ABB dostarcza przetwornice częstotliwości dużej mocy do olbrzymich turbin morskich

Przetwornice częstotliwości PCS6000 średniego napięcia ABB, produkowane w Fabryce Napędów w Aleksandrowie Łódzkim, obsługują już turbiny wiatrowe o mocy do 13 MW, a następna generacja urządzeń będzie jeszcze mocniejsza.

Wiatr morski może odegrać istotną rolę w wysiłkach na rzecz bardziej ekologicznego wytwarzania energii. Coraz większa moc instalowanych turbin to główny trend w branży energetyki wiatrowej. Urządzenia te pomagają operatorom parków wiatrowych w utrzymaniu rentowności w okresie zmniejszających się dotacji.

Ponieważ w branży rośnie popyt na większe turbiny, ABB stale rozwija przetwornice średniego napięcia PCS6000 dużych mocy. Takie przetwornice zostały już dostarczone do turbiny GE Haliade-X, która jest obecnie najpotężniejszą morską turbiną wiatrową na świecie. Haliade-X została uruchomina w testowej instalacji w porcie w Rotterdamie zasilając sieć publiczną. Z końcem 2019 roku osiągnęła nominalną moc 12 MW.

- Udział w tym ogromnym, nowym projekcie to krok milowy dla naszego biznesu. Cieszymy się na możliwości, jakie ten projekt stworzy - mówi Chris Poynter, dyrektor zarządzający Linią Biznesową Systemów Napędowych. - Turbiny, których moc zbliża się do 15 MW, są tuż na wyciągnięcie ręki. Dane uzyskane z testów typu wesprą nasze działania w zakresie R&D, mające na celu osiągnięcie jeszcze wyższych parametrów tych urządzeń. Nasza zaawansowana technologia przetwornic może przełożyć się na moc zwiększoną do poziomu 18 MW. Ściśle współpracujemy ze specjalistami z branży energetyki wiatrowej, aby dostosowywać nasze rozwiązania do rosnących wymagań energetycznych dla przyszłych turbin morskich.

Turbina GE Haliade-X zainstalowana w miejscu testowym w porcie w Rotterdamie, fot. GE
Turbina GE Haliade-X zainstalowana w miejscu testowym w porcie w Rotterdamie, fot. GE
center

Zalety technologii przetwornic średniego napięcia

Przetwornice częstotliwości średniego napięcia oferują wiele korzyści związanych z wyższym poziomem mocy turbiny. Wyższe napięcie oznacza niższe prądy w elektrycznym układzie napędowym, co z kolei umożliwia stosowanie mniejszych kabli przy mniejszej powierzchni przetwornicy i mniejszej masie. Ponadto przetwornice ABB zwiększają ogólną sprawność turbiny dzięki zastosowaniu technologii półprzewodnikowej IGCT (tyrystora ze zintegrowaną bramką).

Zaawansowany algorytm sterowania w PCS6000 wykorzystuje strategię maksymalnego momentu obrotowego na amper, który zapewnia najlepszą ogólną pracę generatora przez cały czas. Optymalizuje punkt pracy generatora zgodnie z prędkością wiatru, minimalizując jednocześnie straty w uzwojeniach generatora.

Przetwornice częstotliwości turbin wiatrowych PCS6000 firmy ABB, fot. arch. ABB
Przetwornice częstotliwości turbin wiatrowych PCS6000 firmy ABB, fot. arch. ABB
center

Ograniczona ilość elementów przetwornicy oraz funkcje, takie jak konstrukcja bezpiecznikowa, zapewniają wysoką dyspozycyjność i - w połączeniu z małą powierzchnią i niewielką masą - umożliwiają łatwy montaż w gondoli lub w podstawie wieży.

Korzyści płynące z technologii przetwornic średniego napięcia pomagają w ten sposób operatorom parków wiatrowych osiągnąć najniższy LCOE (wyrównany koszt energii) i uzyskać wyższy zwrot z inwestycji.

Konwerter PCS6000 spełnia wymagania sieci najważniejszych krajów europejskich i kilku innych państw, zapewniając niezawodną pracę w niestabilnym środowisku sieci przesyłowych.

Przez lata PCS6000 sprawdził się w bardzo wielu instalacjach morskich. Ponad 200 zainstalowanych jednostek pracuje na Morzu Północnym, Bałtyckim oraz u wybrzeży Chin i Tajwanu. Ponadto ABB dostarczyło ponad 15 000 przetwornic niskiego napięcia dla przemysłu wiatrowego.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp