Nowa koncepcja mobilnego robota laboratoryjnego dla szpitala przyszłości

ABB otworzyła na terenie kampusu Centrum Medycznego w Teksasie (TMC) pierwsze globalne centrum badań nad rozwiązaniami dla opieki zdrowotnej. Firma zaprezentowała szereg koncepcyjnych technologii, w tym mobilnego robota YuMi®, który będzie wspierał personel, wykonując zadania związane z pracą w laboratorium i logistyką w szpitalach.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB
center

Centrum TMC to największy kompleks medyczny na świecie. Każdego roku jest tu leczonych 10 mln pacjentów. Do tego trzeba dodać 750 tys. wizyt na izbie przyjęć, ponad 180 tys. operacji oraz ponad 25 tys. odebranych porodów. Za tymi imponującymi liczbami kryją się najnowocześniejsze procesy, skupiające się na odpowiedniej efektywności i dynamice bez jakichkolwiek ustępstw w obszarze jakości. Dlatego też TMC, w ramach którego działa największy na świecie szpital dziecięcy oraz szpital onkologiczny, współpracuje z różnego rodzaju instytucjami i firmami.

Efektem tej współpracy jest nowe centrum badań ABB, które mieści się w Instytucie Innowacji TMC. Na obszarze 500 m2 ABB rozwija przełomowe technologie medyczne przy współudziale start-upów i jednostek akademickich. Główny nacisk w działalności centrum zostanie położony na rozwój niechirurgicznych, zrobotyzowanych systemów – m.in. roboty mogące realizować powtarzające się, delikatne i monotonne procesy, dzięki którym wysoko wykwalifikowany personel medyczny i laboratoryjny będzie mógł zajmować się ważniejszymi zadaniami, a tym samym leczyć więcej pacjentów.

ABB przedstawiła już pierwszy koncept, w ramach którego dwuramienny mobilny robot YuMi będzie samodzielnie wykrywać obecność współpracujących z nim ludzi oraz poruszać się między nimi, a jednocześnie uczyć się różnych tras od jednego do drugiego miejsca. Może on wykonywać wiele powtarzalnych działań, takich jak przygotowywanie leków, ładowanie i rozładowywanie wirówek, pipetowanie i przenoszenie cieczy oraz podnoszenie i sortowanie probówek. Robot może być również używany w szpitalach do różnych zadań logistycznych. YuMi dozuje leki i transportuje je tam, gdzie trzeba. Może także dostarczać artykuły medyczne pracownikom szpitala i pościel bezpośrednio do sal pacjentów.

W swoim nowym centrum badań ABB zaprezentowała także robota IRB 1200, mogącego transportować ciecze do celów pipetowania. Według analizy firmy automatyzacja może sprawić, że powtarzające się zadania będą wykonywane nawet o 50 proc. szybciej w porównaniu z aktualnie stosowanymi procesami ręcznymi, a dodatkową korzyścią jest możliwość pracy robotów przez 24 godziny na dobę.

– Sektor opieki zdrowotnej ulega znaczącej transformacji, ponieważ z jednej strony rozwijane są metody diagnostyki i leczenia chorób, a z drugiej mamy starzejące się społeczeństwo, rosnące koszty oraz niedobór personelu medycznego. Nasze nowe centrum badawczo-rozwojowe ma wypracować odpowiedzi na te wyzwania przy udziale najlepszych specjalistów ze świata akademickiego, naukowego i lekarskiego — powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. – Dzięki naszemu doświadczeniu w dziedzinie robotów przemysłowych i współpracujących mamy solidne podstawy, aby dostosować elastyczną automatykę do sektora opieki zdrowotnej. Razem z naszymi partnerami w centrum TMC dążymy do zmniejszenia liczby procedur wykonywanych ręcznie przez personel medyczny, zwiększenia dokładności prac laboratoryjnych, a w efekcie bezpieczeństwa pacjentów.

  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB

Automatyzacja przy użyciu robotów zapewnia stały poziom realizacji, a przy tym elastyczność i ciągłość pracy. Umożliwia to zwiększenie wydajności i jakości przy jednoczesnym obniżeniu kosztów do minimum.

– W centrum TMC otaczamy się błyskotliwymi ludźmi z bogatą wiedzą i doświadczeniem. Sprawiamy, że wszyscy pracują razem, projektując i budując zupełnie nową przyszłość nowoczesnej opieki zdrowotnej. Branża ta ogromnie się zmienia, a przy tym brakuje ludzi i specjalistów. Otwiera to pole dla robotyki w służbie zdrowia oraz pozwala nam zmienić podejście do sposobu prowadzenia badań poprzez opracowanie nowych procesów w naszych szpitalach i nowych sposobów opieki nad pacjentami – powiedział Bill McKeon, prezes Centrum Medycznego w Teksasie. – Chcemy przyspieszyć prowadzenie badań i obniżyć ich koszty, aby w krótszym czasie przygotowywać rozwiązania dla pacjentów oraz środki umożliwiające leczenie chorób. Zautomatyzowanie sposobu realizacji badań zmieni zasady funkcjonowania całej branży opieki zdrowotnej na świecie.

ABB szacuje, że do 2025 r. na globalnym rynku będzie używanych blisko 60 tysięcy niechirurgicznych robotów medycznych, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w 2018 r.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp