Dwa znane polskie centra historyczne – Brama Poznania i Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie –zostały wyposażone w całą gamę inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań automatyki budynkowej firmy ABB. Obydwie placówki są dziś wizytówkami polskiej architektury i udaną próbą stworzenia nowoczesnej przestrzeni muzealnej, w której komfort zwiedzających jest równie ważny co odpowiednio zaprezentowana ekspozycja.
Wybitne polskie projekty architektoniczne coraz częściej zyskują uznanie na arenie międzynarodowej. Liczne krajowe, jak i zagraniczne nagrody zdobywają często obiekty kulturalne, takie jak filharmonie czy muzea. I choć bryły w ramach obecnego trendu przyjmują klasyczne i oszczędne kształty, to wewnątrz pełne są nowoczesnych rozwiązań i technologii.
Brama do nowoczesności
Brama Poznania jest przykładem, jak w dość surowej aranżacji architektonicznej ponad 1000-letnia historia Polski miesza się z innowacyjną technologią, dzięki której zwiedzanie odbywa się w komfortowych warunkach. Realizowana przez firmę InterControls i uruchomiona w 2015 roku inwestycja, dotycząca kompleksowego systemu inteligentnej automatyki budynkowej do sterowania oświetleniem i temperaturą, oparta została na nowoczesnych rozwiązaniach ABB. Zastosowano je zarówno w budynku starych fortów, pełniącym rolę wejścia do muzeum i lobby, a także w przeszklonym tunelu biegnącym nad rzeką i w nowo powstałej części muzealnej.
- W tym projekcie wykorzystaliśmy szerokie portfolio produktowe ABB. Były to systemy sterowania oświetleniem, ciepłem za pomocą zaawansowanych klimatyzatorów tzw. belek chłodzących, roletami w salach konferencyjnych, a także czujniki obecności w przestrzeniach wspólnych czy wideodomofony. Dostarczyliśmy również liczniki energii elektrycznej pozwalające na opomiarowanie zużycia energii w ramach komunikacji z systemem zarządzania budynkiem - wyjaśnia Łukasz Będziński z biznesu produktów i systemów niskich napięć ABB.
Największym wyzwaniem dla tego projektu była stara, historyczna część centrum, znajdująca się pod opieką konserwatora zabytków. Wymagało to zastosowania klasycznego wyglądu nowoczesnych urządzeń w kolorach czarnego matu i szczotkowanej stali.
Budynek, autorstwa studia architektonicznego Ad Artis Emerla Wojda, w 2013 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Jana Baptysty Quadro przyznawaną za najlepszą w danym roku realizację architektoniczną w Poznaniu. Brama Poznania była także laureatką VIII edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii obiekt turystyczny 2015. Została również nominowana do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej przyznawanej przez Unię Europejską - Mies van der Rohe Award.
Przełomowe technologie w muzeum
Muzeum Narodowe - Centrum Dialogu Przełomy otrzymało tytuł World Building of the Year 2016 w konkursie World Architecture Festival. Autorem projektu był architekt Robert Konieczny z biura projektowego KWK Promes. Wnętrza budynku, których część zlokalizowana jest pod ziemią, zostały wyposażone w system automatyki budynkowej KNX. Instalację oświetlenia części wspólnej, czujników obecności zarządzających światłem w częściach wspólnych, a także ogrzewania podłogowego czy zaawansowanych klimatyzatorów grzejących i chłodzących, tzw. klimakonwektorów, uruchomiła firma INLOGIC. Z kolei firma FUTYMA - Systemy inteligentne wykonała system sterowania wystawy (multimedia) oraz system sterowania oświetleniem wystawy wraz z wizualizacją. Projekt objął również kompletny system rozdzielni.
- Zarówno Brama Poznania, jak i Centrum Dialogu Przełomy, to dla nas niezwykle prestiżowe realizacje. Nowoczesne rozwiązania automatyki budynkowej są dziś bardzo istotnym elementem dla przestrzeni publicznych. Sterowanie "klimatem" - światłem czy ciepłem - ma duży wpływ na to jak zwiedzający spędzają czas w trakcie wizyty w muzeum czy postrzegają poszczególne wystawy i ekspozycje - dodaje Łukasz Będziński.
Centrum Dialogu Przełomy poświęcone jest najnowszej historii regionu zachodniopomorskiego. Stała wystawa obejmuje przełomowe wydarzenia społeczne i polityczne lat 1939-1989.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl