Roboty ABB pakują najnowsze produkty Synthos S.A.

Roboty ABB IRB 6640 pakują do wielkich skrzyń kauczuk rozpuszczalnikowy na najnowszej i najnowocześniejszej linii produkcyjnej w oświęcimskim zakładzie Synthos. Produkt trafia do firm oponiarskich w całej Europie i jest niezastąpiony podczas produkcji opon najwyższej jakości. Roboty przenoszą każdego dnia 100 ton kauczukowych kostek.

center

Synthos S.A. to jeden z największych w Polsce producentów surowców chemicznych, a głównymi odbiorcami oświęcimskich zakładów są producenci opon samochodowych. Właściwie wszyscy najważniejsi na świecie: Goodyear, Bridgestone, Michelin, Continental czy Pirelli. Z powodu rosnących wymagań rynku producentów ogumienia do aut, wymuszanych kolejnymi regulacjami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa, zakład zdecydował się wybudować od podstaw linię technologiczną kauczuku rozpuszczalnikowego, nowoczesnego produktu spełniającego najwyższe wymagania odbiorców.

- Większość producentów na świecie wchodzi w tę technologię, ponieważ kauczuk rozpuszczalnikowy łatwo modyfikować i na jego bazie można produkować wyroby, które precyzyjnie spełniają oczekiwania odbiorców - mówi Arkadiusz Haras, dyrektor marketingu Synthos. - Najczęściej wykorzystuje się go na bieżniki opon najwyższej klasy, ale także jako domieszkę do plastików, na przykład jednorazowych naczyń czy sztućców.
Na nowej linii powstaje pięć rodzajów kauczuku. Na jej końcu stanęły roboty ABB IRB 6640. Odpowiadają za pakowanie zbiorcze 33-kilogramowych kostek produktu, zabezpieczonych wcześniej folią. Każdego dnia ładują do skrzyń niemal 100 ton produktu. Roboty mają udźwig 180 kg i zasięg 2,8 m.

- Choć pozornie może się wydawać, że robot jest przewymiarowany, to jednak został dobrany idealnie. Tak duży udźwig jest niezbędny, ponieważ sam chwytak, którego rolą jest również odpowiednie ściśnięcie kostki kauczuku, waży 120 kg, a zasięg jest niezbędny, ponieważ skrzynie są dość głębokie i ramię robota musi sięgnąć do samego dna - wyjaśnia Paweł Giel z firmy AIUT, która wykonała całą linię pakowania "pod klucz", wykorzystując roboty ABB, budując infrastrukturę energetyczną i przygotowując system sterowania procesem pakowania. To już kolejna współpraca tego biznesowego duetu w oświęcimskich zakładach. Wcześniej - w 2009 roku - kooperacja zakończyła się zainstalowaniem robotów ABB IRB 6640, również do pakowania kauczuku, tyle że emulsyjnego.

- AIUT jest jednym z naszych najważniejszych partnerów nie tylko w robotyce, ale również w systemach DCS - przyznaje Jakub Stec z ABB. - Współpracujemy od wielu lat i mamy na koncie wiele wspaniałych wdrożeń. Wkrótce uhonorujemy spółkę certyfikatem "Autoryzowanego Partnera ABB". Takich certyfikatów w Polsce wydaliśmy dotychczas zaledwie kilka.

Decyzję o wyborze robotów ABB podjął inwestor, który po latach doświadczeń z manipulatorami ABB jest na tyle zadowolony, że nie zamierza wchodzić w inne systemy. Firma AIUT wybór przyjęła z zadowoleniem, ponieważ najczęściej wykorzystuje w swoich instalacjach właśnie roboty ABB, więc potrafi maksymalnie wykorzystać ich możliwości.

- Budowa nowej linii przebiegała praktycznie bez większych przeszkód, ale największym sukcesem wykonawców, było uruchomienie produkcji już dwa tygodnie po oddaniu urządzeń do eksploatacji. I był to kauczuk spełniający wszystkie wymagania techniczne, miał wartość handlową - podsumowuje Arkadiusz Haras. - Jeszcze nikomu na świecie nie udało się osiągnąć tak krótkiego rozruchu, są nawet zakłady, gdzie dojście do produktu pełnowartościowego trwało rok.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp