ABB współpracuje z Covariant, aby wdrażać zrobotyzowane rozwiązania wykorzystujące AI

  • ABB rozszerza działalność w obszarach dystrybucji i e-commerce dzięki technologii sztucznej inteligencji (AI) firmy Covariant.
  • Covariant jest zwycięzcą globalnego konkursu zorganizowanego przez ABB, który miał wyłonić wiodącego partnera firmy w dziedzinie AI.
  • Innowacyjne oprogramowanie startupowej spółki z Doliny Krzemowej pozwala ABB wdrażać w pełni autonomiczne i uniwersalne rozwiązania.
  • Pierwsze rozwiązanie wykorzystujące technologię AI zostało już wdrożone w sektorze logistyki – obecnie „uczy się” ono w centrum obsługi handlu elektronicznego Active Ants w Holandii.
fot. arch. ABB
fot. arch. ABB
center

ABB, wiodący globalny dostawca robotów przemysłowych, oraz startup Covariant ogłosiły dzisiaj, że podejmują współpracę, która ma na celu wprowadzenie na rynek zrobotyzowanych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ich pierwszym wspólnym projektem jest w pełni autonomiczna instalacja do obsługi procesu realizacji zamówień.

Obie firmy mają podobną wizję robotyki, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i opiera się na robotach uczących się wraz z każdym zrealizowanym zadaniem, pracujących ramię w ramię z ludźmi.

Biorąc pod uwagę przyspieszone tempo wzrostu sektora handlu elektronicznego (e-commerce) na świecie, ABB widzi ogromny potencjał w zrobotyzowanych rozwiązaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Rozwiązania te mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie między innymi w logistyce, usługach magazynowania czy przy sortowaniu paczek i przesyłek pocztowych. Według danych portalu Statista, globalne przychody w sektorze e-commerce wzrosną o ponad 50 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat: z 1,7 bln euro w 2019 r. do 2,6 bln euro w 2024 r.

Coraz większe zapotrzebowanie na usługi związane z obsługą klienta i realizacją zamówień w obszarze e-commerce to duża szansa dla inteligentnej automatyki, głównie ze względu na złożoność i pracochłonność wykonywanych czynności. Rynek rozwija się w stałym tempie (4–5 proc. CAGR) i według firmy Beroe Inc. w 2021 r. osiągnie wartość 51,3 mld euro. Obecnie obsługa magazynu wymaga dużego nakładu pracy, a branża ma trudności w znalezieniu i utrzymaniu pracowników do kompletacji i pakowania. O ile roboty doskonale sprawdzają się w powtarzalnych zadaniach, o tyle do tej pory brakowało im inteligencji, która umożliwiałaby identyfikowanie i obsługę dziesiątek tysięcy nieustannie zmieniających się produktów podczas typowej pracy w magazynie.

W 2019 r. ABB zorganizowała globalny konkurs, który oceniał sposób w jaki 20 startupów oferujących technologie AI radzi sobie z 26 rzeczywistymi wyzwaniami w zakresie kompletacji, pakowania i sortowania. Celem było sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja jest już na tyle rozwinięta, aby móc wykorzystać cały potencjał robotyki i automatyzacji. ABB poszukiwała również partnera technologicznego, z którym mogłaby wspólnie opracować niezawodne rozwiązanie AI, wspierające jej roboty przy autonomicznej obsłudze różnych materiałów.

Covariant Brain to uniwersalna sztuczna inteligencja, która umożliwia robotom obserwowanie otaczającego świata, wyciąganie wniosków i podejmowanie stosownych działań, czyli wykonywanie zadań zbyt skomplikowanych dla tradycyjnie programowanych robotów. Oprogramowanie Covariant pozwala robotom zdobywać coraz więcej umiejętności – mogą samodzielne przystosowywać się do nowych zadań metodą prób i błędów. Dzięki temu ciągle poszerzają zakres przedmiotów, które rozpoznają, np. przy kompletacji zamówienia.

Pierwsze rozwiązanie opracowane przez ABB we współpracy z Covariant zostało już wdrożone w Active Ants – holenderskiej firmie, która jest czołowym dostawcą usług e-commerce dla firm internetowych.

– Współpraca z Covariant to element naszej strategii zakładającej rozwój w kierunku nowych sektorów charakteryzujących się z dużo dynamiką wzrostu, takich jak dystrybucja i handel elektroniczny. Integrując sztuczną inteligencję z naszymi robotami tworzymy nowe możliwości i zastosowania dla różnych branży – powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

– Jeśli chcemy doskonalić sztuczną inteligencję, musimy wyprowadzić ją z laboratoriów i zastosować w prawdziwym świecie – dodał Peter Chen, dyrektor generalny i współzałożyciel Covariant. – Cieszymy się z możliwości współpracy z ABB przy tworzeniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję dla klientów robotyki na całym świecie. Uzyskujemy dostęp do gromadzonej już od prawie 50 lat wiedzy i doświadczenia ABB w stosowaniu systemów automatyki w najbardziej wymagających instalacjach przemysłowych.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 144 000 pracowników. www.abb.com

Covariant rozwija Covariant Brain – uniwersalną sztuczną inteligencję, która umożliwia robotom obserwowanie, wyciąganie wniosków i podejmowanie odpowiednich działań. Spółka Covariant, założona w 2017 r. przez najlepszych na świecie badaczy AI i automatyków z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i OpenAI, wdraża najnowsze osiągnięcia naukowe do sektorów o największym potencjale. Siedziba spółki mieści się w Berkeley, w stanie Kalifornia. Więcej informacji można znaleźć na stronie covariant.ai.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp