Nowoczesne centra kultury z automatyką budynkową ABB

Dwa znane polskie centra historyczne – Brama Poznania i Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie –zostały wyposażone w całą gamę inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań automatyki budynkowej firmy ABB. Obydwie placówki są dziś wizytówkami polskiej architektury i udaną próbą stworzenia nowoczesnej przestrzeni muzealnej, w której komfort zwiedzających jest równie ważny co odpowiednio zaprezentowana ekspozycja.

Brama Poznania. Fot. Łukasz Gdak
Brama Poznania. Fot. Łukasz Gdak

Wybitne polskie projekty architektoniczne coraz częściej zyskują uznanie na arenie międzynarodowej. Liczne krajowe, jak i zagraniczne nagrody zdobywają często obiekty kulturalne, takie jak filharmonie czy muzea. I choć bryły w ramach obecnego trendu przyjmują klasyczne i oszczędne kształty, to wewnątrz pełne są nowoczesnych rozwiązań i technologii.

Brama do nowoczesności

Brama Poznania jest przykładem, jak w dość surowej aranżacji architektonicznej ponad 1000-letnia historia Polski miesza się z innowacyjną technologią, dzięki której zwiedzanie odbywa się w komfortowych warunkach. Realizowana przez firmę InterControls i uruchomiona w 2015 roku inwestycja, dotycząca kompleksowego systemu inteligentnej automatyki budynkowej do sterowania oświetleniem i temperaturą, oparta została na nowoczesnych rozwiązaniach ABB. Zastosowano je zarówno w budynku starych fortów, pełniącym rolę wejścia do muzeum i lobby, a także w przeszklonym tunelu biegnącym nad rzeką i w nowo powstałej części muzealnej.

Brama Poznania. Fot. Łukasz Gdak
Brama Poznania. Fot. Łukasz Gdak

- W tym projekcie wykorzystaliśmy szerokie portfolio produktowe ABB. Były to systemy sterowania oświetleniem, ciepłem za pomocą zaawansowanych klimatyzatorów tzw. belek chłodzących, roletami w salach konferencyjnych, a także czujniki obecności w przestrzeniach wspólnych czy wideodomofony. Dostarczyliśmy również liczniki energii elektrycznej pozwalające na opomiarowanie zużycia energii w ramach komunikacji z systemem zarządzania budynkiem - wyjaśnia Łukasz Będziński z biznesu produktów i systemów niskich napięć ABB.

Największym wyzwaniem dla tego projektu była stara, historyczna część centrum, znajdująca się pod opieką konserwatora zabytków. Wymagało to zastosowania klasycznego wyglądu nowoczesnych urządzeń w kolorach czarnego matu i szczotkowanej stali.

Budynek, autorstwa studia architektonicznego Ad Artis Emerla Wojda, w 2013 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Jana Baptysty Quadro przyznawaną za najlepszą w danym roku realizację architektoniczną w Poznaniu. Brama Poznania była także laureatką VIII edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii obiekt turystyczny 2015. Została również nominowana do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej przyznawanej przez Unię Europejską - Mies van der Rohe Award.

Przełomowe technologie w muzeum

Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy. Fot. Michał Wojtarowicz (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy. Fot. Michał Wojtarowicz (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

Muzeum Narodowe - Centrum Dialogu Przełomy otrzymało tytuł World Building of the Year 2016 w konkursie World Architecture Festival. Autorem projektu był architekt Robert Konieczny z biura projektowego KWK Promes. Wnętrza budynku, których część zlokalizowana jest pod ziemią, zostały wyposażone w system automatyki budynkowej KNX. Instalację oświetlenia części wspólnej, czujników obecności zarządzających światłem w częściach wspólnych, a także ogrzewania podłogowego czy zaawansowanych klimatyzatorów grzejących i chłodzących, tzw. klimakonwektorów, uruchomiła firma INLOGIC. Z kolei firma FUTYMA - Systemy inteligentne wykonała system sterowania wystawy (multimedia) oraz system sterowania oświetleniem wystawy wraz z wizualizacją. Projekt objął również kompletny system rozdzielni.

- Zarówno Brama Poznania, jak i Centrum Dialogu Przełomy, to dla nas niezwykle prestiżowe realizacje. Nowoczesne rozwiązania automatyki budynkowej są dziś bardzo istotnym elementem dla przestrzeni publicznych. Sterowanie "klimatem" - światłem czy ciepłem - ma duży wpływ na to jak zwiedzający spędzają czas w trakcie wizyty w muzeum czy postrzegają poszczególne wystawy i ekspozycje - dodaje Łukasz Będziński.

Centrum Dialogu Przełomy poświęcone jest najnowszej historii regionu zachodniopomorskiego. Stała wystawa obejmuje przełomowe wydarzenia społeczne i polityczne lat 1939-1989.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp