Bawarczycy wprowadzają gospodarstwa rolne w erę cyfryzacji

Rolnictwo oparte na przetwarzaniu danych to m.in. panele fotowoltaiczne na dachu stodoły, magazyny energii i sprawna sprzedaż nadwyżek energii

Region Allgäu, ze swoimi zachwycającymi widokami na Alpy Bawarskie, jest jedną z najpopularniejszych niemieckich atrakcji turystycznych. Co roku odwiedzają go miliony gości, którzy przybywają z całego świata, aby doświadczyć cudów natury, ale i skosztować tradycyjnych, lokalnych kiełbas i piw.

Jednak ten spokojny krajobraz kryje rolniczą rewolucję, która łączy w sobie elementy czwartej rewolucji przemysłowej. Zmiany wprowadzają rolników w erę cyfryzacji, poprawiają wydajność ich gospodarstw oraz kierują w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju.

Gospodarstwo mleczne Josefa Eldrachera znajduje się w pobliżu wsi Immenstadt w regionie Allgäu. Eldracher wraz ze swoimi 70 krowami i 40 cielakami korzysta z rozwiązań technologicznych ABB, dzięki którym jego hodowla jest sprawnie zarządzana w oparciu o cyfrowe dane. W krótkim czasie to niewielkie, tradycyjne gospodarstwo przekształciło się w gospodarstwo inteligentne.

Zastosowano w nim kilka nowych źródeł energii i technologii magazynowania energii. Gospodarstwo, które na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, jest wyposażone w innowacyjny sprzęt, taki jak trzy systemy fotowoltaiczne zainstalowane na dachu stodoły i jedno urządzenie typu „power-to-heat”, wykorzystujące nadmiar energii elektrycznej wytworzonej przez panele słoneczne do ogrzewania domu i stajni. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych są przystosowane do obsługi hybrydowego traktora John Deere.

Josef Eldracher to jeden z wielu niemieckich rolników, którzy kilka lat temu w ramach krajowej reorganizacji sektora energetycznego skorzystali z rządowych dopłat i zainstalowali w swoich gospodarstwach panele słoneczne. Według badań przeprowadzonych przez instytut Fraunhofer, już w 2018 r. energia elektryczna wygenerowana przez instalacje fotowoltaiczne była dostarczana do ośmiu milionów mieszkańców Niemiec.

Śledzenie dostaw energii odnawialnej ma krytyczne znaczenie dla jej efektywnego wykorzystywania. Przykładowo panele słoneczne na dachu stodoły wytwarzają większą ilość energii, niż wynoszą potrzeby całego gospodarstwa. W Niemczech nadmiar energii można w razie potrzeby codziennie sprzedawać na krajowym rynku energetycznym.

Aby zoptymalizować wykorzystywanie energii słonecznej, Josef Eldracher testuje system zarządzania energią (EMS) w ramach usługi ABB Ability™ Energy Optimization. System ten wykonuje analizy predykcyjne dotyczące wytwarzania i konsumpcji energii, a jednocześnie steruje wybranymi urządzeniami w czasie rzeczywistym.

Po wyliczeniu prognozowanej ilości wygenerowanej energii odnawialnej i dyspozycyjności odbiorników, ustalane są optymalne harmonogramy energetyczne, które są następnie przekazywane dostawcy energii. Pozwala to na sprawne i wygodne zaplanowanie sprzedaży na rynku energii. W dalszej kolejności rozwiązanie zarządza nadwyżkami energii pozyskanymi z różnych źródeł tak, aby uzyskać jak najlepsze ceny ze sprzedaży.

Pierwsze wyniki tych testów są bardzo obiecujące. Obecnie 50 proc. energii zużywanej przez gospodarstwo jest generowana na miejscu, w porównaniu do 31 proc. we wcześniejszym okresie. Wzrost ten uzyskano tylko dzięki samej optymalizacji systemu. W rezultacie dostawy energii od operatora zewnętrznego obniżono o 25 proc. (o 10 proc. w okresach największego zapotrzebowania).

‒ Zoptymalizowana praca instalacji znacznie obniży koszty eksploatacji. Mogę wykorzystywać większą część wyprodukowanej energii słonecznej oraz kontroluję na bieżąco jej wytwarzanie i zużycie ‒ przyznał Eldracher. ‒ A dzięki uzyskaniu dostępu do krajowego rynku energetycznego, mam dodatkowe źródło dochodu.

Sam system nie jest przeznaczony tylko dla tego typu gospodarstw. Koncepcję polegającą na przekształcaniu potencjalnie niekorzystnych skutków rozproszonych systemów generowania energii z różnych źródeł w skuteczne i rentowne modele biznesowe można wdrażać w wielu sektorach.

‒ Potencjał tego rozwiązania jest imponujący ‒ potwierdził Sleman Saliba z ABB. ‒ W samych Niemczech jest ponad 38 000 małych i średnich zakładów przemysłowych i gospodarstw, w których generowana jest energia elektryczna. W zdecydowanej większości z nich źródłem jest energia słoneczna. Dzięki pomocy lokalnych samorządów i rządu wspomniane jednostki zainwestowały w nowoczesny sprzęt. Po wykorzystaniu dotacji rolnicy szukają nowych możliwości do zwiększania zwrotu z inwestycji i podnoszenia efektywności energetycznej ich gospodarstw.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp