ABB Robotik, Geleceğin Hastanesi için çözümler geliştiriyor

  • ABB ilki Ekim'de, Houston'da bulunan Texas Tıp Merkezi'ndeki yeni sağlık merkezi olmak üzere, tıbbi laboratuar ve hastaneler için gelişmiş işbirliği robot kurulumlarına başlıyor
  • Texas Tıp Merkezi'nin inovasyon kampüsündeki yeni tesis cerrahi olmayan medikal robot sistemlerine odaklanıyor
  • Cerrahi olmayan medikal robotta küresel pazarın 2025'de, 2018 rakamını neredeyse dörde katlayarak 60.000'e ulaşması bekleniyor

Texas Houston'da bulunan Texas Tıp Merkezi'ndeki (TMC: Texas Medical Center) inovasyon kampüsünde yeni bir sağlık merkezi açan ABB, tıbbi laboratuarlara işbirliği robotları sağlayacağını duyurdu.

Ekim 2019'da açılacak bu tesis ABB'nin özel olarak kurduğu ilk sağlık hizmeti araştırma merkezi olacak. ABB'nin araştırma ekibi TMC kampüsünde, lojistik ve yeni nesil otomatik laboratuar teknolojileri de içinde olmak üzere, cerrahi olmayan medikal robot sistemleri geliştirmek için sağlık çalışanları, bilim insanları ve mühendislerle birlikte çalışacak.

ABB'nin Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmesi Başkanı Sami Atiya, "Houston'da geliştirilen yeni nesil laboratuvar prosesleri, elle yapılan tıbbi laboratuvar proseslerini hızlandıracak, laboratuvar çalışmalarındaki zorlukları azaltıp giderecek, güvenlik ve uygunluğu arttıracaktır. Bu özellikle, Texas Tıp Merkezi'nde yürütülen, ancak bugün manuel müdahale ve oldukça zaman kaybetterici test işlemleri gerektiren öncü kanser terapileri gibi, yeni yüksek teknolojili tedaviler için uygulanabilir." dedi.

Günümüzde, tedavi edilebilecek hasta sayısını sınırlandıran faktör, mesailerinin büyük bir kısmını preparat hazırlamak ve santrifüjlemek gibi tekrara dayalı ve katma değeri az işlerle geçiren yüksek beceri sahibi tıp uzmanlarına ihtiyaç duyulmasıdır. Bu işlerin robotlar kullanılarak otomasyona bağlanmasıyla tıp profesyonelleri daha yüksek beceriler gerektiren daha üretken işlere odaklanabilecek, test işlemlerinin çarpıcı biçimde hızlanmasıyla daha çok insanı tedavi etme imkânına kavuşacaklardır.

ABB halihazırda manuel olarak uygulanan pek çok tıbbi laboratuar işlemini analiz etmiştir ve otomasyon kullanılarak her yıl %50 daha fazla test yapılabileceğini ve tekrara dayalı işlemlerin robotlara devredilmesiyle, yineleme kaynaklı rahatsızlığa (RSI repetitive strain injury) neden olan görevleri yapacak insanlara gereksinimin azalacağını tahmin etmektedir.

Dünya nüfusu yaşlandıkça, ülkeler GSYİH'lerinden giderek artan bir oranı sağlık hizmetlerine harcıyorlar. Hasta bakımında kaliteyi yükseltmenin yanında, sağlık hizmetlerinde otomasyon yoluyla verimliliği arttırmak, bu harcamaların neden olduğu birtakım toplumsal, politik ve finansal sorunların çözülmesini de kolaylaştıracak. ABB'nin şirket içinde yaptığı bir araştırmaya göre, cerrahi olmayan medikal robot pazarının 2025 yılında, 2018'dekini neredeyse dörde katlayarak 60.000'e ulaşması tahmin ediliyor.

Gıda ve içecek laboratuarlarında kullanılan ABB işbirliği robotları güvenlik kafesi gerektirmeden insanların yanında güvenli ve etkili bir biçimde çalışabilmeleri yönünden, tıbbi tesislere çok uygun. Robotlar, dozlama, karıştırma ve pipetleme, steril ekipman seti hazırlama ve santrifüj yerleştirme ve boşaltma gibi, sürekli tekrarlanan, hassas ve zaman isteyen bir dizi görevi üstlenecek.

Houston, tıp teknolojisi araştırmalarında dünyada önemli bir yere sahip ve TMC'deki inovasyon ekosistemi ABB'nin yeni sağlık hizmetleri merkezi için ideal bir ortam sunuyor. ABB Robotik'ten 20 kişilik güçlü bir ekibin çalışacağı 500 metrekare alanındaki araştırma tesisi, otomasyon laboratuarı ve robot eğitim olanakları yanısıra, inovasyon ortaklarıyla birlikte çözümler geliştirmeye ayrılmış toplantı alanlarını barındırıyor.

Texas Tıp Merkezi'nin Başkanı ve CEO'su Bill McKeon şöyle konuştu: "Bu heyecan verici ortaklıkla Texas Tıp Merkezi, en önde gelen endüstri ortaklarıyla, inovasyona dayalı işbirliğinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. TMC, ABB Robotik’in sağlık alanındaki çalışmaları için merkez üssü oldu diyebiliriz. Her yıl 10 milyon hasta kabul eden, adeta şehir içinde şehir görünümünde bir tıp merkezi işletiyorsanız, verimliliği ve hassasiyeti öncelikli olarak ele almak ve kolay tekrarlanan prosesleri olabildiğince geliştirmek zorundasınız. ABB'nin sağlık hizmetlerinde robotik çözümler yaratmak üzere, kendi türünde bir ilk olan bu Ar-Ge tesisinde TMC Innovation gücüne katılması, tam da bizim taahhütlerimize uygun bir girişimdir."

Atiya ise şunları ekledi: "Dünyanın en ileri tıp merkezlerinden biriyle beraber Geleceğin Hastanesi için işbirliğine dayalı robotik sistemler geliştirmek, bunları gerçek laboratuvarlarda test ederek sağlık profesyonellerine artı değer sağlamak ve nihayet inovasyona yön vererek, tıp laboratuvarlarının tüm dünyada işleyişini dönüştürmek bizim için övünç kaynağıdır. ABB'nin uzun vadeli büyüme stratejisinde kilit unsur, otomotiv ve elektronik sektörlerindeki birikimimiz temelinde, otomasyon uzmanlığımızı sağlık gibi yeni alanlara aktararak, hizmet robotlarına yatırım yapmak ve bu alandaki inovasyonları sürdürmektir."

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), dijital endüstriler için kapsamlı sunumları olan öncü bir teknoloji lideridir.  130 yılı aşan inovasyon geleneği ile ABB, dünya çapında öncü ve müşteri odaklı dört iş koluyla bugün dijital endüstrilerin lideridir: Bunlar, ABB AbilityTM dijital platformuyla birlikte desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, ile Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmeleridir.  ABB’nin piyasada öncü Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

ABB Robotik endüstriyel ve işbirliği robotları ve gelişmiş dijital servislerde öncüdür. Dünyanın önde gelen robot tedarikçilerinden biri olarak 53 ülkede, 100'den fazla lokasyonda faaliyet gösteriyor ve pek çok farklı endüstriye ve uygulamaya 400.000'den fazla robot çözümü sunuyoruz. Müşterilerimizin esnekliği, verimliliği, emniyeti ve güvenilirliği iyileştirmelerine yardımcı oluyor, geleceğin bağlı ve işbirliğine dayalı fabrikasına doğru ilerlemelerini sağlıyoruz. www.abb.com/robotics

TMC INNOVATION hakkında: Dünyanın en büyük medikal kenti olan Texas Tıp Merkezi (TMC: Texas Medical Center) ileri yaşam bilimlerinin en ön safında yer almaktadır. Tıp biliminin en parlak beyinlerine ev sahipliği yapan TMC, 106.000'in üzerinde çalışanıyla kurumlararası işbirliğini, yaratıcılığı ve inovasyonu beslemektedir. Yaklaşık 5 milyon metrekareden büyük bir kampüste, TMC yılda 10 milyondan fazla hasta kabul etmekte, 180.000'in üzerinde ameliyat yapmakta, 750.000'i aşkın Acil Servis hizmeti vermekte, 14.000'e yakın kalp ameliyatı yapmakta ve 25.000'den fazla bebek doğumu gerçekleştirmektedir. TMC hasta bakımının ötesinde, kurumlarla her gün ortaklık yaptığı geniş ağ çerçevesinde, günümüzün karmaşık sağlık hizmeti sorunlarına yönelen etkin sağlık politikası çözümlerine öncülük ederek ve en ileri düzeyde dijital sağlık uygulamaları ve tıbbi hizmetler geliştirerek, klinik araştırmanın sınırlarını zorlamaktadır. Daha fazla bilgi için www.tmc.edu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp