Wyniki finansowe Grupy ABB w IV kwartale oraz całym 2020 roku

Solidna końcówka roku pełnego wyzwań.

Kluczowe dane za IV kwartał 2020:

  • Zamówienia 7 mld USD, +2 proc.; -1 proc. wg. danych porównywalnych
  • Obroty 7,2 mld USD, +2 proc.; 0 proc. wg. danych porównywalnych
  • Zysk z działalności operacyjnej 578 mln USD; marża 8 proc.
  • Zysk operacyjny EBITA 825 mln USD; marża 11,5 proc. po uwzględnieniu ugody z firmą Eskom w ramach projektu Kusile oraz kosztów działalności dodatkowej (negatywny wpływ w postaci 80 punktów bazowych)
  • Podstawowy zysk na akcję (EPS) -0,04 proc. USD; zysk operacyjny EPS 0,26 USD, -6 proc.
  • Przepływ gotówki z działalności operacyjnej 1,18 mld USD; przepływ gotówki z kontynuowanej działalności operacyjnej 1,22 mld USD po uwzględnieniu ugody z Eskom oraz transferów związanych z planami emerytalnymi (negatywny wpływ rzędu ok. 200 mln USD)

Kluczowe dane za cały 2020 rok:

  • Zamówienia 26,5 mld USD, -7 proc.; -6 proc. wg. danych porównywalnych
  • Obroty 26,1 mld USD, -7 proc.; -5 proc. wg. danych porównywalnych
  • Zysk z działalności operacyjnej 1,59 mld USD; marża 6,1 proc.
  • Zysk operacyjny EBITA 2,89 mld USD; marża 11,1 proc., po uwzględnieniu ugody z firmą Eskom i kosztów działalności dodatkowej (90 punktów bazowych), a także kosztów osieroconych (15 punktów bazowych)
  • Podstawowy zysk na akcję (EPS) 2,24 USD, +261 proc., uwzględniając zyski ze sprzedaży biznesu Produktów i Systemów Energetyki (Power Grids); operacyjny zysk EPS 0,98 USD, -21 proc.
  • Przepływ gotówki z działalności operacyjnej 1,69 mld USD; przepływ gotówki z kontynuowanej działalności operacyjnej 1,87 mld USD, uwzględniając wypływy środków pieniężnych (ok. 1 mld USD) na transfery związane z planami emerytalnymi, sprzedaż biznesu Power Grids, wdrożenie ABB-OS oraz inne powiązane projekty. Bez uwzględnienia tych wypływów, przepływ gotówki z kontynuowanej działalności operacyjnej wzrósł o 550 mln USD rok do roku.
  • Rekomendacja dywidendy na akcję 0,80 CHF.

– W IV kwartale warunki rynkowe uległy poprawie w porównaniu do poprzedniego kwartału. Mimo tego sytuacja na niektórych rynkach konsumenckich nadal wiązała się z wyzwaniami, rosły koszty produkcji, a im bliżej końca roku tym większa była niepewność w związku z wprowadzaniem obostrzeń – mówi prezes zarządu Grupy ABB Bjoern Rosengren. – Wpływ na zamówienia, które były na stabilnym poziomie w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, miały duże kontrakty w biznesie morskim.

– Rok 2020 był pod wieloma względami wyjątkowy. Rozwój rynku został naznaczony wyzwaniami wynikającymi z pandemii COVID-19. Dziękuję za tempo i zaangażowanie zespołów ABB przy wdrażaniu działań minimalizujących negatywne skutki pandemii na nasz biznes, oczywiście zawsze na pierwszym miejscu stawiając zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz klientów – kontynuuje Rosengren. – W minionym roku podjęliśmy szereg ważnych inicjatyw jak wdrożenie zdecentralizowanego modelu operacyjnego ABB Way, długoletniej strategii zrównoważonego rozwoju, a także rozpoczęcie procesu zbycia trzech dywizji. Posiadając jasną strategię, świetne fundamenty technologiczne oraz silniejszą pozycję finansową, ABB jest dobrze przygotowana na wyzwania 2021 roku.

IV kwartał - podsumowanie

Solidne wyniki finansowe – pozytywny wpływ na poziom zamówień miał popyt na produkty o krótkim cyklu, głównie w Chinach, a także duże zamówienia w biznesie Automatyki Przemysłowej. Mniejsza niż zazwyczaj aktywność serwisowa miały negatywny wpływ na wyniki. Wskaźniki rentowności operacyjnej w biznesach Elektryfikacji i Systemów Napędowych wzrosły rok do roku, w dużej mierze dzięki stabilnym wolumenom sprzedaży i ograniczaniu kosztów. Z drugiej strony negatywny wpływ na biznesy Automatyki Przemysłowej oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej miały m.in. opłaty związane z konkretnymi projektami. Podjęte działania, mające na celu poprawić rentowność w długiej perspektywie, większa stabilność finansowa ABB oraz zminimalizowane ryzyka bilansowe również znalazły odzwierciedlenie w wynikach IV kwartału.

Wzrost zamówień o 2 proc. (spadek o 1 proc. wg. danych porównywalnych) w IV kwartale. Różnice kursowe miały pozytywny wpływ netto rzędu 3 proc. Wartość portfela zamówień na koniec kwartału wyniosła 14,3 mld USD, co oznacza wzrost o 7 proc. (5 proc. wg. danych porównywalnych).

  • Spadek zamówień w Europie o 8 proc. (-12 proc. wg. danych porównywalnych). W Niemczech i Szwecji, biorąc za punkt odniesienia mocne wyniki w porównywalnym okresie, spadek odpowiednio o 21 proc. i 13 proc. Wzrost zamówień we Włoszech (22 proc.) i Finlandii (23 proc.).
  • Spadek zamówień w Ameryce Płn. i Płd. o 7 proc. (-6 proc. wg. danych porównywalnych). W Stanach Zjednoczonych zamówienia spadły o 12 proc.
  • W regionie Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki (AMEA) zamówienia wzrosły o 28 proc. (23 proc. wg. danych porównywalnych). Spadek zamówień w Indiach (-7 proc.), bardzo silny wzrost w Chinach (23 proc.). Wzrosty również w Korei Płd. (357%), Australii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

2020 rok – podsumowanie

Wszystkie obszary biznesowe odczuły ograniczenia produkcyjne w związku z COVID-19. Wartość zamówień wyniosła 26,5 mld USD, co oznacza spadek o 7 proc. (-6 proc. wg. danych porównywalnych). W biznesie Robotyki i Automatyki Dyskretnej zamówienia spadły o 12 proc. Inne obszary biznesowe radziły sobie lepiej, notując jednocyfrowe spadki. Wzrost w zamówieniach na rozwiązania cyfrowe w związku z coraz większą akceptacją ze strony klientów na zdalne uruchomienia i serwis.

Zamówienia w Europie spadły o 8 proc. (-7 proc. wg. danych porównywalnych), w obu Amerykach o 12 proc., a w regionie AMEA o 1 proc. (przy stabilnych wynikach w Chinach). Zamówienia na usługi serwisowe, które stanowiły 18 proc. wszystkich zamówień, były niższe o 15 proc.

W trakcie 2020 roku ABB realizowała kolejne etapy procesu upraszczania struktury, który rozpoczął się w IV kwartale 2018 roku. Biznes Produktów i Systemów Energetyki został sprzedany 1 lipca, co przełożyło się na większy zysk dla akcjonariuszy oraz zwiększenie nacisku na klientów przemysłowych. Zdecentralizowany model operacyjny, łącznie z nowymi programami pracowniczymi, został przedstawiony w III kwartale. Proces zbycia trzech dywizji postępuje zgodnie z planem.

Jednocześnie cel wygenerowania rocznych oszczędności netto rzędu 500 mln USD – dzięki programowi ABB-OS realizowanemu w IV kwartale – został osiągnięty na rok przed terminem.

Dodatkowe informacje: prezentacja Grupy ABB (EN)

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp