Formuła E w nieco innej odsłonie

Nowe technologie, nowe miasta i zasady, a przede wszystkim nowe zespoły, za którymi kryją się globalne marki, coraz bardziej zainteresowane elektromobilnością – ruszył 6. sezon ABB FIA Formula E.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Kolejna odsłona serii ulicznych wyścigów rozpoczęła się w zabytkowej Ad-Dirijji w Arabii Saudyjskiej. Na starcie stanęło 12 zespołów i 24 elektryczne bolidy. W tym sezonie, zdaniem komentatorów, mamy do czynienia z „motosportową Bundesligą”. Do Audi i BMW dołączyły bowiem fabryczne zespoły dwóch innych niemieckich gigantów: Mercedesa i Porsche. Mercedes inwestuje w Formułę E po sezonach dominacji w Formule 1. Z kolei Porsche chce sprawdzić się w elektrycznej serii po sukcesach w wyścigach długodystansowych WEC i w Le Mans. Obie marki z segmentu premium startują jednocześnie z nowymi elektrycznymi modelami przeznaczonymi na zwykłe drogi, dając jasny sygnał odnośnie przyszłości e-aut.

Sezon 2019/2020 zostanie rozegrany w 12 miastach, w tym w dwóch nowych. Seul i Dżakarta w roli gospodarzy FE to ukłon w stronę azjatyckiej publiczności, ale i wypadkowa potencjału Azji na globalnym rynku elektromobilności. Do harmonogramu wraca Londyn, gdzie w weekend 25 i 26 lipca odbędą się finałowe wyścigi mistrzostw: na nowatorskim torze wytyczonym wzdłuż Tamizy oraz na terenie centrum wystawienniczego ExCeL London.

Są też nowe zapisy w regulaminie, skłaniające do rozwijania większych prędkości i premiujące racjonalne zarządzanie energią. Moc dostępna w trybie „Attack” została zwiększona do 235 kilowatów (320 KM), ale obecnie tryb ten można aktywować tylko przy zielonej fladze. Punkty może teraz gromadzić najszybszy kierowca również w poszczególnych etapach kwalifikacyjnych, co dodatkowo motywuje jeszcze przed rozpoczęciem właściwego wyścigu. Do tego dochodzi nowa zasada odejmowania pokładowej rezerwy energii w sytuacji, gdy wypadek zmusi samochody do jazdy z niższą prędkością, jak ma to miejsce np. po wprowadzeniu samochodu bezpieczeństwa. Zmiany mają utrzymać odpowiedni poziom widowiskowości, ale i wykorzystać zalety napędów zastosowanych w drugiej generacji samochodów Formuły E.

W ubiegłym sezonie rywalizacja była bardzo zacięta (ośmiu różnych zwycięzców w pierwszych ośmiu wyścigach), ale w tym wcale nie powinno być gorzej. Odpowiednią intensywność ma zapewnić kilku nowych, utytułowanych zawodników, takich jak mistrz Formuły 2 Nick de Vries (Mercedes-Benz EQ), Brendon Hartley (Geox Dragon) i Neel Jani (Tag Heuer Porsche). Wśród zaczynających przygodę z Formułą E jest szwajcarska ambasadorka ABB Simona de Silvestro, która w nowym sezonie jest testowym i rezerwowym kierowcą Porsche.

To może być przełomowy czas dla Formuły E również ze względu na widownię. W poprzednim sezonie wyścigi elektrycznej serii obejrzało na żywo ponad 400 tys. widzów zgromadzonych wzdłuż torów oraz ok. 411 milionów widzów przed telewizorami (wzrost o 24 proc. w stosunku do 4. sezonu). W kolejnych wyścigach rósł entuzjazm szczególnie wśród młodej publiczności, która chętnie korzysta z mediów społecznościowych (ok. 72 proc. fanów Formuły E w mediach społecznościowych to osoby poniżej 35. roku życia).

W ramach ABB FIA Formula E rozegrany zostanie drugi sezon serii Jaguar I-PACE eTROPHY, w której ścigają się torowe wersje elektrycznego Jaguara I-PACE. 10 rund tej serii w 8 miastach to przede wszystkim demonstracja osiągów seryjnego Jaguara z zasilaniem akumulatorowym. ABB jest oficjalnym partnerem serii w zakresie ładowania pojazdów, który ponownie dostarczy stacje do ładowania DC Terra 53, zmodyfikowane na potrzeby zespołów.

– W tym sezonie wprowadzimy więcej naszej technologii do Formuły E, zarówno od strony elektryfikacji, jak i samej elektromobilności – zadeklarował prezes zarządu Grupy ABB Peter Voser.

ABB to sponsor tytularny Formuły E. Firma jest światowym liderem w obszarze stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych – sprzedała już ponad 11 500 takich urządzeń w 77 krajach świata.

Kalendarz wyścigów 6. sezonu

Runda Miasto Kraj Data wyścigu
1
Diriyah Arabia Saudyjska 22 listopada 2019
2 Diriyah Arabia Saudyjska 23 listopada 2019
3 Santiago Chile 18 stycznia 2020
4 Mexico City Meksyk 15 lutego 2020
5 Marakesz Maroko 29 lutego 2020
6 Sanya Chiny 21 marca 2020
7 Rzym Włochy 4 kwietnia 2020
8 Paryż Francja 18 kwietnia 2020
9 Seul Korea Południowa 3 maja 2020
10 Dżakarta Indonezja 6 czerwca 2020
11 Berlin Niemcy 21 czerwca 2020
12 Nowy Jork Stany Zjednoczone 11 lipca 2020
13 Londyn Wielka Brytania 25 lipca 2020
14 Londyn Wielka Brytania 26 lipca 2020

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp