Global site

ABB's website uses cookies. By staying here you are agreeing to our use of cookies. Läs mer

Robotics Experience Center

En samlingsplats för samarbete, det senaste inom robotteknik och utbildning med robotar, där kompetens och erfarenhet kan delas och upplevas. Anmäl ditt intresse via länken till höger, så skräddarsyr vi ditt digitala besök hos oss.

Med över 25 robotar ska Robotics Experience Center främja konkurrenskraft hos  svenska industriföretag och hjälpa dem att utveckla nya teknologier inom robotautomation.

Det 1 000 kvadratmeter stora demo-, test- och utbildningscentret ligger i Robotics huvudkontor på Finnslätten i Västerås och består av fler än 25 industrirobotar, inklusive de senaste medlemmarna i YuMi®-familjen. Här går det att testa svetsprogrammering, maskinbetjäning och ABB:s kollaborativa lösningar samt att utbilda sig brett, i allt från programmering till robotoperatör. Du kan också få uppleva tillverkningsmiljöer i en virtuell verklighet i RobotStudio för att förstå hur VR och digitala tvillingar kan vara till hjälp vid bland annat virtuell drifttagning.  

Utbildning inom robotsystem

Är du intresserad av att gå någon av ABB Robotics utbildningar inom robotsystem?
Läs mer om våra kurser och anmäl dig här.

Lär dig om robotarna och andra erbjudanden i Robotics Experience Center

Länkar

Kontakta oss om du vill besöka Robotics Experience Center

Susanne Timsjö

Sälj- och marknadschef

021 -32 40 58

susanne.timsjo@se.abb.com

Jesper Lundstedt

Säljare, teknik och applikationer

021 -34 43 39

jesper.lundstedt@se.abb.com

Martin Johansson

Säljare, region norr

090 -17 68 35

martin.x.johansson@se.abb.com

Nenno Vale

Säljare, region väst och mellan

021 -34 02 91

nenno.vale@se.abb.com

Vera Lucat

Säljare, region väst och mellan

010 - 73 22 460

vera.lucat@se.abb.com 

Niclas Fransson

Säljare, region syd

021 -32 81 60

niclas.fransson@se.abb.com

Peter Wik

Säljare, region öst

021 -34 43 18

peter.x.wik@se.abb.com

Peter Öhrn

Säljare, region mellan

021 -34 49 42

peter.e.ohrn@se.abb.com

  • Kontakta oss

    Skicka in din förfrågan så kontaktar vi dig

    Kontakta oss