ABB Ability™ Digital Powertrain tesislerin verimli, emniyetli ve güvenilir işletimini sağlayacak

ABB güç aktarma sistemlerinin sürücüler, motorlar, yataklar ve pompalar gibi bileşenlerini dijital olarak bağlayarak gelişmiş izleme ve analiz olanağı yaratıyor.

ABB Ability™ Digital Powertrain ilk kez 2019 Hannover fuarında tanıtılacak. Sürücü, motor, yatak ve pompa ve diğer güç aktarma komponentlerinin dijital bağlantılı olarak çalışmasını sağlayan bu sistem, ABB'nin birleşik dijital ürünü ABB Ability™ üzerinden üretim sistemlerindeki çalışır kalma süreleri ve randımanı yeni bir boyuta taşıyacak. Güç aktarma sisteminden toplanan veriler detaylı analiz yapılarak güvenli, emniyetli ve verimli işletim elde etmek için karar süreçleri desteklenecek.

ABB Ability™ Digital Powertrain, en çok proses, imalat ve altyapı sektörlerindeki uygulamalar için uygundur. Sistem kullanıcıların operasyonun değişkenlerini ve sistemin sağlık göstergelerini entegre bir portal üzerinden görmesini sağlar. Bu değişkenler arasında hizmete hazır olma, ortam koşulları ve arıza olayları bulunur. Hannover Messe sırasında ziyaretçiler pompalar ve endüstriyel fan uygulamalarında dijital güç aktarmanın, komple güç aktarma komponentlerinin performansını, güvenilirliğini ve verimliliğini nasıl artırdığını görebilecek.

İmalat sektörlerinde güvenlik: Gıda ve lojistik ve benzer tüm imalat sektörlerinde güvenlik kritik bir faktördür. Bu uygulamalarda meydana gelebilecek arızalar ya da mekanik sorunlar makine için ve tesiste çalışanlar için ciddi güvenlik riskleri ortaya çıkartabilir. Dijital güç aktarma izleme ile üretim müdürleri ve operatörler arızaları izleme portalı üzerinden uzaktan takip edebilir ve güvenli işletim için gerekli desteği verebilir

Proses endüstrilerinde güvenilirlik: Madencilik, petrol ve doğalgaz, metal işleme, kağıt ve selüloz benzeri proses endüstrilerinde operasyonun aksamadan ve kesintisiz işlemesi çok önemlidir Tüm bu sektörlerde proseste meydana gelebilecek bir arıza planlanmamış üretim kesintileri nedeniyle yüzbinlerce dolar kayba neden olabilir. ABB Ability™ Digital Powertrain, global madencilik şirketi Glencore tarafından ekipmanların daha geniş bir perspektiften izlenmesi amacıyla kullanılıyor.

Norveç'te bulunan Glencore Nikkelverk'de bakımdan sorumlu elektrik mühendisi Sigurd Bjerland sistemden nasıl yararlandıklarını anlattı: "Deniz suyunu fabrikamıza taşıyarak soğutma suyu olarak kullanmamızı sağlayan güç aktarma komponentlerinin durumunu izleyen bir sistemimiz var.  ABB Ability™ entegrasyonu sonrasında sürücülerin soğutma durumu hakkında artık daha fazla bilgi toplama ve bu iki sistemin izleme verilerini karşılaştırma olanağımız var. Donanımımızın durumunu online olarak anında görmek bize çok yarar sağlıyor.

Altyapı uygulamalarında verimlilik:  ABB Ability™ Digital Powertrain izleme çözümleri soğutma, ısıtma, şebeke suyu ve diğer konut uygulamalarında başarıyla kullanılmakta. İsveç'li şebeke suyu dağıtım şirketi Uppsala Vatten och Avfall, güç aktarma komponentlerinin durumunu izleyerek operatörlerine gerçek zamanlı olarak güvenilirlik, kullanım trendleri, güç tüketimi ve yük seviyeleri hakkında bilgi sağlamakta. Bu bilgiler sürekli güncelleniyor ve istenildiğinde erişilebiliyor. ABB uzmanları ekipmanı analiz ederek, örneğin ortamın belirli komponentler üzerindeki etkisini anlayabiliyor.

ABB Hareket işkolu Başkanı Morten Wierod "ABB Ability™ Digital Powertrain hareket işkolunda dijital portföyünün temelini oluşturmakta" dedi. Wierod şunları da ekledi: "Veri biriktirme ve analizi müşterilerimizin ekipmanları hakkında daha hızlı bilgi edinmesini sağlıyor ve bu da donanımın daha emniyetli, güvenilir ve verimli şekilde işletilmesini sağlıyor. Analiz kabiliyeti sayesinde ABB, fabrikalar daha fazla otomasyona geçtikçe müşterilerine nasıl destek verebileceğini de anlıyor.

Dijital güç aktarma ekipmanına bulut üzerinden bağlı sensörler yerleştirilmiştir. Değişken hızlı sürücüler bulut ağ geçidi üzerinden bağlıdır ve tüm motorları kontrol eder. Motorlar, bunların üzerindeki yataklar ve pompalar ise kablosuz olarak ABB Ability™ Smart Sensor, yani akıllı sensörlerle donatılmıştır.

Bağlantı: https://new.abb.com/drives/digital-powertrain-monitoring

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle, müşteri odaklı ve dünya çapında öncü dört işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri iişletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp