego i emisję CO2. Systemy firmy ABB spełnią w tym projekcie bardzo ważną rolę: będą odpowiadać za dostawy energii elektrycznej do nowo budowanych stacji metra, a także linii trakcyjnych. Jednocześnie pozwolą operatorowi metra na bieżące monitorowanie działania najważniejszych urządzeń. W takich przypadkach liczy się niezawodność rozwiązania, która jest gwarancją bezpieczeństwa pasażerów.
Ponad dwa lata temu otwarto centralny odcinek II linii metra w Warszawie (M2). Ma on 6,1 km długości, a jego fragment przebiega 8 metrów pod korytem Wisły. W dni powszednie z linii korzysta średnio ponad 140 tys. pasażerów. Odcinek zasilany jest przez siedem podziemnych podstacji elektroenergetycznych dostarczonych przez ABB, które jak dotąd pracują niezawodnie.
W ramach nowego projektu rozbudowy linii M2, ABB na zlecenie wykonawców rozbudowy - firm Astaldi i Gulermak - dostarczy sześć podstacji elektroenergetycznych: cztery z nich zapewnią niezawodne dostawy energii elektrycznej do sieci trakcyjnej oraz stacji metra, a pozostałe dwie będą odpowiedzialne za zasilanie zarówno stacji metra, jak i pasaży handlowych.
ABB dostarczy m.in. transformatory, rozdzielnice, prostowniki trakcyjne, wyłączniki i przekładniki. System MicroSCADA, który obecnie pracuje na odcinku centralnym, zostanie zainstalowany również w rozbudowywanej części metra. Systemy zostaną zintegrowane, aby zapewnić odpowiednią funkcjonalność i nadzór nad urządzeniami energetycznymi na całej linii M2. MicroSCADA jest częścią cyfrowej oferty ABB Ability™, składającej się z ponad 180 rozwiązań, które wydłużają czas pracy urządzeń, zwiększają szybkość i opłacalność procesów. System ustanowił nowy standard jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie warszawskiego metra, znacznie ułatwiając pracę operatorów w Centralnej Dyspozytorni metra.
Część urządzeń, które dostarczy ABB, zostanie wyprodukowana w polskich fabrykach firmy: we Wrocławiu, Aleksandrowie Łódzkim i Przasnyszu. Rozbudowa linii M2 w Warszawie, w ramach której zbudowane zostaną trzy nowe stacje w kierunku zachodnim i trzy w kierunku północno-wschodnim, ma zostać ukończona w 2019 roku.
Warszawa to prawie dwumilionowe, dynamicznie rozwijające się miasto, które planuje do 2020 roku zredukować emisję dwutlenku węgla o 20 proc. Działania prowadzone w tym kierunku skupiają się na trzech głównych obszarach: energia, zieleń i transport publiczny. Obecnie w mieście zarejestrowanych jest ok. 1,3 mln pojazdów. Zachęcanie kierowców samochodów spalinowych do przesiadki do bardziej ekologicznych środków transportu to jeden ze sposobów na poprawę jakości powietrza. Przypadający 22 września Międzynarodowy Dzień bez Samochodu przypomina mieszkańcom Warszawy o tej idei.
ABB w swojej działalności kładzie duży nacisk na kwestię zrównoważonej mobilności, promując wydajny transport publiczny. Firma ma duże doświadczenie w realizacji projektów na potrzeby linii metra i kolei miejskich w wielu miastach świata: od Delhi po Sao Paulo, od Dubaju po Londyn.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl