Küresel EV pil üretiminin talebi karşılayabilmesi için, önemli ölçüde artırılması gerekiyor

Küresel EV pil üretiminin talebi karşılayabilmesi için, önemli ölçüde artırılması gerekiyor

ABB'nin sponsorluğunda hazırlanan rapor, 80 yeni EV pil giga fabrikası için planların yetersiz olduğunu öngörmekte ve EV'lerin 2036 yılına kadar, ICE ile çalışan araçları geçeceğini öngördüğü için talebi karşılamada otomasyonun rolünü vurguluyor.

ABB Robotik'in sponsor olduğu ve Ultima Media'nın otomotiv araştırma birimi tarafından desteklenen 'Elektrikli Araç Pil Tedarik Zinciri Analizi’’ ne göre, 2036 tamamen elektrikli binek araçların ICE donanımlı eşdeğer araç satışlarını geçeceğinin tahmin edildiği değişim yılıdır. Talep artışını karşılamak için 80 yeni küresel pil giga fabrika planına rağmen EV pili tedarikiyle ilgili endişeler nedeniyle temiz bir tahrik yakıtı olarak elektriğin yaygınlaşması için ciddi risk oluşturmaktadır.

Rapor, Asya'nın elektrikli araç pili üretimine liderlik etmesine rağmen, Avrupa'nın önümüzdeki birkaç yıl içinde hayati bir zemin oluşturacağını ve ABD'li üreticilerin de kapasite artışı planladığını belirtiyor.

ABB Robotik Otomotiv Tier 1 İş Kolu Global Yöneticisi Tanja Vainio "Otomasyon, montaj güvenliğini, kalitesini ve izlenebilirliğini artırmanın ve pil teknolojilerini uygun maliyetli bir şekilde sunmanın anahtarıdır. Bu, elektrikli araçların yaygınlaşması için kritiktir. Elektrikli araç pil endüstrisinin başarılı bir şekilde büyütülmesi için çok önemli olan üretim hızı ve esnekliğiyle, hücresel üretim mimarimiz, üreticilerin bir hücre tasarımını hızlı bir şekilde doğrulamasını ve ardından üretim hücrelerini tek tip kalite, güvenlik ve üretkenlik standartlarıyla küresel olarak kullanıma sunmasını sağlıyor. Devreye almalar, kapasiteyi gerçek zamanlı olarak ayarlama esnekliğiyle talebe göre ölçeklendirilebilir. " dedi.

Raporun araştırmacıları, batarya paketi montajının araç montaj tesislerine yakın veya içinde ko-numlandırılmasının önemine işaret ediyor.

"Pil paketi düzeneğini birlikte yerleştirmek, yalnızca nakliyeyi azaltarak sürdürülebilirliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda esnekliği de artırır. Üretime hücresel bir yaklaşım, mevcut hatlarla kolayca entegre edilebilir. Talep eğrisi hareket ederse, doğru üretim ölçeğini korumak için hücreler hızla eklenebilir veya çıkarılabilir. Robotlarımız, ihtiyaç duyulduğunda hızla yeniden kullanılmak üzere tasarlandı, esnekliği artırdı ve ürettiğimiz her robotun ömrünü en üst düzeye çıkararak sürdürülebilir yaklaşımımıza katkıda bulundu. Sağlam bir pil tedarik zinciri oluşturmanın, OEM'ler için belirgin bir rekabet avantajı yaratacağına ve pil paketi üretimi ister iç kaynaktan ister dış kaynaktan olsun, maliyetleri daha da düşürmek ve üretkenliği artırmak için maksimum üretim esnekliğine doğru bir eğilim belirleyeceğine inanıyoruz"diye ekledi Vainio.

Elektrikli araçların yüksek fiyatı, pazara daha fazla nüfuz etmenin önünde giderek daha fazla bir engel oluşturacak, bu nedenle araç maliyetini düşürmek tüm sektörün odak noktası haline geldi. Pilin araç maliyetlerinin üçte birini oluşturduğu düşünüldüğünde, ABB, pil üretim verimliliğini artıran çözümlere odaklanmıştır.

"Pil hücrelerinin doğrudan paketler halinde birleştirilmesinin daha yüksek verimlilik ve daha düşük maliyetler sağladığını giderek daha fazla görüyoruz. ABB, verimliliği, kaliteyi ve güvenlik seviyelerini artırmanın yanı sıra otomatik montaj yoluyla bitmiş paket maliyetlerini düşürmek için sistemlerini ve bilgilerini kullanan ve EV'lerin gerekli maliyet ve adaptasyon hedeflerini karşılayacak hayati önemini bilen bir dizi üreticiyle ortaklaşa çalışıyor. " diyor Vainio.

"Elektrikli Araç Pil Tedarik Zinciri Analizi", EV pil tedariklerinin mevcut ve gelecekteki durumu - malzeme kaynakları, mevcut teknolojiler, talep analizi ve potansiyel riskleri konularını inceler.

Raporu buradan indirebilirsiniz.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp