Brazylijska fabryka Nestle zwiększa produktywność dzięki robotom

Nestle to największa na świecie firma w branży żywności i napojów. W swoim zakładzie w Cacapava w Brazylii produkuje m.in. czekoladowe przekąski. Dzięki wykorzystaniu robotów udało się jej usprawnić proces załadunku popularnych batonów o ponad 50 proc.

Brazylijski oddział Nestle zaopatruje wielu odbiorców w Ameryce Południowej, Środkowej i w Kanadzie. Fabryka firmy w Cacapava jest największym producentem batonów Kit Kat w obu Amerykach. Zakład już wcześniej wykorzystywał rozwiązania ABB do paletyzacji, jednak tym razem postanowiono pójść o krok dalej. Zamówiono zrobotyzowaną celę, która jest bardziej kompaktowa, zajmuje mniej miejsca, a w razie potrzeby można ją szybko i w prosty sposób zduplikować i uruchomić w innym zakładzie. Dodatkowym warunkiem była bezpieczna interakcja robota z człowiekiem, ponieważ pracownicy fabryki muszą raz na jakiś czas wejść do strefy paletyzacji, aby dokonać niezbędnych zmian w procesie.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Nowa cela do paletyzacji, opracowana wspólnie przez ABB i zespół inżynierów Nestle, wykorzystuje robota przemysłowego IRB 660 o dużym zasięgu, który przenosi produkty z końca linii produkcyjnej i umieszcza je precyzyjnie w odpowiednim miejscu na palecie. W tym samym czasie funkcja SaveMove zapewnia bezpieczną (w tym przypadku sporadyczną) współpracę między maszyną a pracownikami.

– Wytwórcy z branży F&B, tacy jak Nestle, coraz częściej potrzebują większej elastyczności na swoich liniach produkcyjnych, aby dostosowywać się do zmiennego popytu i oczekiwań konsumentów – powiedział Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. – Technologie wykorzystywane w aplikacjach współpracujących, takie jak SafeMove, pozwalają na taką elastyczność, połączoną dodatkowo z bezpieczeństwem i zwiększoną wydajnością. A ponieważ nie musimy w tym przypadku stosować dużych osłon i barier, automatyzacja odbywa się na mniejszych przestrzeniach niż dotychczas.

SafeMove to oprogramowanie śledzące każdy ruch robota. Kiedy trzeba, czyli w przypadku pojawienia się w pobliżu człowieka, system zmniejsza prędkość maszyny i ogranicza jej działanie. Pozwala to na bezpieczną pracę dużych, przemysłowych maszyn w towarzystwie ludzi, bez konieczności instalacji barier czy dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja w fabryce Nestle zajmuje 30-40 proc. mniej miejsca niż poprzednie cele o podobnej funkcjonalności.

Pierwsza instalacja okazała się na tyle udana, że już teraz podobne rozwiązanie wykorzystują trzy inne zakłady Nestle w Brazylii. W sumie już 13 takich aplikacji działa u słodyczowego giganta i wkrótce pojawią się kolejne.

– Dzięki partnerstwu z ABB udało się nam usprawnić proces wytwarzania, zachowując poziom jakości, który decyduje o sukcesie naszej marki – powiedział Michey Piavantinha, dyrektor fabryki Nestle Cacapava.

Aby zademonstrować klientowi w jaki sposób przyszłe cele będą funkcjonować, ABB stworzyła symulację rozwiązania w programie RobotStudio®. Dzięki temu skrócono czas potrzebny na wdrożenie i zminimalizowano ryzyko błędów, jakie mogły pojawić się w trakcie instalacji.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp