Rozwiązania chmurowe pomagają w przetwórstwie sardyńskich pomidorów

22 miliony sztuk pomidorowych przetworów rocznie jest produkowanych pod ścisłym nadzorem inteligentnej technologii.

Casar Srl to firma z tradycjami, która od 1962 roku przetwarza charakterystyczne, podłużne pomidory uprawiane wyłącznie na sardyńskiej wsi. W miejscowości Serramanna znajduje się zakład produkcyjny o powierzchni ok. 120 tys. metrów kwadratowych. To tam, w ciągu 12 godzin od zbioru, lokalne pomidory są sortowane i pakowane pod różną postacią. By móc przetwarzać tak duże ilości świeżych warzyw, fabryka musi funkcjonować 24 godziny na dobę.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Jeszcze do niedawna linie produkcyjne były nieustannie nadzorowane przez pracowników na miejscu, szczególnie w szczytowych momentach pomidorowych żniw. Firma Casar od dłuższego czasu sondowała możliwość zdalnego monitorowania fabryki bez potrzeby fizycznej, całodobowej obecności operatora. Chodziło przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa i usprawnioną konserwację urządzeń. Casar zleciła więc spółce Gattermayer Srl. modernizację zakładu w oparciu o nowe systemy firmy ABB.

Wszystkie urządzenia elektryczne zostały podłączone do modułów Ekip UP, aby uzyskać dostęp do kluczowych parametrów energetycznych i umożliwić szybką diagnostykę. Ekip UP to urządzenie typu plug-and-play, które umożliwia przekształcenie systemów niskiego napięcia w cyfrowe mikrosieci. Warunkiem jest połączenie istniejącej instalacji elektrycznej z opartą na chmurze platformą. W tym przypadku taką platformą jest rozwiązanie ABB Ability™ EDCS.

W przypadku zakładu Casar sześć jednostek Ekip UP pełni funkcję urządzeń nadrzędnych, gromadzących dane z 40 wyłączników ABB. Informacje o stanie urządzeń są następnie wysyłane na wspomnianą platformę w chmurze. Platforma udostępnia z kolei informacje za pośrednictwem różnego rodzaju widżetów dostępnych do monitorowania — przy pomocy laptopa, tabletu czy smartfonu. Są to dane dotyczące zużycia energii, usterek lub nieprawidłowości w działaniu, zestawienia danych o energii z różnych okresów, a także informacje na temat łączności. Korzystając z liczników podłączonych do systemu można monitorować nawet zużycie wody, gazu i ciepła. W ten sposób operatorzy zakładu mogą być stale obecni w zakładzie (oczywiście wirtualnie) i weryfikować stan różnych urządzeń.

– Casar jest dynamicznie rozwijającą się firmą, która wymaga zaawansowanych systemów, abyśmy mogli działać wydajnie przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich standardów jakości — powiedział Michel Elias, dyrektor zarządzający Casar Srl. – Postanowiliśmy zainwestować w modernizację naszych systemów elektrycznych, aby móc monitorować zakład bez konieczności obecności personelu obsługowego cały czas na miejscu. Zaproponowane rozwiązanie spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Platforma oparta na chmurze jest prosta i intuicyjna, pozwala nam kontrolować główne parametry naszego zakładu, a także natychmiast inicjować działania naprawcze, nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie.

Dzięki temu nawet w czasie intensywnych, pomidorowych żniw, zakład może bez zbędnych przerw przetwarzać tysiące ton regionalnych, sardyńskich skarbów w cenione sosy, passatę i koncentraty.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp