Komplex rodinných domů nové generace ukazuje cestu  k energeticky hospodárnému bydlení

Komplex rodinných domů nové generace ukazuje cestu k energeticky hospodárnému bydlení

  • Rezidenční komplex nedaleko Stockholmu, který aspiruje na zařazení mezi „nejchytřejší” na světě, bude vyrábět i sdílet energii a optimalizovat její spotřebu s cílem snižovat náklady na energii a nabízet udržitelné moderní bydlení. 
  • Obyvatelé rodinných domů budou mít jako první na světě k dispozici jednu jedinou aplikaci, jejíž pomocí budou moci ovládat ucelenou řadu chytrých domácích spotřebičů a zařízení, jako jsou na příklad žaluzie, vzduchotechnika, solární systémy či nabíjení elektromobilů. 
  • Komplex bude využívat technologie umožňující chytré řízení spotřeby energií prvky chytré domácnosti, což mu zajistí soběstačnost, hospodárné využívání energií a uhlíkovou neutralitu. 

Nové rodinné domy postavené ve švédském Brobyholmu díky propojení instalovaných technologií vytvoří jeden z nejchytřejších obytných komplexů na světě. Schopnost domů vyrábět, sdílet a optimalizovat energii zajistí obyvatelům nižší náklady na energie a také lepší hodnocení v oblasti udržitelnosti. Díky otevřené technologii, uplatňování průmyslových standardů a spolupráci dodavatelů na inovacích nebylo ještě nikdy v rámci výstavby inteligentních domů integrováno tolik technologií, navíc schopných plně spolupracovat a dosahovat vzájemné součinnosti.  

  • Infografika příkladů chytrého nakládání s energiemi v rámci celé komunity domů v Brobyholm.
  • Slavnostní otevření vzorového domu v Brobyholmu
  • Ložnice s ovládacími prvky chytré domácnosti ABB-free@home®
  • Vytápění je zajištěno tepelnými čerpadly Samsung a energy management systémovými prvky ABB-free@home®

Domy v Brobyholmu se stanou prvními budovami, které budou moci pro bezproblémové ovládání domácnosti využívat jedno komplexní řešení chytré domácnosti složené z prvků ABB-free@home® a systému Samsung SmartThings. Všechny produkty a zařízení chytré domácnosti budou hladce a bezpečně propojeny prostřednictvím aplikace nebo zařízení Samsung SmartThings. 

Hlavním prvkem v Brobyholmu budou technologie a systémy pro sdílení energie. Sdílení energie bude zajištěno tak, že zařízení, jako jsou nabíječky pro elektromobily a solární střídače, budou v rámci komplexu synchronizována, což umožní optimalizovat využívání energie prostřednictvím řízení zátěže. Chytré spotřebiče Samsung, jako jsou tepelná čerpadla, pračky a myčky nádobí, mohou být naprogramovány tak, aby fungovaly v době, kdy jsou tarify elektřiny nejvýhodnější a kdy je dostatečná úroveň zásob solární energie. Na každém domě budou umístěny solární panely, které budou nabíjet baterie. Ty bude moci využívat celá komunita.  

Vzhledem k tomu, že ceny energií jsou jedním z hlavních problémů vedoucích představitelů i obyvatel napříč Evropou1, bude v komplexu využit také účinný systém řízení spotřeby energie, který bude podrobně měřit spotřebu energie, automaticky upravovat vnitřní osvětlení v závislosti na úrovni světla/tmy venku a optimalizovat chladicí a topné systémy v závislosti na venkovních teplotách nebo slunečním záření. 

Obec Brobyholm se nachází přibližně 35 minut od Stockholmu, komplex pak vychází z vize švédské investiční, inovační a realitní společnosti S Property Group. Na projektu se podílejí nejen technologičtí giganti – společnosti ABB a Samsung, ale také skandinávský developer, firma OBOS, dále portugalská firma CleanWatts, která se zabývá čistou energií, SMA, světový lídr v oblasti technologií solárních a úložných systémů a poskytovatel inteligentních řešení pro správu energie a elektronické nabíjení, a také globální mobilní operátor Three Sweden, který do lokality dodává signál 5G. 

Douglas Lundholm, provozní ředitel společnosti S Property, k projektu uvedl: „Nový komplex v Brobyholmu využívající navzájem propojené chytré technologie bude první svého druhu na světě. Bude splňovat nejvyšší standardy udržitelnosti díky využití nejnovějších technologií a prvků konektivity, a to jak v domácnostech, tak i v celé zástavbě. Vznikne tak „chytrý“ komplex, který je technologicky vyspělý a s minimální uhlíkovou stopou, vybudovaný pro budoucnost a nabízející široké spektrum služeb, od bezpečnosti po komfort zajišťující vybavení, navíc bezproblémově řízených pro co největší pohodlí obyvatel." 

Komplex v obci Brobyholm bude zahrnovat 500 převážně rodinných domů. Většina bude určena na prodej, zbytek bude nabízen k pronájmu. V budoucnu se počítá s možným rozšířením lokality na celkem 2000 domů. Pro zájemce jsou k dispozici ukázkové domy OBOS v nedalekém městě Åkersberga, kde si budou moci prohlédnout i použité technologie. Očekává se, že na pilotní komplex nové generace v příštím roce navážou další projekty.  

Další informace o partnerech projektu Brobyholm najdete na:  

https://sproperty.se  https://brobyholm.se  https://www.obos.se/  https://www.samsung.com/uk/apps/smartthings/  https://www.sma.de  https://cleanwatts.energy/   https://www.tre.se/ 

ABB Elektrotechnika je globálním technologickým lídrem, který přináší svým zákazníkům bezpečná, inteligentní a udržitelná řešení v oblasti distribuce a řízení elektrické energie od zdroje až po zásuvku. V reakci na stále rostoucí celosvětovou poptávku po elektřině pomáhá více než 50 000 našich zaměstnanců ve 100 zemích našim zákazníkům a partnerům měnit způsoby, jakými se lidé připojují k elektrické síti, jak žijí a pracují. Vyvíjíme inovativní produkty, řešení a digitální technologie, které umožňují energeticky efektivní a nízkouhlíkový provoz ve všech odvětvích. Unikátní kombinace globálního rozsahu a lokálně dostupných odborných znalostí nám umožňuje utvářet a podporovat globální trendy, poskytovat vynikající služby zákazníkům a podílet se na udržitelné budoucnosti celé společnosti. go.abb/electrification  

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp