Satelita JPSS-1, wystrzelona przez NASA na orbitę w listopadzie ubiegłego roku, odegra ważną rolę w kontekście zbliżającego się sezonu huraganów. Pozwoli ona na znacznie dokładniejszy monitoring i przewidywanie pogody na całym świecie. Jednym z kluczowych elementów satelity jest interferometr produkcji ABB, będący sercem systemu odpowiedzialnego za gromadzenie i przesyłanie dokładnych pomiarów atmosferycznych.
Satelita JPSS-1 dołączyła do innej orbitującej satelity należącej do amerykańskiej agencji rządowej zajmującej się prognozą pogody, a także ostrzeżeniami przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (NOAA). Głównym zadaniem JPSS-1 jest dostarczanie meteorologom danych do numerycznej prognozy pogody, w tym aktualnych informacji na temat temperatury i wilgotności powietrza, chmur, temperatury powierzchni morza, pokrywy lodu morskiego, a także pyłu wulkanicznego, czy występowania pożarów. Dzięki informacjom wysyłanym przez satelitę, globalne prognozy pogody będą dokładniejsze, pozwalając m.in. z większym prawdopodobieństwem przewidywać ruchy huraganu. W efekcie umożliwi to reakcję z wyprzedzeniem na ewentualne szkody spowodowane przez żywioł, czy określenie rejonów, w których może dojść do przerw w dostawie prądu.
Za opracowanie interferometru odpowiadała jednostka ABB Measurement & Analytics w Kanadzie, która w ten projekt zaangażowała ponad 200 specjalistów. Zamówienie realizowane wspólnie z firmą Harris Corporation wspiera rozwój nowej generacji amerykańskich satelitów meteorologicznych.
- W ABB w Kanadzie stworzyliśmy serce sondażu atmosferycznego satelity JPSS-1, bardzo istotnej części dla powodzenia całej misji. Nasz zespół zbudował również podobny system dla poprzednika JPSS-1, satelity Suomi-NPP, który krąży na orbicie od 2011 roku. W ramach kontraktu z Harris Corporation będziemy współtworzyć jeszcze trzy inne jednostki: JPSS-2, JPSS-3 i JPSS-4. ABB ma okazję po raz kolejny zaprezentować swoje doświadczenie i spuściznę technologiczną w branży kosmicznej - powiedział Marc Corriveau, dyrektor generalny Industrial Automation Measurement & Analytics w ABB w Kanadzie.
Trzy lata temu ABB realizowała inne zamówienie w branży kosmicznej, na interferometr Michelsona - główny podzespół satelity misji GOSAT-2, która ma umożliwić japońskiemu rządowi dalszy rozwój programu pomiaru emisji gazów cieplarnianych.
Satelity JPSS okrążają Ziemię od bieguna do bieguna, przekraczając równik 14 razy dziennie. Obejmują swoim zasięgiem całą powierzchnię planety dwa razy dziennie. Satelity polarne uważane są za podstawę globalnego systemu obserwacyjnego. Projekt JPSS, będący efektem długotrwałej współpracy NOAA i NASA, jest dowodem znaczącego postępu technologicznego i naukowego w obserwacjach wykorzystywanych do prognozowania pogody i monitorowania środowiska.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w produktach elektryfikacji, robotyce i systemach napędowych, automatyce przemysłowej i sieciach energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie czytelne wartości: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.