ABB i Stadler — pionierzy wielkiej, kolejowej podróży

Firma Stadler obchodzi jubileusz 75-lecia

center

"Malowniczy" to określenie pasujące do wielu szlaków kolejowych prowadzących przez górzyste regiony Szwajcarii. Od grudnia zeszłego roku pociągi pasażerskie kursujące między Zurychem a Mediolanem pokonują tę trasę przez nowy, 57-kilometrowy tunel Gotthard-Basistunnel wydrążony w podnóżu Alp. Ten najdłuższy i najgłębszy tunel kolejowy na świecie został okrzyknięty projektem stulecia. Linia wchodząca w skład sieci Kolei Retyckich we wschodniej Szwajcarii i przecinająca przełęcz Bernina, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako najwyżej położone transalpejskie połączenie kolejowe i jeden z najbardziej stromych szlaków kolejowych (nachylenie wynosi 7 procent). Jungfraubahn kursuje pod słynnymi szczytami Eiger, Moench i Jungfrau w Alpach Berneńskich przez wykute w skale tunele, aż do położonej najwyżej w Europie stacji kolejowej (3454 m n.p.m.) na kultowej przełęczy Jungfraujoch.

Te połączenia kolejowe łączy nie tylko fakt, że prowadzą one przez Alpy Szwajcarskie, ale również to, że obsługiwane są przez składy firmy Stadler, wyposażone w innowacyjne urządzenia ABB.

Obydwie firmy są pionierami o szwajcarskim rodowodzie. Od 1891 roku ABB jest jednym z najważniejszych graczy w branży kolejowej, dostarczającym zasilanie i urządzenia wykorzystywane do transportu ludzi i towarów przez różne kraje i kontynenty. BBC, czyli poprzedniczka ABB, była jednym z przedsiębiorstw mających największy wkład w elektryfikację szwajcarskich kolei, w tym połączenia przez przełęcz Świętego Gotarda, zasilonego w latach 1921-1924.

Firma Stadler, która w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia, początkowo produkowała elektryczne i spalinowe zespoły trakcyjne na potrzeby rozbudowy infrastruktury kolejowej i transportu na terenie zakładów przemysłowych. Obecnie jest ona jednym z największych na świecie dostawców elektrycznych zespołów trakcyjnych dla przewozów pasażerskich.

ABB od dawna współpracuje z tym szwajcarskim producentem, dostarczając transformatory i przekształtniki trakcyjne, pokładowe systemy zasilania oraz ładowarki akumulatorów do pociągów Stadler, które są eksploatowane w całej Szwajcarii i innych krajach świata, w tym w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Norwegii i na Węgrzech. Urządzenia trakcyjne ABB napędzają ponad 2500 pojazdów firmy Stadler, w tym tramwaje, pociągi metra, regionalne i intercity, pociągi dużej prędkości oraz pociągi kolei górskiej.

Innowacyjność leży w naturze ABB. Pakiety zasilające ABB przeznaczone do pociągów Stadler zostały skonstruowane z uwzględnieniem specyficznych wymagań Kolei Retyckich, jak strome podjazdy oraz zasilanie zarówno prądem stałym, jak i przemiennym. Składy Allegra dla tych kolei, dostarczone przez firmę Stadler w latach 2010 i 2011, stanowią podstawę sieci transportowej regionu Graubünden, wyróżniającego się w skali światowej pod względem zrównoważonego rozwoju.

Pociągi Allegra są także wyposażone w energooszczędne napędy ABB, które generują energię w czasie jazdy w dół po stromych zboczach dla pociągów wjeżdżających pod górę. Pakiet rozwiązań składa się z kompaktowych przekształtników i transformatorów trakcyjnych, które zostały zaprojektowane tak, aby sprostać trudnym warunkom środowiskowym w górzystym terenie. W pociągach Allegra działa również dostarczony przez ABB system trakcyjny, dzięki któremu skład pełni funkcję "alpejskiego lodołamacza". Przekształtniki i transformatory w pociągu, polegając na skomplikowanym oprogramowaniu rozpoznającym powstające oblodzenie, automatycznie reagują wytwarzając sztucznie łuk elektryczny i zapewniając tym samym przepływ prądu oraz odparowanie lodu z przewodów.

Od 2019 roku nowe pociągi dużych prędkości z innowacyjnym napędem ABB będą kursowały między Zurychem a Mediolanem przez Gottard Basistunnel. Niskopodłogowy skład sprawi, że podróż przez Alpy będzie znacznie przyjemniejsza dla pasażerów. Pociąg dużych prędkości EC250 Giruno produkowany przez firmę Stadler będzie poruszał się nowym tunelem Świętego Gotarda z maksymalną prędkością 250 km/h. Osiągnięcie tej imponującej prędkości jest możliwe dzięki elektrycznemu zespołowi napędowemu dużej mocy, składającemu się z transformatorów i przekształtników trakcyjnych oraz ładowarek akumulatorów dostarczanych przez ABB. Nowa kompaktowa ładowarka akumulatorów z serii BORDLINE® BC charakteryzuje się znacznie zmniejszonymi wymiarami i masą, mniejszym zapotrzebowaniem na chłodzenie oraz wyższą wydajnością. Ma to zasadnicze znaczenie dla operatora kolejowego.

Przewoźnicy kolejowi zdecydowanie cenią sobie współpracę z długofalowymi partnerami, takimi jak Stadler i ABB, którzy są w stanie zaoferować wiedzę ekspercką i innowacyjną technologię.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp