Robot ovládaný z největší vzdálenosti na světě pomáhá automatizovat zalesňování Amazonie

Robot ovládaný z největší vzdálenosti na světě pomáhá automatizovat zalesňování Amazonie

  • Pilotní projekt společnosti ABB Robotika a neziskové organizace Junglekeepers odhaluje potenciál robotiky a cloudové technologie v rámci snah o zamezení odlesňování deštného pralesa.
  • YuMi® pomocí solární energie automatizuje výsadbu semen, čímž urychluje, zefektivňuje a rozšiřuje zalesňovací práce v Amazonii.
  • Pro projekt byla využita technologie RobotStudio® Cloud. Odborníci ABB s její pomocí v reálném čase simulují, zdokonalují a nasazují robotické programy z 12 000 km vzdáleného Švédska.  

Pilotní projekt společnosti ABB Robotika a americké neziskové organizace Junglekeepers ukazuje, jakou roli může hrát cloudová technologie při rychlejším, efektivnějším a škálovatelnějším zalesňování. ABB Robotika podporuje organizaci Junglekeepers v její misi zachránit přibližně 22 hektarů amazonského deštného pralesa a zamezit odlesňování.

Kolaborativní robot YuMi společnosti ABB nedávno poprvé předvedl, jakým způsobem je možné automatizovat úkoly spojené s výsadbou stromů v laboratoři a jak tato automatizace dokáže urychlit celý proces, což dává dobrovolníkům z Junglekeepers možnost využít drahocenný čas a zdroje na práci, která má větší dopad.

Prostřednictvím technologie ABB RobotStudio® Cloud odborníci ABB simulují, zdokonalují a nasazují programy, které robot YuMi potřebuje pro automatizované sázení semen, ze švédského Västerås vzdáleného 12 000 km. YuMi se tak stal robotem ovládaným z největší vzdálenosti na světě.

„Spolupráce ABB s organizací Junglekeepers ukazuje, že robotika a cloudové technologie mohou hrát ústřední roli v boji proti odlesňování, které se významnou měrou podílí na změnách klimatu,“ řekl Sami Atiya, prezident divize ABB Robotika a Automatizace. „V rámci našeho pilotního programu pomáhá robot YuMi, ovládaný na největší vzdálenost na světě, automatizovat často se opakující úkoly. Správci parku se tak mohou věnovat důležitější práci a efektivně chránit půdu, na které žijí.“

V laboratoři, umístěné v odlehlé oblasti peruánské Amazonie, byl nainstalován robot YuMi, s jehož pomocí jsou v laboratoři automatizovány základní úkony při sázení semen, což je obvykle výhradně ruční práce. Robot YuMi vyhloubí v půdě díru, vhodí do ní semeno, půdu udusá a místo označí barevným štítkem. Díky pomoci robota YuMi tak mohou pracovníci Junglekeepers v zónách vyžadujících zalesnění každý den znovu osázet plochu o velikosti dvou fotbalových hřišť.

Současně díky této automatizaci mohou dobrovolníci z Junglekeepers věnovat svůj drahocenný čas a zdroje práci s větším dopadem, jako je hlídkování ve vybraných oblastech s cílem odradit nelegální dřevorubce a vzdělávání místních obyvatel v oblasti ochrany deštného pralesa a výsadby vzrostlých stromků.

Autonomní roboty ovládané na dálku také řeší problém s vyhledáváním pracovníků, kteří by byli ochotni zůstat a pracovat ve vzdálené džungli. Po počáteční instalaci může YuMi plnit své úkoly autonomně. Lidský zásah je nutný pouze v případě poruchy.  

„V současné době jsme přišli o 20 procent celkové rozlohy amazonského deštného pralesa; bez využití dnešních technologií by se ochrana přírody zastavila,“ uvedl Moshin Kazmi, spoluzakladatel společnosti Junglekeepers. „Přítomnost robotu YuMi na naší základně je skvělým způsobem, jak správce parku a další pracovníky seznámit s novými způsoby práce. YuMi urychluje a rozšiřuje naše operace a podporuje naše poslání.“

Ničení amazonského deštného pralesa lidskou činností, jako je těžba dřeva a vypalování půdy pro zemědělství, přispívá ke změnám klimatu s ničivými dopady. Odhaduje se, že od roku 1985 bylo vykáceno více než 870 000 km² amazonského deštného pralesa, což je plocha větší než Francie, Velká Británie a Belgie dohromady.[1] Navíc jelikož v této oblasti zmizely již desítky miliard stromů, dochází zde k rychlému oteplování. [1] https://www.weforum.org/agenda/2023/01/beyond-conservation-we-need-to-restore-the-amazon-forests/

„Amazonie je v ohrožení a k její záchraně potřebujeme pomoc moderních technologií a vědy v kombinaci s místními znalostmi. Jinak bude pozdě. Deštný prales lze zachránit, ale musíme spojit všechny tyto prvky. Jinak změny nedosáhneme,“ uvedl řekl Dennis del Castillo Torres, ředitel výzkumu lesního hospodářství v peruánském Amazonském výzkumném institutu. „Velmi důležitá je kombinace špičkových technologií a ochrany přírody. Existuje mnoho technologií, které můžeme použít k ochraně pralesa, a tento robot může významně pomoci k rychlejšímu zalesnění. Je ale třeba ho využívat uvážlivě a používat ho především v oblastech s vysokou měrou odlesnění, abychom urychlili proces opětovného zalesňování.“

Pilotní projekt společnosti ABB Robotika v Amazonii má za cíl podporovat udržitelnou transformaci prostřednictvím inteligentních robotických a automatizačních řešení, která umožňují podnikům zvyšovat produktivitu, snižovat množství odpadu a maximalizovat efektivitu. V roce 2022 ABB Robotika spolupracovala se sítí Parley Global Cleanup, neziskovou organizací, která sbírá plastový odpad v mořích a vytváří z něj pomocí 3D tisku designové předměty, jako je na příklad recyklovaný nábytek.  

V souladu s přáním organizace Junglekeepers bude pilotní program v deštném pralese s využitím RobotStudio® Cloud a robotu YuMi trvat přibližně šest týdnů (v průběhu května a června 2023). Po skončení pilotního programu bude společnost ABB hledat možnosti, jak pomáhat Junglekeepers v ještě širším měřítku, a také prozkoumá další možnosti, jak by její robotická řešení a cloudové technologie mohly výrazněji uplatnit při prosazování udržitelné transformace.  

ABB Robotika a Automatizace je předním světovým poskytovatelem robotiky a procesní automatizace. Jako jediná společnost disponujeme komplexním a integrovaným portfoliem, které zahrnuje roboty, autonomní mobilní roboty a řešení procesní automatizace, navržené a řízené naším vlastním softwarem. Pomáháme společnostem všech velikostí a oborů, od automobilového průmyslu přes elektroniku až po logistiku, stát se silnějšími, flexibilnějšími a výkonnějšími. ABB Robotika a Automatizace podporuje zákazníky v přerodu na propojené a kolaborativní továrny budoucnosti. Divize zaměstnává přibližně 11 tisíc lidí ve více než 100 lokalitách v 53 zemích světa. go.abb/robotics

[1] https://www.weforum.org/agenda/2023/01/beyond-conservation-we-need-to-restore-the-amazon-forests/

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp