Čerstvé plodiny lze díky mobilním hydroponickým kontejnerům pěstovat lokálně a udržitelně i ve velkých městech

Čerstvé plodiny lze díky mobilním hydroponickým kontejnerům pěstovat lokálně a udržitelně i ve velkých městech

Podle posledních prognóz OSN do roku 2050 přibyde na Zemi více než dvě miliardy obyvatel. Abychom si zajistili dostatek potravy, byla by potřeba zemědělská půda o rozloze větší než 324 Českých republik. A ta není k dispozici, čtyři pětiny půdy vhodné pro pěstování plodin již totiž lidstvo využívá. Neřešitelná situace nebo výzva pro ty, kteří hledají nová a udržitelná řešení?

Inovativní start-up GreeenTech se rozhodl této výzvě postavit čelem a ABB, coby technologická společnost podporující zavádění udržitelných řešení, se do projektu zapojila.

Vzkvétat mohou i brownfieldy

Jako jediná společnost v Česku se GreeenTech zabývá vývojem a výrobou hydroponických pěstebních kontejnerů. Ačkoliv byla založena teprve v červenci 2020, stihla toho za tuto krátkou dobu opravdu hodně. A stejně tak rychle se rozvinula i vzájemná spolupráce s ABB. Postupně se rozšířila na dva projekty, v obou jsou využívány technologie ABB.

Čerstvé bylinky z lokálních zdrojů

Prvním z nich je hydroponický kontejner GreeenBox, který je součástí nově otevřeného Manifesto Marketu na pražském Andělu, gastronomicko-kulturního konceptu s důrazem na udržitelnost. Právě zde funguje i městská farma z dílny GreeenTech, která pomáhá se zásobováním gastro provozů v areálu. Plodiny se pěstují přímo na místě, návštěvníci si je ovšem mohou zakoupit i pro osobní spotřebu. Jeden kontejner nabízí 64 m2 pěstební plochy, která poskytuje dostatek místa pro 3 750 salátů nebo 3900 mikrobylinek. GreeenTech tím demonstruje, že udržitelně pěstovat listovou zeleninu, mikrobylinky nebo drobné ovoce lze v jakýchkoliv klimatických podmínkách – brownfieldy uprostřed rušného města nevyjímaje.

„Naše prvotní myšlenka, kterou budeme i nadále prosazovat, je vyrábět produkty, které budou pomáhat na poli moderního zemědělství v duchu udržitelnosti a tím i budoucím generacím. Není to krásná představa - pěstovat zeleninu přímo v supermarketu či restauraci a vyhnout se tak dovozu ze vzdálených zemí?“

pokládá rétorickou otázku Milan Souček, technický ředitel GreeenTech, která zároveň krásně shrnuje základní smysl GreeenBoxů.

ABB technologie zajišťují v GreeenBoxech kompletní elektrické ovládaní. Odpovídají tak za bezpečnost a jištění chodu zařízení, čehož dosahují díky široké paletě komponentů: od motorových spouštěčů přes jističe a chrániče po rozvodnou skříň. Ty jsou nezbytným předpokladem bezchybného fungování všech procesů, včetně například zavlažování, větrání, nebo osvětlení. Všechny součástky splňují podmínky mezinárodní certifikace, šetří místo v rozvaděči a zabraňují krátkodobým výpadkům rozvodné sítě.

Premiéra na dubajské výstavě EXPO 2020

Druhým projektem společnosti GreeenTech, do něhož se ABB se svými technologiemi zapojilo, je hydroponický modulární systém Urbanio. Tento systém byl vyvinut a vyroben přímo na míru Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, kde byl jako novinka představen veřejnosti. Můžete si jej představit jako regál se 140 pěstebními a 140 klíčícími místy. Dokáže důmyslně řídit procesy úpravy vody a reaguje na potřeby rostlin tak, aby jim zajistila co nejlepší podmínky růstu. Systém Urbanio lze navíc kompletně ovládat na dálku, a to nejen z jiného pavilonu v Dubaji, ale klidně i ze zázemí pražské centrály.

Jak už jsme uvedli, modulární systém Urbanio rovněž využívá řady zařízení z produktového portfolia ABB, například jističe, relé, proudové chrániče a rozvaděče. Stejně jako v případě GreeenBoxu jde o projekt, který nabízí řešení pro udržitelný a efektivní způsobu pěstování i v klimaticky náročných podmínkách.

Oba projekty navíc reagují na další problém, kterému čelí celý svět – a tím jsou omezené zdroje pitné vody. GreeenBoxy i Urbanio umí vodou výrazně šetřit. Voda se totiž během pěstebního procesu recykluje a upravuje, ve srovnání s konvenčním zemědělstvím je jí tak potřeba o 95 % méně.

„Právě ve hledání podobných inovativních řešení vidíme budoucnost a také důležitost spolupráce technologických firem různých velikostí. Jsme proto rádi, že jsme ve společnosti GreeenTech našli stejně smýšlející partnery,“

pochvaluje si vzájemně přínosnou spolupráci Vladimír Janypka, obchodní a marketingový ředitel ABB Elektrotechnika.

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp