Nowe laboratorium Politechniki Wrocławskiej trafi do chmury

Przy wykorzystaniu cyfrowych technologii firmy ABB, część stanowisk w Laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych na Politechnice Wrocławskiej będzie dostępna w chmurze obliczeniowej. To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce.

Z oczywistych względów Politechnika Wrocławska musiała wdrożyć procedury dystansu społecznego i kontynuować nauczanie zdalne. Ograniczony został również dostęp do przestrzeni laboratoryjnej. Jednak w sukurs przyszłym inżynierom przychodzą technologie internetu rzeczy, dzięki którym studenci będą mogli realizować projekty w czasie rzeczywistym za pośrednictwem chmury obliczeniowej.

fot. Joanna Budzisz, arch. Politechnika Wrocławska
fot. Joanna Budzisz, arch. Politechnika Wrocławska

Laboratorium, które powstało na Wydziale Elektrycznym przy współpracy z firmami technologicznymi, służy studentom do projektów badawczych i naukowych oraz realizowania prac dyplomowych. Co roku ze stanowisk z nowoczesnym sprzętem będzie korzystało nawet stu młodych inżynierów. Łączenie się z aparaturą przez smartfon, zdalna analiza danych, a w niedalekiej przyszłości również cyfrowa replika obiektów i procesów – to właśnie studenci wyszli z inicjatywą stworzenia przestrzeni, która pozwoli im poznać rozwiązania wykorzystywane obecnie przez najnowocześniejsze firmy przemysłowe.

– Wspólnie z Politechniką Wrocławską chcemy pójść krok dalej i stworzyć tzw. cyfrowego bliźniaka, dzięki któremu studenci będą mogli prowadzić laboratoria i ćwiczenia na cyfrowych odpowiednikach makiet używanych na zajęciach. To pozwoli im wykorzystywać wszystkie możliwości nowoczesnych aparatów, jakie są zamontowane fizycznie w laboratorium – mówi Radosław Dudzik z firmy ABB, który pomaga w procesie cyfryzacji stanowisk.

ABB zaangażowała się także w dostarczenie niezbędnego sprzętu do laboratorium. Obecnie działa w nim siedem gotowych stanowisk wyposażonych m.in. w symulator automatyki SZR, rozruch silników z zastosowaniem softstartu czy analizator kompensacji mocy biernej. Studenci mogą zdalnie sterować napędami przemysłowymi, wykrywać łuk elektryczny w instalacjach elektrycznych albo prowadzić prace badawcze, które mogą posłużyć do stworzenia własnej publikacji naukowej.

Wszystko zaczęło się od kilku prac dyplomowych, które studenci chcieli oprzeć na rzeczywistych układach elektrycznych. – Każdy ze studentów został objęty opieką specjalisty z ABB, przeszedł przeszkolenie i od podstaw zbudował własny układ na hali produkcyjnej firmy we Wrocławiu. Po pomyślnym przejściu testów, nowe projekty posłużyły jako gotowe makiety i stanowiska badawcze – mówi dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego PWr.

Co istotne, laboratorium pozwala na opracowywanie układów demonstracyjnych z perspektywą na ich produkcję i komercjalizację. – Placówka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, bo prowadzone tu zajęcia i projekty to odpowiedź na rzeczywiste potrzeby studentów. Młodzi ludzie sami wybrali rozwiązania, które są dla nich interesujące. Oprócz wiedzy o budowie i zasadach działania urządzeń chcą znać najnowsze funkcje i możliwości technologii przemysłu 4.0 – dodaje Joanna Budzisz.

Nowe laboratorium jest więc szansą na zdobycie cenionych umiejętności i kompetencji, które dają lepszy start na rynku pracy. Obecnie bardzo dużo mówi się o cyfryzacji przemysłu. Jednak w praktyce młodzi ludzie, którzy kończą studia, często nie znają możliwości takich technologii, głównie przez niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturę uczelnianą.

  • fot. Joanna Budzisz, arch. Politechnika Wrocławska
  • fot. Joanna Budzisz, arch. Politechnika Wrocławska
  • fot. Joanna Budzisz, arch. Politechnika Wrocławska

– Chcemy, by przyszli inżynierowie, którzy zostaną zatrudnieni w dużych zakładach energetycznych czy przemysłowych, byli inicjatorami świadomych zmian. Za kilka lat będą przecież pracowali z rozwiązaniami do zdalnej diagnostyki, analizy, predykcji, optymalizacji energii czy choćby obniżenia ryzyka wystąpienia awarii. Powinni znać funkcje i możliwości tego typu rozwiązań jeszcze na etapie formalnej edukacji, by móc później w pełni wykorzystać ich potencjał, a nawet rozwijać i dopasowywać do specyficznych potrzeb zakładu – uważa Radosław Dudzik.

ABB od ponad 20 lat współpracuje ze środowiskiem akademickim. We Wrocławiu jest partnerem wydarzeń naukowych. Biznes robotyki ABB współpracuje z Wydziałem Mechanicznym i Wydziałem Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, dostarczając roboty i oprogramowanie. Przyszli inżynierowie mają także możliwość odbywania praktyk i staży w firmie.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp