ABB vyvíjí ve spolupráci s NVIDIA datová centra nové generace pro umělou inteligenci

ABB vyvíjí ve spolupráci s NVIDIA datová centra nové generace pro umělou inteligenci

  • V rámci spolupráce vzniknou nová energetická řešení pro budoucí datová centra v měřítku gigawattů.
  • Rostoucí potřeba elektrické energie pro aplikace umělé inteligence (AI) vyžaduje pokročilé technologie a architektury.
  • Odbornost společnosti ABB v oblasti špičkových stejnosměrných (DC) a polovodičových technologií podpoří 800 V DC architekturu pro datová centra, kterou oznámila společnost NVIDIA.

Společnost ABB oznámila, že ve spolupráci se společností NVIDIA zrychluje vývoj datových center nové generace v měřítku gigawattů. Inovace se zaměří na vývoj a nasazení špičkových energetických řešení, která zajistí vysoce efektivní a škálovatelné napájení pro budoucí úlohy AI. Projekty výzkumu a vývoje podpoří plánované zavedení napájecí architektury 800 V DC od společnosti NVIDIA pro serverové racky s výkonem 1 megawatt.

Aby bylo možné efektivně dodávat takovou úroveň energie, je zapotřebí významný pokrok v technologiích a architektuře distribuce energie. Budoucí architektury napájení datových center budou kombinovat vysokonapěťové (VN) záložní zdroje (UPS) s DC rozvodem energie do serverové místnosti za pomoci polovodičových (solid-state) zařízení.

„ABB stojí v čele vývoje klíčových technologií distribuce energie, které umožní vznik datových center nové generace. Společnost již v počátcích investovala do špičkových UPS, DC a polovodičových technologií, které umožní datovým centrům držet krok s rostoucími energetickými nároky AI,“ řekl Giampiero Frisio, prezident ABB Elektrotechnika.

Globální poptávka po datových centrech se podle předpovědí zvýší z 80 GW v roce 2024 na přibližně 220 GW do roku 2030, přičemž investice by měly přesáhnout 1 bilion USD (zdroj: Dell ’Oro Group). AI úlohy by měly tvořit zhruba 70 % tohoto růstu.

„Jak rostou nároky AI po celém světě, datová centra potřebují nové přístupy k distribuci energie, které zvyšují efektivitu a zjednodušují konstrukci,“ řekl Dion Harris, senior director HPC, Cloud a AI infrastruktury NVIDIA. „Spoluprací s ABB podporujeme průmysl v posunu směrem k 800voltovým architekturám, které umožní infrastrukturu pro umělou inteligenci s vysokou hustotou potřebnou pro její další generaci.“

Portfolio ABB pro datová centra zahrnuje inteligentní systémy rozvodu energie, řešení záložního napájení, digitální monitoring a další technologie, které zajišťují nepřetržitý provoz a optimalizují spotřebu energie pro servery umělé inteligence. Přibližně 40 % výzkumu ABB v elektrifikaci se zaměřuje na oblasti, které jsou zcela zásadní pro datová centra nové generace, jako jsou elektrické architektury, ochranná zařízení, DC rozvody a chlazení.

Mezi nedávné inovace ABB podporující datová centra patří HiPerGuard, první světový polovodičový (solid-state) VN záložní zdroj (UPS). Řešení HiPerGuard pomáhají AI datovým centrům zvyšovat hustotu výkonu a energetickou efektivitu při menší fyzické velikosti. SACE Infinitus je první IEC-certifikovaný polovodičový (solid-state) jistič na světě, navržený tak, aby poskytoval rychlost a ovladatelnost potřebnou pro realizaci DC rozvodů.

ABB je globální technologický lídr v oblasti elektrotechniky a automatizace umožňující udržitelnější budoucnost. Spojením svých odborných znalostí v oblasti inženýrství a digitalizace ABB pomáhá průmyslovým odvětvím dosahovat vysokého výkonu. Současně jim umožňuje zvyšovat jejich efektivitu, produktivitu a udržitelnost, a být tak vždy o krok napřed. V ABB tomu říkáme „Engineered to Outrun". Společnost má více než 140letou historii a přibližně 110 000 zaměstnanců po celém světě. Akcie ABB jsou kótovány na švýcarské burze SIX Swiss Exchange (ABBN) a Nasdaq Stockholm (ABB). www.abb.com

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn X WhatsApp