Niedawno lokalne władze organizowały dowóz wody pitnej do niektórych dzielnic Bangkoku i nakłaniały mieszkańców do skrócenia czasu kąpieli. Można powiedzieć, że to ironia losu, gdyż miasto leży przy ujściu rzeki Menam do Zatoki Tajlandzkiej i poszatkowane jest siecią kanałów. W wyniku największej od prawie 40 lat suszy poziom wody w zbiornikach i przy zaporach jest rekordowo niski. A ponieważ stan Menam gwałtownie się obniża, do rzeki wpływa coraz więcej wody morskiej, w wyniku czego woda w kranie staje się bardziej zasolona.
Utrzymanie zaopatrzenia w wodę na odpowiednim poziomie stanowi kluczowe zadanie dla miasta liczącego ponad 11 mln mieszkańców i zużywającego ponad 5 mln m3 wody dziennie (czyli tyle, ile potrzeba do napełnienia 2300 basenów olimpijskich). Susza uwypukla problem wycieków wody, który od lat zaburza dystrybucję wody w Bangkoku: z powodu wycieków z rur podczas przesyłu z oczyszczalni do gospodarstw domowych około 25 proc. wody jest tracona bezpowrotnie.
Zakład wodociągów i kanalizacji Metropolitan Waterworks Authority (MWA), który dostarcza wodę pitną na terenie metropolii Bangkoku, do zmniejszenia wspomnianych strat wykorzystuje technologię cyfrową ABB – konkretnie ponad 400 przepływomierzy oraz przetworników ciśnienia. W tak gęsto zaludnionym mieście część przepływomierzy jest albo zakopana pod ziemią, albo zanurzona w wodzie.
– Przepływomierz dostarcza nam danych o wysokiej rozdzielczości, ułatwiających wykrywanie wycieków i analizę sieci wodnej na całym obszarze metropolitalnym – wyjaśnia Supichete Tavorntaveevong z MWA.
Krytyczne dla sieci informacje uzyskuje się dzięki pomiarowi przepływu oraz możliwości zdalnego monitorowania przepływomierzy ABB. Ostrzeżenia o nieszczelnościach są wysyłane automatycznie do centralnej sterowni MWA. Dostęp online do wielu krytycznych danych zmniejsza koszty i ryzyko wystąpienia błędów, jakie wiążą się z ręcznym gromadzeniem informacji z przepływomierzy.
Supalert Tarmallpark, dyrektor zarządzający Thai Meters Co., lokalnego partnera ABB, wyjaśnia: – Możemy ustawić pewne wartości progowe. Urządzenie będzie wysyłać sygnały cyfrowo do osób odpowiedzialnych, gdy tylko pojawi się jakaś nieprawidłowość.
Do 2021 r. MWA planuje zmniejszenie strat wody do 19 proc.
Coraz więcej nadmorskich miast podąża drogą Bangkoku, wykorzystując cyfrowe rozwiązania do ochrony swoich najcenniejszych zasobów. ABB rozwija technologie usprawniające procesy w całym łańcuchu zarządzania gospodarką wodną. Dla przykładu silniki i przemienniki częstotliwości przyczyniają się do oszczędności energii i niezawodnej dystrybucji wody. Z kolei rozdzielnice średniego napięcia zapewniają bezpieczne zasilanie systemów pompowych.