Pierwszy nowoczesny wyciąg krzesełkowy przyjazny osobom niepełnosprawnym i dzieciom został otwarty w Klosters-Madrisa w Szwajcarii. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami, dla których niektóre partie gór czy zimowe sporty były do tej pory niedostępne. W ramach projektu ABB dostarczyła podzespoły, które gwarantują bezpieczeństwo działania wyciągu i wysoki poziom energooszczędności.
Specjalny wyciąg krzesełkowy o długości blisko dwóch kilometrów uruchomiono w jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Gryzonii, w pobliżu Davos, gdzie co roku odbywa się szczyt Światowego Forum Ekonomicznego. Wyciąg został zaprojektowany tak, by spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa i komfortu dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami.
Podzespoły ABB, czyli silnik o mocy 630 kW oraz przemiennik częstotliwości niskiego napięcia ACS 880 sprawiają, że wyciąg pracuje w sposób wydajny, oszczędzając energię elektryczną. Co istotne, zastosowany przemiennik umożliwia odzysk energii do sieci w sytuacjach kiedy wyciąg hamuje. Ponadto dzięki niewielkim rozmiarom zajmuje on stosunkowo mało miejsca w maszynowni.
Ważnym elementem całej konstrukcji jest laserowy system pomiaru wzrostu dostarczony przez firmę Frey AG. Mierzy on wzrost oczekujących pasażerów i dopasowuje do nich wysokość sześcioosobowej ławki. Dzięki całej linii krzesełkowej osoby z niepełnosprawnościami nie muszą już być oddzielane od rodzin i czekać na bliskich w schronisku, lecz mogą również wyjechać w góry. Jedną z pierwszych osób, które testowały możliwości nowej technologii była szwajcarska paraolimpijka Edith Wolf. Równocześnie w ośrodku rozpoczęły się kursy dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami, którzy chcieliby nauczyć się monoskiingu.
- Szwajcarskie Alpy, miejsce narodzin sportów zimowych, nigdy wcześniej nie były tak dostępne dla tak wielu osób - powiedział w trakcie uroczystego otwarcia Ulrich Spisshofer, prezes ABB. - Dzięki naszej technologii osoby z niepełnosprawnościami mogą przyjechać w góry i jeździć na nartach. Pokazujemy również jakie są możliwości naszej technologii w kwestii wydajności energetycznej. Silnik wykorzystany w tym wyciągu jest najbardziej wydajnym silnikiem na świecie. Jesteśmy dumni z tego projektu tym bardziej, że został on zrealizowany w Szwajcarii, w której mieści się nasza siedziba główna - dodał Spiesshofer.
Technologie ABB mają duży wpływ na stałe podnoszenie standardów bezpieczeństwa i oszczędności energii elektrycznej infrastruktury narciarskiej. Wykorzystywane są w kolejkach górskich, wyciągach czy urządzeniach naśnieżających stoki.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i inteligentnych ruchomych urządzeń mechanicznych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu przewodząc Rewolucji Energetycznej i Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl