ABB, Niagara Şelâlesi’nin, tam elektrikli ilk Amerikan turist gemilerini enerjilendiriyor.

Niagara Şelâlesi tur operatörü Maid of the Mist, ABB teknolojisiyle çalışan tam elektrikli iki yeni yolcu gemisi sipariş etti

İkonik Niagara Şelâlesi ziyaretçileri, yakında, Amerika'nın bu simgesel mekânını karbon salımı olmadan gezebilecekler. İki yeni Maid of the Mist yolcu gemisi, enerjilerinin tamamını yüksek kapasiteli batarya grubuyla sağlayacak ve bu gemiler ABD'de inşa edilen ilk tam elektrikli deniz taşıtları olacak.

Bu yıl içinde işletime geçecek yeni gemiler ABB’nin sıfır-emisyon teknolojisinden yararlanacak, bu sayede turistler motor gürültüsü, titreşim veya eski tip dizel motorların yaydığı egzoz dumanı olmaksızın Niagara Şelâlesi'nin güzelliğini deneyimleyecekler.

Kuzey Amerika'nın en eski turistik yerlerinden biri olan ve Nisan'dan Kasım'ın ilk haftasına kadar işletilen Maid of the Mist, Niagara Şelâlesi'nin döküldüğü yere 30 dakikada bir gemi kaldırıyor ve bu gemiler her yıl yaklaşık 1,6 milyon turist taşıyor.

"Birleşik Devletler'de filosuna tamamen elektrikli feribotlar katan ilk gemi sahibi olmaktan heyecan duyuyoruz" dedi, Maid of the Mist Corp. başkanı Christopher M. Glynn. "Daha sürdürülebilir operasyonlara yöneldiğimiz için ABB'yi seçtik, çünkü ABB denizcilik sistem entegrasyonuna olduğu kadar sürdürülebilir taşımacılığa getirdiği etkili ve yenilikçi teknolojileriyle de benzersiz deneyimler sunuyor."

ABB'nin denizcilik dahil pek çok endüstriye çözümler sunan Endüstriyel Otomasyon işkolu Başkanı Peter Terwiesch, "Maid of the Mist'in e-mobiliteye doğru kararlı bir biçimde yönelişi taşımacılıkta yeni bir çağın gelmekte olduğunu vurgulamakta ve ABB'nin, dünyayı, yerküreyi tüketmeden enerjilendirme vaadini tamamlamaktadır" dedi. "Niagara Şelâlesi'nde emisyonları azaltmak bu simgesel doğa parçası için önemli olmakla kalmamakta, sürdürülebilir mobiliteyi mümkün kılan teknolojileri şimdiden kullanabildiğimizi de kanıtlamaktadır."

Gemilerin her birine, iki katamaran gövdesine eşit dağılan 316 kWh toplam kapasiteli bir çift batarya grubuyla enerji sağlanacak. Gemide tamamen bağımsız iki güç sistemi sayesinde yedek güç oluşmuş olacak ve operasyonlar daha esnek hale gelecek.

Gemiler sefer aralarında, yolcular inip binerken dolum yapacak. Kıyıdaki dolum işlemi sadece yedi dakika sürecek ve bu, bataryaların motorlara toplam 400 kW (563 HP) çıkışlı elektrik tahrik gücü sağlaması için yeterli olacak. Güç ayarı ABB'nin entegre Güç ve Enerji Yönetim Sistemi (PEMS) ile kontrol edilerek gemilerdeki enerji kullanımı optimize edilecek.

Bataryaların dolumu, Amerika'nın elektrik üretimindeki en büyük ve tek yenilenebilir enerji kaynağı olan ve ülkenin toplam şebeke ölçeğindeki elektrik üretiminin yüzde 7'sini karşılayan hidrolik güç ile yapılacak. Yerel olarak üretilen yenilenebilir enerjinin kullanımı sayesinde, yeni Maid of the Mist gemilerinin operasyonu için gereken enerji çevrimi bütünüyle emisyonsuz olacak.

Sürdürülebilir ulaşımın iklim değişikliğiyle mücadeledeki yeri çok önemli, çünkü dünyadaki toplam sera gazı emisyonunun yüzde 2 ilâ 3'ü deniz taşımacılığından geliyor. Birleşmiş Milletler'in deniz taşımacılığını düzenlemeden sorumlu ajansı Uluslararası Denizcilik Örgütü, yıllık emisyonların 2050'ye kadar, 2008'deki düzeylerinden en az yüzde 50 aşağı çekilmesi gerektiği yönünde küresel bir hedef belirlemiş durumda.

ABB gemiden kıyıya batarya dolum bağlantı entegrasyonuna ek olarak Maid of the Mist'i, şalt panoları, sürücüler ve entegre kontrol sistemi bulunan, ayrıca uzaktan ekipman izleme ve önleyici bakım sağlayan ABB Ability™ Denizcilik Uzaktan Arıza Tanı Sistemi ile donatılmış gemi yapım projelerinde de destekleyecek. ABB Ability™ ABB'nin dijital çözüm ve hizmetler sunan öncü ürünüdür.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), dijital endüstriler için kapsamlı sunumları olan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneği ile ABB, dünya çapında öncü ve müşteri odaklı dört iş koluyla bugün dijital endüstrilerin lideridir: Bunlar, ABB AbilityTM dijital platformuyla birlikte desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, ile Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmeleridir. ABB’nin piyasada öncü Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp