Pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna 110 kV już przesyła dane

ABB oddała do użytku zmodernizowaną stację elektroenergetyczną w Obornikach Śląskich, która może stać się kamieniem milowym w rozwoju polskiej sieci dystrybucyjnej.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

W Polsce działa ponad 1500 stacji elektroenergetycznych wysokiego napięcia, które umożliwiają odpowiednią dystrybucję energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Od lat jedna z nich, należąca do spółki TAURON Dystrybucja stacja elektroenergetyczna 110 kV w Obornikach Śląskich, zasila tysiące odbiorców indywidualnych i przemysłowych na Dolnym Śląsku, obiekty uzdrowiskowe, a także magistralę kolejową Wrocław-Poznań. Od niedawna to najnowocześniejsza stacja w kraju i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Na wnioski z jej eksploatacji czeka polska branża energetyczna.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Zakończona przebudowa objęła rozdzielnię 110 kV wraz z systemami sterowania, nadzoru i zabezpieczeń, układami pomiarowymi oraz wyposażeniem stacji w nowy węzeł telekomunikacyjny.

– Podstawową zmianą, oczywiście obok wdrożenia optycznych przekładników pomiarowych, jest zastąpienie kilkudziesięciu wiązek standardowych, miedzianych kabli kilkoma światłowodami, co umożliwiło pozyskiwanie wszystkich informacji pomiarowych w formie strumieni danych, a także realizację automatyk stacyjnych na drodze cyfrowej w oparciu o szynę procesową i szynę stacyjną – tłumaczy Jakub Papiernik z ABB. – Dzięki temu stacja jest bezpieczniejsza dla użytkownika w porównaniu do tradycyjnych systemów, można ją łatwiej i dokładniej monitorować, co przekłada się na efektywniejszy serwis oraz większą dostępność i niezawodność.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Cyfryzacja stacji zmienia jej strukturę informatyczną, co wymaga zupełnie nowych narzędzi do jej monitoringu i zarządzania. Nie da się już bowiem usunąć awarii czy uszkodzenia „fizycznie” zmieniając na przykład połączenia czy odłączając mechanicznie pole. Potrzebny jest za to zabezpieczony komputer z odpowiednim oprogramowaniem.

- W rozdzielni zostały zastosowane nowatorskie rozwiązania, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji. Efektem jest przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy. Połączenia telekomunikacyjne zostały wykonane ze światłowodów, co oznacza, że transmisja terabajtów danych pomiarowych i informacji stanu poszczególnych urządzeń odbywa się online. To pierwsze tego typu rozwiązania zastosowane w polskiej energetyce – mówi Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.

Zmodernizowana stacja już przesyła dane, a TAURON Dystrybucja zbiera pierwsze doświadczenia. Na wnioski operatora czekają najważniejsi gracze w polskiej energetyce, dla których wyniki pilotażu w Obornikach Śląskich będą kluczowym argumentem przy podejmowaniu decyzji o cyfryzacji własnej infrastruktury.

– Wszyscy z zaciekawieniem czekają na efekty modernizacji. TAURON realizując ten projekt już teraz pokazał, że jest spółką innowacyjną i poszukuje rozwiązań, które zapewnią tańszą, prostszą i bardziej niezawodną eksploatację sieci – podsumował Hubert Krukowski z Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB w Polsce.

TAURON Dystrybucja S.A. to największy dystrybutor energii w Polsce. Tylko w ubiegłym roku spółka przyłączyła 63 tys. nowych klientów do swojej sieci dystrybucyjnej i przeznaczyła ponad 1,1 mld zł na inwestycje związane z modernizacją i odtworzeniem sieci.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Produktów i Systemów Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez wspólną platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes ABB Power Grids zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp