ABB robotları Singapur'da COVID-19 testinin hızlandırılmasını sağlıyor

Yeni robotik laboratuvar sistemi, zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlarken aynı zamanda laboratuvar çalışanlarını güvende tutar.

Singapur’un ülke çapındaki COVID-19 test yeteneklerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak ABB’nin yüksek hassasiyetli robotları, Hızlı Otomatikleştirilmiş Hacim Artırıcı (RAVE) olarak bilinen yeni bir otomatik laboratuvar sisteminde çalışmaya başladı.

Sistem, genellikle numune işlemede gerekli olan bazı manuel adımları otomatikleştirir. İki set RAVE ve ilgili ekipman günde 4.000'e yakın örnekle, sektörün en iyi iş hacmini işlemden geçirebilir. RAVE ayrıca laboratuvar çalışanları için test kontaminasyonunu ve enfeksiyon risklerini azaltır.

Bu yenilik Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı'nın (A * STAR) Gelişmiş Yeniden Üretim ve Teknoloji Merkezi (ARTC) ve Singapur Üretim Teknolojisi Enstitüsü (SIMTech) ve A * STAR tarafından barındırılan ulusal bir platform olan Teşhis Geliştirme (DxD) Merkezi tarafından ortaklaşa geliştirildi.

ABB, pilot test hücresinde kullanılan simülasyon ve programlama desteği dahil olmak üzere dört IRB 910 SCARA ünitesi tedarik etti. RAVE, Temmuz 2020'de tanıtıldı ve ABB o zamandan beri ek toplamda 14 robot ünitesi siparişi aldı.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu Başkanı Sami Atiya, "Sektör lideri robotik teknolojilerimizi ilgili kurumların mühendislik ve biyomedikal bilgileriyle birleştirerek bu acil zorluğun üstesinden gelmek için Singapur'un tıbbi ekosistemine katılmaktan onur duyuyoruz. Birlikte, kilit laboratuvar süreçlerini otomatikleştirerek Singapur’un test kapasitesini artırıyoruz. Robotlarımız, çalışanlar için laboratuvar koşullarını iyileştirmek, kontaminasyon ve yorgunluk riskini azaltmak için bir dizi tekrarlayan ve tehlikeli görevi üstleniyor." dedi.

ABB’nin RobotStudio® simülasyon yazılımı, sanal bir 3 boyutlu ortamda robot kurulumunu oluşturmaya, simüle etmeye ve test etmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Bu, projenin laboratuar ortamında büyük ayarlamalara veya düzeltmelere gerek kalmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini ve çabukça hızlandırılmasını sağladı.

ARTC CEO'su Dr. David Low “Kamu-özel sektör ortaklıkları, gelişmiş üretim teknolojilerinin inovasyonunda ve hızlı bir şekilde benimsenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. A * STAR, ABB ve ekosistemdeki diğer ortaklarımız arasındaki bu işbirliği, COVID-19 salgını sırasında Singapur'un test yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak için robotik ve otomasyon yoluyla birlikte neler başarabileceğimize dair iyi bir örnektir.” dedi.

Şirketin koronavirüs kriziyle mücadeleye nasıl yardımcı olduğuna dair başka bir örnekte, ABB’nin kolaboratif robotu YuMi®’nin, koronavirüs için serolojik testlerde hastanelerde kullanılabilmesi için Milano Polytechnic Üniversitesi'nde bir araştırma vaka uygulamasında inceleniyor ve kullanılıyor. YuMi’nin kurulumundan sonra, testleri gerçekleştirmek ve saatte 450 adede kadar numuneyi analiz etmek için gereken işlemlerin % 77'sine kadarını otomatikleştirilebilecektir.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar.  Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 400.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini     artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 10.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp