ABB Hannover Messe'de dijital endüstrilerin geleceğini yazıyor

ABB, geleceğin fabrikalarını kurmaktan e-mobilite'nin kazandıran formülünü yaratmaya kadar, giderek artan akıllı dijital teknolojilerin bir araya gelerek enerji temini, üretim, çalışma, yaşam ve hareket şekillerimizi nasıl değiştirdiğini sergileyecek.

 • Geleceğin fabrikası, ABB'nin müşteri eksenli üretimi bugün nasıl gerçeğe dönüştürdüğünü gösteriyor
 • Yenilikçi ABB Ability™ dijital çözümleri tüm sektörlerde üretkenliği artırıyor
 • Dassault Systèmes ortaklığının sunduğu ilk çözüm gelişmiş dijital ikiz teknolojisi ile birlikte sergide yer alıyor.

Bu yıl yapılacak olan Hannover Messe fuarında ABB, dijital endüstrilere odaklı bir lider olarak geçirdiği dönüşümün merkezindeki çığır açan kolaborasyon ve dijitalizasyon teknolojilerine bir bakış sunacak. Yeni ABB, Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket ile Robotik ve İmalat Otomasyonu alanlarında inovasyona dayalı çözümler sunan dört işletme olarak geliştirildi. Her işletme kendi pazarında liderdir ve müşterilerine tek kanal üzerinden teklif vererek yakınlık ve hızı maksimum şekilde kullanacaktır.

Bu yıl İsveç partner ülke olarak Hannover Messe 2019'un merkezinde yer alıyor. 1883’e uzanan İsveç mirasıyla ABB, dünyanın en gelişmiş akıllı endüstri çözümlerini kendi standının yanı sıra İsveç Pavyonunda gururla sergileyecek. İsveç Pavyonu, ülkeyi ortak bir yaratıcılık ve inovasyon kozası olarak öne çıkartacak. Fuardaki emisyonsuz servis aracı, ABB'nin inovasyon gücünü kanıtlayan bir ilk olacak ve Volvo ile yapılan bu ortak çalışma ziyaretçilere fuar alanı içinde ulaşım hizmeti sunacak.

Bugün, dünyanın dört bir yanındaki binlerce müşteri, Dördüncü Sanayi Devrimi'nin odağındaki esneklik, verimlilik ve performansı yeni seviyelere çıkartmak için ABB’nin dijital endüstriyel teknoloji alanındaki uzmanlığını kullanıyor.  Çığır açan bu teknolojiler Almanya'da Hannover Messe süresince sergilenecek. Fuarda ayrıca, endüstri dünyasında giderek yaygınlaşan müşteri talebine göre üretim trendine ABB'nin yanıtı olan geleceğin fabrikası da ziyaret edilebilecek.

Örnek fabrikada gerçek zamanlı olarak her partide bir adet kol saati üreten bir üretim hattı modeli yer almakta. Üreticilerin müşteriye özel uyarlanmış ürünleri ve çözümleri pazara hızla sunabilmeleri için böylesi bir esneklik önemlidir.  ABB'nin bir dizi esnek ve verimli dijital imalat ürünü bu beklentilerin tümünü mümkün kılmakta: Kolaboratif robot YuMi® montaj süreçlerinde eşsiz hassaslık sunarken, esnek taşıma sistemi SuperTrak parçaların istasyonlar arasında doğru bir zamanlama içinde taşınmasını sağlıyor.

Tüm ABB işkolları tarafından özel uyarlanmış çözümler sunan ortak platform ABB Ability™ de Hannover'de sergilenecek. ABB Ability™ ağ bağlantılarının ve veri analizinin gücünü müşteriler için daha fazla değer üretimine dönüştürüyor. ABB'nin 210'dan fazla dijital çözümünden biri olan ABB Ability™ Connected Services, cihazların sağlık ve performansını izleyen bir sistem. Bu sistem önleyici bakım, hızlı müdahale ve kısa sürede tekrar çalıştırma gibi faktörlerle müşteriye üretkenlik artışı sağlıyor. Gelecekte ABB Ability™ otonom teknolojiler ve yapay zeka konularında daha da gelişerek endüstriyel sistemlerin karmaşık ve veri akışının yoğun olduğu ortamlara uyum sağlamasına ve öğrenmesine yardım edecek.

Üretilen toplam elektrik enerjisinin yüzde 40'dan fazlası sanayi tarafından tüketilmekte. Günümüzde dünyada üretilen elektriğin üçte biri motorlar tarafından harekete dönüştürülüyor. En gelişmiş hareket teknonojileri kullanarak enerji tasarrufu için büyük potansiyel yaratmak mümkün. Bu bağlamda ABB bir süre önce monteli rulmanlar için ABB Ability™ Smart Sensor ürünler serisini pazara sundu. Bu seri de Hannover'de tanıtılacak. Yeni akıllı sensör rulman üzerine basit bir şekilde takıldığında rulmanın "sağlık kontrolünü" de gerçekleştiriyor.

Endüstride öncü firmalarla ortaklaşmak ABB'nin stratejisinde önemli bir yer tutuyor. ABB'nin  Fransız Dassault Systèmes ile kurduğu önemli global ortaklık bu yıl Hannover Messe'de daha ayrıntılı anlatılacak. Şubat ayında duyurulan ortaklık,  ABB Ability™ ile Dassault Systèmes'in kolaboratif 3DEXPERIENCE® platformunun güçlerini birleştirerek uçtan uca bir dijital portföy sunuyor.  Portföyde müşterilerin operasyonlarını ve ABB çözümlerini sanal ortamda hazırlanan fabrika modelleri ve üretim hatları üzerinde test edebildikleri dijital ikiz teknolojisi hizmeti bulunuyor. Ortaklık ABB'nin dijital mecrada IBM, HPE ve Microsoft ile daha önce kurmuş olduğu bir dizi başarılı stratejik ortaklığı da tamamlıyor.  

ABB Ability™, elektrikli otobüs, tren, gemi ve kamyon için hızlı şarj çözümleri ile sürdürülebilir hareketliliğin yolunun açıldığı taşımacılık sektörüne kadar uzanıyor. Hannover Messe'de sergilenecek Terra High Power elektrikli araç şarj donanımı sadece sekiz dakikada elektrikli bir aracın menzilini 200 kilometre artırabiliyor. Dünyada 73 ülkeye satılan 10.500’den fazla ABB hızlı şarj istasyonu, bağlantıyı izlemek, ağın çalışır ve kullanılabilir durumda kalmasını sağlamak için ABB Ability™ servisleri ile donatılmıştır. ABB ayrıca 24kW DC hızlı şarj cihazını da ilk kez tanıtıyor. ABB Ability™ Connected Services  üzerinden ödeme platformlarına bağlanan bu cihaz işyeri ve alışveriş merkezleri, araç bayileri ve otopark alanları için idealdir.

Son 70 yıldır Hannover Messe'ye katılan ABB bu yıl  endüstriyel teknolojide mükemmellik alanında verilecek olan Hermes Ödülü için son üç aday arasına girdi. Hannover Messe'nin 31 Mart'taki açılış töreninde verilecek ödül, fuar boyunca ilk kez sergilenen olağanüstü özellikteki ürünlerin, inovasyon ve çözümlerin başarısını onaylamış olacak.

Ürün inovasyonu ve öne çıkanlar:

 • Geleceğin fabrikası (B&R komponentleri içeren robot hücresi) ücre)
 • ABB Ability™ ile bağlantılı püskürtücü
 • Genişletilmiş şarj portföyü: DC Wallbox ve Terra 54 DC hızlı şarj cihazı
 • Katı hal devre kesici
 • Genişletilmiş, ekolojik olarak verimli orta gerilim şalt donanımı
 • Non-invaziv sıcaklık sensörü (NiTemp, Hermes Ödülü adayı)
 • Plug & Produce (tak ve üret) temelli ilk ticari Modüler Otomasyon çözümü
 • Dijital güç aktarma donanımı için ABB Ability™ Condition Monitoring ve rulmanlar için ABB Ability™ Smart Sensor
 • Yiyecek ve içecek sektörü için gıda güvenlikli çözümler
 • SF6 gazı kullanmayan 145 kV Canlı Devre Kesici
 • Dijital Generatör Devre Kesici

Her inovasyon hakkında ayrıntılı bilgiyi 1 Nisan 2019'dan itibaren https://social.abb/en-hm19-presskit adresinden edinebilirsiniz.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine güç şebekeleri, elektrifikasyon ürünleri, endüstriyel otomasyon ile robotik ve hareket alanlarında küresel hizmet sunan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneğini sürdüren ABB bugün, iki belirgin değer önerisiyle sanayide dijitalleşmenin geleceğini yazıyor: Herhangi bir santraldan herhangi bir prize elektrik getirmek ve doğal kaynaklardan bitmiş ürüne kadar endüstrileri otomatikleştirmek. Tam elektrikli uluslararası FIA motor sporları Formula E'nin isim ortağı ABB, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere e-mobilitenin sınırlarını zorlamaktadır.  ABB 100’den fazla ülkede yaklaşık 147,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp