ABB dostarczy szybkie ładowarki na potrzeby wyjątkowego projektu autobusów elektrycznych pochodzących od dwóch różnych producentów. Tym samym firma pomoże miastu Trondheim zrealizować plan uniezależnienia transportu publicznego od paliw kopalnych do 2019 roku.
Miasto Trondheim, stolica Norwegii w epoce Wikingów, dziś znane bardziej jako technologiczna stolica kraju, podejmuje się wielkiego przedsięwzięcia w zakresie elektryfikacji transportu zbiorowego. Lokalne władze zdecydowały o wprowadzeniu na cztery linie łącznie 35 całkowicie elektrycznych autobusów. 25 pojazdów dostarczy Volvo, a 10 - Heuliez. Będzie to tym samym największa flota autobusów elektrycznych w kraju.
Do ładowania obu modeli autobusów posłuży osiem ładowarek ABB Heavy Vehicle Charger (HVC). Będzie to jeden z pierwszych projektów na świecie, w którym autobusy elektryczne różnych producentów wykorzystują tę samą technologię ładowania. Operatorem autobusów będzie firma Tide Buss z Trondheim, działająca w imieniu Rady Okręgu Troendelag.
- Współpraca z ABB pozwala nam dostarczyć wysokiej jakości i niezawodne rozwiązania, umożliwiające operatorom różnych sieci równoległe prowadzenie działalności i współużytkowanie infrastruktury - powiedział Per Olav Hopsoe, przewodniczący Komisji Transportu w Radzie Okręgu Troendelag. - W ten sposób nie tylko uzyskujemy dobrą ekonomię skali i rentowność inwestycji, ale konsekwentnie realizujemy naszą przyszłościową strategię zapewnienia regionowi nowoczesnej infrastruktury na najwyższym poziomie. Wkrótce dzięki pomocy innowacyjnych firmy, takich jak ABB, transport publiczny w Trondheim przestanie wykorzystywać paliwa kopalne.
Ładowarki ABB HVC 450P pozwalają naładować akumulatory w czasie od trzech do sześciu minut, a każda z nich dostarcza prąd stały o mocy 450 kW. Urządzenia wykorzystują standard OppCharge, w którym do połączenia ładowarki z szynami przewodzącymi na dachu autobusu służy pantograf. Ładowarki zostaną zamontowane na przystankach końcowych czterech linii autobusowych, z których każda ma długość od 12 do 15 kilometrów, łącznie z odcinkami podmiejskimi. Autobusy będą ładowane na końcu trasy podczas przerwy. W ramach pokazu tej technologii urządzonego we wrześniu zeszłego roku w Wielkiej Brytanii ABB prezentowała ładowarkę OppCharge wraz z autobusem elektrycznym Volvo - takim, jak te, które będą jeździły po Trondheim.
- To doskonały przykład na to, jak zaangażowanie ABB w rozwijanie standaryzowanej technologii sprawia, że nasze produkty mogą służyć w wielowymiarowych przedsięwzięciach, w których uczestniczy wielu dostawców - powiedział Tarak Mehta, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji w ABB. - Jesteśmy dumni, że dzięki współpracy z Tide Buss zapewnimy Trondheim lepszą infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych na przyszłość. Widzimy ogromne zapotrzebowanie na nasze rozwiązania z zakresu ładowania pojazdów elektrycznych.
Ładowarki należące do portfolio rozwiązań cyfrowych ABB Ability™ umożliwią operatorom zdalne monitorowanie i konfigurowanie stacji ładowania oraz aktywny serwis sprzętu dla zapewnienia maksymalnej dostępności.
Ładowarki HVC 450P zostaną dostarczone w lutym 2019 roku, a rozpoczęcie ich eksploatacji zaplanowano na sierpień tego samego roku.
ABB od lat wspiera obszar elektromobilności. Firma zamontowała szybkie ładowarki w szwajcarskim Davos, aby zademonstrować ich działanie podczas styczniowego Światowego Forum Ekonomicznego. Ponadto, jako orędownik pojazdów elektrycznych zasilanych czystą energią, ABB została partnerem tytularnym Formuły E - pierwszej na świecie serii międzynarodowych wyścigów w pełni elektrycznych samochodów pod egidą FIA.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w produktach elektryfikacji, robotyce i systemach napędowych, automatyce przemysłowej i sieciach energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Jako sponsor tytularny i technologiczny partner Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 136 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.