- Spolupráce na vytvoření 100% kompostovatelných obalů vyrobených z rostlinného zemědělského materiálu
- Roboty ABB zajistí automatizovanou, rychlou výrobu obalů společnosti Zume, které představují cenově výhodnou alternativu k jednorázovým plastům
- Z 380 milionů tun plastů, které se každý rok vyrobí na celém světě, se recykluje méně než 10 %1. Obaly z rostlinného materiálu mohou významnou měrou přispět ke snížení množství plastů, které končí na skládkách a v oceánech
ABB Robotika uzavřela dohodu o spolupráci s kalifornskou společností Zume, která se zabývá výrobou inovativních kompostovatelných obalů. Robotické buňky ABB umožní této společnosti vyrábět obaly v celosvětovém měřítku, což sníží poptávku po jednorázových plastech.
V příštích pěti letech ABB nainstaluje více než 1000 buněk na výrobu nasávané kartonáže, včetně 2000 robotů v pobočkách zákazníků společnosti Zume po celém světě. Odborníci z ABB pracují na vytvoření rychlého a flexibilního řešení, které umožní produkci milionu kusů udržitelných obalů ročně.
Výrobci čelí rostoucímu tlaku spotřebitelů i politických činitelů, aby hledali ekologické alternativy k plastovým obalům na jedno použití. Nové obaly musejí být udržitelné, snadno tvarovatelné a stejně nákladově efektivní jako plasty. Obalový materiál Zume je vyroben z udržitelného sklizeného rostlinného materiálu – zemědělského odpadu, jako jsou bambus, pšenice a sláma. Množství vody, energie potřebné k výrobě a likvidaci takového materiálu, i množství emisí CO₂ jsou výrazně nižší než u plastových obalů. Navíc je 100% biologicky odbouratelný a po použití se jednoduše rozloží.
„Automatizace výroby udržitelných obalů Zume pomocí robotů zaručí, že budou představovat životaschopnou a ekonomickou alternativu k jednorázovým plastům. Díky spolupráci se společností Zume můžeme přispět k tomu, aby celosvětový trh přešel k ekologickým náhražkám plastů. Chceme chránit vzácné zdroje a prosazovat moderní nízkouhlíková řešení,” uvádí Sami Atiya, prezident divize ABB Robotika a automatizace. „Robotická automatizace díky efektivnější výrobě s nižší spotřebou energie, nižšímu množství emisí a odpadu představuje možnost, jak učinit náš svět udržitelným. Spolupráce našich společností, které se zavázaly prosazovat nízkouhlíkovou budoucnost, ukazuje, co všechno je možné v této oblasti dokázat.”
Společnost Zume vyvinula a patentovala inovativní postup na výrobu kompostovatelných obalů vhodných pro celou škálu produktů od potravin po kosmetiku a spotřební zboží. Vyrábějí se z rostlinného materiálu pomocí robotické buňky vybavené dvěma roboty IRB 6700, přičemž každá buňka zpracovává až dvě tuny zemědělského materiálu denně, čímž vzniká přibližně 80 000 kusů udržitelných obalů. Společnost Zume předpokládá, že každou továrnu vybaví až 100 robotickými buňkami ABB. Díky automatizaci, vysoké rychlosti a flexibilitě buněk na výrobu nasávané kartonáže by každé pracoviště mohlo zpracovat 71 000 tun zemědělského materiálu ročně, což by umožnilo výrobu až 2 miliard kusů udržitelných obalů každý rok.
„Odhaduje se, že do roku 2050 bude ve světových oceánech více plastů než ryb, takže je naprosto nezbytné, abychom od používání jednorázových plastů upustili,” uvádí Alex Garden, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Zume. „Spolupráce s odborníky ABB z oblasti automatizace na vývoji a integraci automatizačních řešení pro naše zákazníky způsobí revoluci ve výrobě udržitelných obalů. Flexibilita robotů ABB umožňuje efektivní automatizovaný výrobní proces. To znamená, že můžeme nabídnout životaschopnou, nákladově efektivní, kompostovatelnou alternativu k plastům a pomoci tak výrobcům nabízet produkty šetrnější k životnímu prostředí.”
Pilotní projekt společností Zume a ABB byl odstartován ve společnosti Satia Industries Limited, která je jedním z největších indických výrobců dřeva a papíru ze zemědělského odpadu. Instalováno je zde deset výrobních robotických buněk, jež denně zpracují 20 tun pšeničné slámy a vytvoří tak 100% kompostovatelné obaly pro širokou škálu průmyslových odvětví.
„Naše spolupráce se společnostmi Zume a ABB nám pomůže splnit, či dokonce předčit očekávání našich zákazníků ohledně vysoce výkonných, cenově dostupných a spolehlivých produktů, které se vyrábějí udržitelným způsobem a jednoduše se kompostují,” říká Dr. Ajay Satia, prezident společnosti CMD Satia Industries. „Tento projekt naší společnosti přinesl nejen významnou přidanou hodnotu, ale díky němu jsme nalezli i udržitelné řešení šetrné k naší planetě, které pomůže našim zákazníkům přejít k modernějším, spolehlivějším a přizpůsobenějším produktům.”
Další pilotní instalace jsou plánovány pro indickou společnost Parason Group, předního světového dodavatele celulózových a papírenských strojů, a Jefferson Enterprise Energy, první továrnu na kompostovatelné obaly pracující na bázi 100% obnovitelné energie, která sídlí v USA v Texasu.
1 Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední globální technologická společnost, která podněcuje transformaci společnosti a průmyslu k dosažení produktivnější a trvale udržitelnější budoucnosti. Propojením softwaru s portfoliem elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů ABB posouvá hranice technologií na vyšší úroveň výkonnosti. Úspěch společnosti ABB, která je špičkou v oboru více než 130 let, tvoří 105 000 talentovaných zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. www.abb.com
Společnost Zume byla založena v roce 2015 v Camarillu v Kalifornii. Aktivně snižuje množství plastového odpadu pomocí ekonomicky životaschopných náhražek plastových obalů. Díky nejpokročilejšímu systému výroby nasávané kartonáže na světě představuje Zume předního poskytovatele udržitelných řešení, výroby a služeb pro oblast potravinářství, zdravotnictví a spotřebního zboží. Pro více informací navštivte www.zume.com.