ABB solar inverter işkolundan çıkıyor

ABB ve İtalyan şirketi FIMER S.p.A bugün yaptıkları açıklamayla FIMER'in, ABB'nin solar inverter işkolunu almak üzere sözleşme imzaladıklarını duyurdular.

Satış işlemi solar inverter işinde geleceğe dönük beklentileri yükseltecek ve ABB'nin iş portföyünü büyüyen diğer pazarlara odaklamasını sağlayacak.

ABB'nin solar inverter işkolunda, İtalya, Hindistan ve Finlandiya'daki üretim ve Ar-Ge tesisleri dahil, 30'dan fazla ülkede yaklaşık 800 kişi çalışıyor. Buna ABB'nin İmalat Otomasyonu ve Hareket bölümü tarafından 2013'de satın alınan Power-One solar inverter firması da dahil. Sözkonusu işkolu farklı tipte solar kurulumlar için geniş kapsamlı bir ürün, sistem ve servis portföyü sunuyor. Halen ABB'nin Elektrifikasyon işkolu altında yer alan birim, 2018 yılında yaklaşık 290 milyon Dolar ciroya ulaştı.  

Her iki şirket, müşterileri ve çalışanları açısından rahat bir geçiş sağlayacak. FIMER mevcut tüm garantilerin karşılığını ödeyecek, ABB de FIMER'i, işkolunu ve yükümlülüklerini üstlenmesi bakımından telafi edecek.

Sonuç olarak ABB 2019'un ikinci çeyreğinde, 2019'un altı aylık sonuçlarını etkileyecek şekilde, yaklaşık 430 milyon Dolarlık vergi sonrası operasyonel olmayan bir bedel üstlenmeyi tahmin ediyor. Bu bedelin yaklaşık yüzde 75'i ABB'nin FIMER'e hesap kapatma tarihinden 2025'e kadar ödeyeceği nakit çıkışları tarafından temsil ediliyor. ABB ayrıca 2019'un ikinci yarısından başlamak üzere, yeni oluşumla ilgili 40 milyon Dolara varacak ayrılma gideri bekliyor.

Satış işleminin kapatılması sonrası ABB, Elektrifikasyon işkolu için operasyonel EBITA marjının 50 baz puandan biraz daha fazla olacak şekilde pozitif etkilenmesini, bunun da işkolunun yüzde 15-19 hedef marj aralığına doğru ilerlemesine destek olmasını bekliyor.

Tamamlanma 2020'nin birinci çeyreğinde bekleniyor ve yeni oluşumun tamamlanması ve çalışan temsilcisi kuruluşlarla ön müzakere gibi bazı koşullara bağlı olacak.

ABB'nin Elektrifikasyon işkolu Başkanı Tarak Mehta: “Tasfiye, rekabet gücümüzü arttırmaya, gelir kalitemize ve daha yüksek büyüme segmanlarına odaklanmaya yönelik, devam eden sistematik portföy yönetimi stratejimizle uyum içindedir. Solar, FIMER’in iyi yapılandırılmış temel bir faaliyet alanı olması bakımından inanıyoruz ki ABB'nin solar inverter işkolu, çok uygun bir şirketin ellerinde olacak. Portföylerin FIMER altında birleştirilmesi satışların daha da artmasını sağlayacak. Alçak ve orta gerilim grubundaki akıllı ürünleriyle ABB güneş enerjisini akıllı binalar, enerji depolama ve elektrikli araç şarjı gibi bir dizi akıllı çözüme entegre etmeye devam edecek.”

FIMER'in İcra Kurulu Başkanı Filippo Carzaniga: “Bu ileriye dönük adımı ilan etmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu entegrasyonla FIMER solar işine çok daha iyi odaklanacaktır. Enerji pazarını pozitif etkilemeye yönelik taahhütlerimiz, yeni ürün platformları ve inovasyona dayalı dijital teknolojilerin gelişmesiyle gerçekleşecektir. Değerli kaynakları, bilgimizi, İtalya ve dünya genelindeki uzmanlığımızı bir araya getirerek, ABB'nin son yıllarda yaptığı mükemmel işi sürdüreceğiz.”

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), dijital endüstriler için kapsamlı sunumları olan öncü bir teknoloji lideridir.  130 yılı aşan inovasyon geleneği ile ABB, dünya çapında öncü ve müşteri odaklı dört iş koluyla bugün dijital endüstrilerin lideridir: Bunlar, ABB AbilityTM dijital platformuyla birlikte desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, ile Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmeleridir.  ABB’nin piyasada öncü Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

FIMER 1942'de kurulan ve 1983'den beri inverter teknolojisinde etkin olan FIMER, dünyanın en büyük sekizinci inverter üreticisidir. Ana işkolu fotovoltaik tesisler ve elektrikli taşıt kaynak ve şarj istasyonları için inverter üretmektir. Operasyon merkezi İtalya Vimercate'deki entegre tesisleridir. FIMER rekabet avantajını, gerek ürün gerekse müşteri hizmetleri anlamında, sürekli inovasyon ve yüksek kalite üzerine inşa ederek sağlamıştır. www.fimer.com

Bu, ABB Ltd’nin AB Piyasanın Kötüye Kullanımı Düzenlemesi'ne uygun olarak kamuya açılmak zorunda olduğu bilgidir. Bilgi, bağlantı kişilerinin aşağıda belirtilen ajansı üzerinden yayınlanmak üzere, 9 Temmuz 2019'da, Orta Avrupa Yaz Zaman Dilimine göre öğleden önce 7'de gönderilmiştir.

İleriye yönelik bilgiler hakkında önemli not

Bu basın duyurusunda ABB'nin solar inverter işkolunu satışıyla ilgili ileriye yönelik ifadeler bulunmaktadır. Bu gibi ileriye yönelik ifadeler plan, niyet, beklenti ve benzer terimlerle tanımlanmış olabilir. Bu gibi ileriye yönelik ifadeler mevcut beklentilere dayanır ve bu beklentileri geciktirecek, başka yere yönlendirecek veya değiştirecek, dolayısıyla gerçek çıktı ve sonuçların mevcut beklentilerden önemli ölçüde farklılaşmasına neden olabilecek unsurları da zımnen içerir. İleriye yönelik bu ifadelerden hiçbiri garanti edilemez. Diğer riskler arasında, satışların tamamlanacağına veya tamamlanmış olup olmayacağına, önceden tahmin edilen sürede kapatılacağına veya satıştan beklenen kârın gerçekleşeceğine dair hiçbir garantinin olmaması da bulunmaktadır. Basın duyurusundaki ileriye yönelik ifadeler, özellikle ABB'nin Form 20-F üzerine, 31 Aralık 2018 yıl sonu için Yıllık Raporu'nda belirtilen ihtiyati faktörler tartışması gibi, ABB'nin işine etki eden pek çok belirsizlikle birlikte değerlendirilmelidir. ABB, yeni bilgilerin, gelecekteki gelişmelerin veya başka unsurların sonucu olarak, ileriye yönelik ifadelerine ilişkin hiçbir güncelleme yapmak zorunda değildir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp