ABB geçici olarak Peter Voser’i CEO görevine atadı, Ulrich Spiesshofer görevden ayrıldı

ABB Yönetim Kurulu ve CEO Ulrich Spiesshofer'in birlikte aldıkları karar doğrultusunda 55 yaşındaki Spiesshofer 2013 yılından bu yana sürdürdüğü görevinden ayrıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Peter Voser (61), mevcut görevine ek olarak geçici CEO görevini üstlenecek. Şirket resmi olarak yeni CEO arayışını başlattı.

Peter Voser bu görev değişikliğini şu sözlerle anlattı: "Yönetim Kurulu ve tüm ABB çalışanları adına Ulrich'in ABB müşterilerine ve çalışanlarına karşı yalnız CEO olarak değil, ABB'ye katıldığı 2005 yılından bu yana üstlendiği yöneticilik rollerindeki kararlılık ve bağlılığı için teşekkür ederim. Onun liderliğinde ABB, dijital endüstrilere odaklı global bir teknoloji liderine dönüştürüldü. Firmayı stratejik olarak yeniden konumlandırdı ve tüm işkollarında büyüme ivmesini artırdı. Gelecekteki tüm çalışmalarında kendisine başarılar diliyoruz."

Peter Voser: "ABB'nin stratejisini uygulamaya ve tüm paydaşlarımıza değer sağlama üzerine odaklanmayı sürdüreceğiz. Temel finansal hedeflerimizi yakalamak için ABB'nin Güç Şebekeleri işkolunu planlandığı gibi devretmek, grubun organizasyon yapısını sadeleştirmek ve maliyetleri azaltmaya devam edeceğiz. Son olarak dört ana işkolumuz tamamen müşterilerimizin dijitalleşme, elektrifikasyon, otomasyon ve robotik alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacak" dedi.

Ulrich Spiesshofer: “Müşterilerimize ve tüm çalışanlarımıza tüm özveri ve bağlılığımla geçen 14 yıl sonunda, fazlalıklarından arınmış, net bir rotaya girmiş ve giderek hız kazanan ABB gemisini Peter’a devrediyorum. Dünyanın her yanındaki çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize ve partnerlerimize ve Yönetim Kurulu'na, bu firmada İcra Komitesi üyesi ve CEO olarak onbeş yıla yakın hizmet vermeme fırsat tanıdıkları için içten teşekkürlerimi sunarım. Kişisel yaşamımın yönünü belirlemeden önce bir süre kendime zaman ayıracağım. ABB’nin global ekibine tüm kalbimle gelecek için en iyisini diliyorum” dedi.

İsviçre vatandaşı olan Peter Voser 2015 yılından beri ABB'nin Yönetim Kurulu Başkanıdır. Öncesinde, 2009-2013 yıllarında Royal Dutch Shell CEO’su, ve 2004-2009 arası CFO görevini sürdürdü.  2002 ila Ekim 2004 arasında, ABB CFO’su ve şirketin dönüşümündeki kilit lider görevini üstlendi. Voser, ayrıca Roche, IBM, Catalyst, Temasek Holding ve Singapur'lu PSA International yönetim kurullarındaki görevinden edindiği engin tecrübesini ABB'ye taşıyor.

ABB, Yıllık Genel Kurul Toplantısını, 2 Mayıs 2019 tarihinde planlandığı şekilde Zürih’te yapacaktır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), dijital endüstriler için kapsamlı sunumları olan öncü bir teknoloji lideridir.  130 yılı aşan inovasyon geleneği ile ABB, dünya çapında öncü ve müşteri odaklı dört iş koluyla bugün dijital endüstrilerin lideridir: Bunlar, ABB AbilityTM dijital platformuyla birlikte desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, ile Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmeleridir.  ABB’nin piyasada öncü Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp