ABB ve Covariant, Robotik Çözümlerine Entegre Yapay Zeka (AI) kullanımı için iş ortaklığı yapıyor

  • ABB, Covariant Yapay Zeka ( AI ) teknolojisi ile dağıtım ve e-ticaret sektörlerinde genişlemeyi hızlandırıyor.
  • Covariant, akıllı robot teknolojilerini birlikte geliştirmek ve lider bir Yapay Zeka (AI) ortağı bulmak için ABB’nin açtığı küresel yarışmanın kazananı.
  • Silikon Vadisinde bir start-up Şirketi olan  Covariant’ın en yeni Yapay Zeka (AI) yazılımı, ABB'nin tamamen otonom bir kavrama çözümü sunmasını sağlar.
  • Lojistik sektörü için yapılan İlk Yapay Zeka (AI) çözümü halihazırda Hollanda’da Active Ant e-ticaret gerçekleştirme merkezinde kurulmuş ve öğrenmeye devam etmektedir.
ABB Robotları farklı paketleri Cvariant AI sayesinde ayrıştırıyor
ABB Robotları farklı paketleri Cvariant AI sayesinde ayrıştırıyor

Endüstriyel robotların dünya lideri tedarikçisi ABB ve Silicon Vadisi Yapay Zeka (AI) girişim şirketi olan  Covariant, bugün tamamen otonom depo sipariş hazırlama çözümüyle başlayarak, Yapay Zeka (AI) özellikli robotik çözümlerini pazara sunmak için bir ortaklık kurduklarını duyurdu.

Ortaklık, akıllı robotların dinamik ortamlarda insanlarla birlikte çalışabildiği, tamamlanan her görevle birlikte öğrenme ve geliştirme yapabilen ve artık Yapay Zekaya sahip olan robot ortak vizyonu için, iki şirketi bir araya getiriyor.

E-ticaret sektöründe yaşanan küresel büyümenin hızlandığı göz önüne alındığında, ABB, lojistik, depolama, posta paketi ve koli  ayıklama gibi çok çeşitli uygulamalarda yapay zeka destekli robot çözümleri için önemli bir fırsat belirledi. Statista'ya göre, e-ticaretteki küresel gelirlerin önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 50'nin üzerinde artacağı öngörülmekte, 2019 yılında 1,7 trilyon Euro'dan 2024'te 2,6 trilyon Euro'ya yükselmesi bekleniyor.

E-ticaret yerine getirme hizmetlerine yönelik artan talep ve sürecin karmaşık ve emek yoğun doğası, akıllı otomasyon için benzersiz bir potansiyel sunmaktadır. Pazar, istikrarlı bir hızla büyüyor (% 4-5 CAGR) ve tedarik araştırma  firması Beroe Inc'e göre 2021 yılına kadar 51.3 milyar Euro değerine ulaşması bekleniyor. Bugün, depo işlemleri emek yoğun ve sektör özellikle  toplama ve paketleme işlemleri için çalışan bulmakta ve işte tutabilmekte büyük sıkıntılar yaşamaktadır.Robotlar tekrar eden görevler için ideal olsa da, şimdiye kadar tipik bir dinamik depo operasyonunda on binlerce sürekli değişen ürünü tanımlamak ve işlemek için gereken zekadan yoksundu.

ABB, 2019 yılında 20 önde gelen Yapay Zeka (AI) teknolojisi girişim şirketinin, dünyada halihazırda uygulanan 26 farklı toplama, paketleme ve ayırma zorluğuna yönelik çözümlere yaklaşımlarını değerlendirmek için küresel bir yarışma başlattı. Amaç, Yapay Zeka’nın (AI) bu segmentteki robotik ve otomasyon potansiyelini açığa çıkaracak kadar olgun olup olmadığını anlamaktı. ABB ayrıca bu sayede , otonom şekilde malzeme taşımayı destekleyebilen ve robotların sınırsız çeşitlilikteki öğeleri işlemesine olanak tanıyan sağlam bir Yapay Zeka (AI) çözümünü birlikte geliştirebileceği bir teknoloji ortağı aradı.    

Covariant Beyin, robotların çevrelerindeki dünyada görmesini, akıl yürütmesini , hareket etmesini ve geleneksel programlanmış robotlar için çok karmaşık ve çeşitli olan görevleri tamamlamasını sağlayan,  çok amaçlı bir yapay zekadır. Covariant’ın yazılımı, robotların destek öğrenimine katılmalarını sağlar: deneme ve yanılma yoluyla kendi başlarına yeni görevlere uyum sağlamak ve böylece seçebilecekleri nesne çeşitliliğini sürekli genişletmek.  

“Covariant  ile ortaklığımız, dağıtım ve e-ticaret gibi yeni büyüme sektörlerine genişleme ve bu alanlarda ölçeklendirme potansiyelini kullanma stratejimizin bir parçası. Müşterilerimiz için robotik çözümlerinde bir numaralı seçenek olma ve tekliflerimizi mükemmel bir şekilde tamamlama hedefimize katkıda bulunmaktadır. Yapay zekanın robotlarımızla birleşmesiyle, çeşitli endüstriler için yepyeni bir fırsat ve uygulama alanı açıyoruz, ”diyor ABB'nin Robotik ve İmalat Otomasyonu Bölümü Başkanı Sami Atiya.  

“Yapay zekayı ilerletmek istiyorsanız, şimdi onu laboratuvardan çıkarmamız ve gerçek dünyaya uygulamamız gerekiyor. ABB'nin otomasyon sistemlerini en zorlu endüstriyel ortamlara yerleştirme konusundaki yaklaşık beş yıllık saha bilgisi ve uzmanlığından yararlanarak, dünya çapındaki müşteriler için Yapay Zeka (AI) Robotik çözümleri oluşturmak üzere ABB ile birlikte çalışabildiğimiz için çok mutluyuz. ”dedi. Peter Chen, Covariant Kurucu ve CEO’su.

ABB ve Covariant Yapay Zeak (AI) özellikli çözümün ilk kurulumu, Hollanda'da Utrecht'teki web işleri için önde gelen bir e-ticaret yerine getirme hizmeti sağlayıcısı olan Active Ants'ta (bpost grubunun bir parçası) yapılmıştır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle ABB, dünya çapında müşteri odaklı dört öncü işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.  www.abb.com.tr

Covariant , Covariant Beyni inşa ediyor: robotların çevrelerindeki dünyayı görmesini, akıl etmesini ve hareket etmesini sağlayan çok amaçlı Yapay Zeka ( AI) . 2017 yılında UC Berkeley ve OpenAI'den dünyanın en iyi Yapay Zeka (AI) araştırmacıları ve robotistleri tarafından kurulan Covariant, en son yapay zeka araştırma atılımlarını en büyük endüstri fırsatlarına dönüştürüyor. Şirketin merkezi Berkeley, CA'dadır. Daha fazla bilgi için covariant.ai adresini ziyaret edin.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp